29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone twierdzą, że Rosja poniesie odpowiedzialność za los Nawalnego

Stany Zjednoczone twierdzą, że Rosja poniesie odpowiedzialność za los Nawalnego

Departament Stanu USA oświadczył w piątek, że społeczność międzynarodowa pociągnie Rosję do odpowiedzialności za „to, co dzieje się” z przywódcą rosyjskiej opozycji Aleksiejem Nawalnym, „który jest w jej areszcie”.

W oświadczeniu rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych napisano: „Poinformowaliśmy rząd rosyjski, że jest on odpowiedzialny za to, co dzieje się z panem Nawalnym przebywającym w jego areszcie, a społeczność międzynarodowa pociągnie go do odpowiedzialności”.

W poniedziałek rzeczniczka prasowa Nawalnego Kira Yarmysh zamieściła na X – platformie znanej wcześniej jako Twitter – informację, że przez ostatnie sześć dni nie było od więźnia żadnych wiadomości. Jarmysz powiedział także, że tego dnia nie stawił się w sądzie.

„To już szósty dzień, bo nie wiemy, gdzie jest Aleksiej i co się z nim dzieje” – powiedział Yarmysz.

Biały Dom wyraził zaniepokojenie sytuacją.

„Powinien zostać natychmiast zwolniony. Przede wszystkim nigdy nie powinien był być więziony” – powiedział reporterom rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby. „Będziemy współpracować z naszą ambasadą w Moskwie, aby zobaczyć, ile uda nam się dowiedzieć”.

Rzecznik Departamentu Stanu stwierdził również w swoim oświadczeniu, że Stany Zjednoczone „zdecydowanie potępiają ciągłe złośliwe ataki Rosji na Nawalnego, Władimira Kara-Murzę i ponad 600 innych więźniów politycznych, których Rosja w dalszym ciągu niesprawiedliwie przetrzymuje”.

Rzecznik powiedział: „Będziemy w dalszym ciągu uważnie śledzić ich sprawy i wzywać do uwolnienia wszystkich bezprawnie przetrzymywanych”.

W 2021 roku Nawalny został skazany na dziewięć lat więzienia pod zarzutem oszustwa i obrazy sądu. W tym roku został skazany na kolejne 19 lat więzienia pod zarzutem ekstremizmu.

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.