28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stacja kosmiczna Starlab należąca do Voyagera kupuje start statku SpaceX Starship

Stacja kosmiczna Starlab należąca do Voyagera kupuje start statku SpaceX Starship

Artystyczne przedstawienie stacji kosmicznej Starlab na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Voyager Space/Starlab Space LLC

Umowa zapisana w gwiazdach.

Obie firmy opracowujące statek kosmiczny ogłosiły w środę, że prywatna stacja Starlab poleci na pokładzie rakiety Starship jeszcze w tej dekadzie, aby dotrzeć na orbitę.

Starlab – jest budowany przez Voyager Space i Airbus w ramach wspólnego przedsięwzięcia wraz z partnerami m.in Northropa Grummana I Hiltona – Ma zostać wystrzelony w ramach pojedynczej misji gigantycznej rakiety SpaceX.

Starlab reprezentuje jednego z pierwszych klientów komercyjnych, który zamówił start statku kosmicznego od SpaceX. Firmy nie ujawniły wartości kontraktu na uruchomienie.

Stacja ta jest jedną z kilku stacji rozwijanych obecnie przez amerykańskie firmy w związku z przygotowaniami NASA do wycofania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z eksploatacji w 2030 roku.

Zarejestruj się tutaj, aby otrzymywać cotygodniowe wydania biuletynu CNBC na temat inwestowania w przestrzeń kosmiczną.

Voyager i Airbus planują wystrzelenie statku Starlab już w 2028 r. Czteroletni harmonogram rozwoju i budowy stacji kosmicznej daje również SpaceX czas na postęp w pracach nad Starship, począwszy od lotów testowych po wystrzelenie statku kosmicznego klienta.

Statek kosmiczny Starship nowej generacji firmy SpaceX wystrzeliwuje na pokładzie potężnej rakiety Super Heavy z firmowej wyrzutni Boca Chica podczas bezzałogowego lotu testowego w pobliżu Brownsville w Teksasie 18 listopada 2023 r.

Joe Skipper | Reutera

Moduły Starlab mają średnicę około 26 stóp, czyli około dwukrotnie większą od modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co ogranicza liczbę rakiet, które mogą wesprzeć wystrzelenie stacji kosmicznej podczas jednej misji.

Dylan Taylor, prezes i dyrektor generalny Voyagera, uważa, że ​​jednoczesne uruchomienie całego laboratorium Starlab na statku Starship to „właściwy sposób na zmniejszenie ryzyka dla naszego programu”.

„Nie będziesz już musiał wykonywać ryzykownego montażu na orbicie i wielokrotnych startów” – Taylor powiedział CNBC.

READ  Ziemia może doświadczyć „małej” burzy geomagnetycznej z ostatnich potężnych rozbłysków słonecznych: NOAA

Voyager i Airbus przechodzą przegląd projektu wspólnie z NASA, gdzie Starlab wcześniej zdobył fundusze w ramach programu Commercial LEO Destinations.

Firmy skupiają się na projektowaniu siedlisk na rynku badań mikrograwitacji w przestrzeni kosmicznej, przy czym Starlab został zaprojektowany tak, aby stale wspierać czteroosobową załogę i przebywać na orbicie do 30 lat.