30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska odrzuciła swojego przedstawiciela w Banku Światowym, spotykając się z potępieniem ze strony banku centralnego

Polska odrzuciła swojego przedstawiciela w Banku Światowym, spotykając się z potępieniem ze strony banku centralnego

Objął stery po ustąpieniu ze stanowiska szefa państwowego nadawcy TVP, wprowadzając zmiany w jego przekazie, które zdaniem krytyków zamieniły go w narzędzie propagandowe dla nacjonalistycznego rządu PiS, który odszedł z urzędu w tym miesiącu.

„Rząd przyjął uchwałę, że minister finansów jest przedstawicielem Polski w międzynarodowych instytucjach finansowych, w tym w Banku Światowym, co oznacza, że ​​Jacek Kurski powinien zostać odwołany i odwołany z Waszyngtonu” – powiedział na konferencji prasowej Donald Tusk.

Jednak za powoływanie przedstawicieli Polski w międzynarodowych instytucjach bankowych zgodnie z prawem odpowiada jej prezes Adam Klapiński, podał bank centralny w komunikacie.

Glapińskiemu, którego powiązania z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim sięgają kilkudziesięciu lat, spotykają się z oskarżeniami o podważanie niezależności banku centralnego.

Koalicja Obywatelska Duska (KO) obiecała postawić Klapińskiego przed wyborami przed Trybunałem Stanu, ale nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, czy to zrobić.

Ustawa przyznająca bankowi centralnemu prawo do powoływania przedstawicieli w instytucjach takich jak Bank Światowy jest dziedzictwem epoki komunizmu i od dawna rozważano jej wprowadzenie, podało źródło rządowe Reuters.

Źródło podało, że rząd zdecydował się działać teraz, ponieważ Gursky nie ma kwalifikacji do roli, na którą został postawiony.

W momencie nominacji Gurskiego bank centralny podał, że jest on ekonomistą z wykształceniem wyższym w zakresie handlu międzynarodowego i dużym doświadczeniem w sektorze publicznym.

(Raport: Alan Charlish; redakcja: Bill Bergrod)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  Polska wybierze lokalnie wpis Vision Eurovision 2022