21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sprzedaż detaliczna w Polsce spadła rok do roku o 0,3%;  Przekroczenie przewidywań analityków – Republic World

Sprzedaż detaliczna w Polsce spadła rok do roku o 0,3%; Przekroczenie przewidywań analityków – Republic World

Zaktualizowano 21 grudnia 2023 o 16:57 czasu wschodniego

Sprzedaż detaliczna w Polsce nieoczekiwanie spadła o 0,3% rok do roku, co stanowi wyzwanie dla wydatków konsumenckich w związku z niższą sprzedażą paliw i wyższą inflacją.

Polska flaga | Obraz:Pixabe

  • Posłuchaj tego artykułu
  • Czytałam 2 minuty

Sprzedaż detaliczna w Polsce odnotowała w listopadzie lekki spadek, wbrew przewidywaniom analityków o kontynuacji wzrostu po trendzie wzrostowym z poprzedniego miesiąca. Nieoczekiwany spadek, o 0,3 procent rok do roku, wynika częściowo z niższej sprzedaży paliw. Analitycy oczekiwali rocznego wzrostu na poziomie 1,5 proc. Wydatki konsumenckie, ważny czynnik polskiej gospodarki, stoją przed wyzwaniami związanymi z wysoką inflacją.

Adam Antoniak, starszy ekonomista ING w Warszawie, wyraził rozczarowanie wynikami, podając przede wszystkim spadek sprzedaży paliw. Zauważył, że w październiku ceny paliw były wyjątkowo niskie, co być może skłoniło konsumentów do późniejszego robienia zapasów. W listopadzie sprzedaż paliw zanotowała spadek o 0,9 proc. rok do roku i 18,7 proc. miesiąc do miesiąca.

Kontrolowana przez państwo rafineria Orlen została oskarżona o sztuczne zaniżanie cen benzyny przed wyborami parlamentarnymi Prawa i Sprawiedliwości (PiS), które odbędą się 15 października. Arlen zaprzeczył tym twierdzeniom. Październik był w tym roku pozytywny dla sprzedaży detalicznej, zwiększając oczekiwania na odbicie wśród konsumentów.

Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP, przyznała, że ​​odczyt jest niższy od oczekiwań, ale sugeruje, że wpływ na dane mogły mieć efekty statystyczne. Podtrzymał optymizm co do aktywności konsumentów, twierdząc, że słabe dane nie negują możliwości przebudzenia konsumenta.

Adam Antoniak stwierdził, że choć dane wskazują na ożywienie gospodarcze w Polsce, to nie jest ono szczególnie dynamiczne.

(przy wsparciu Reutersa)

READ  Polska oskarża Rosję o wyolbrzymione twierdzenia o ochronie środowiska na linii kanału | Polska