15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX wystrzelił rosyjskiego kosmonautę na misję kosmiczną Crew-5

SpaceX wystrzelił rosyjskiego kosmonautę na misję kosmiczną Crew-5

Rakieta SpaceX niosąca czterech astronautów wystrzelona na Międzynarodową Stację Kosmiczną w środę.

Rakieta wystartowała z NASA Kennedy Space Center na Florydzie w środowe popołudnie. Zaplanowano, że przybędzie na stację kosmiczną krótko przed 17:00 w czwartek.

Jednym z pasażerów misji, Crew-5, jest rosyjska kosmonauta Anna Kekina. Jej obecność na pokładzie statku kosmicznego pokazuje, że współpraca między Stanami Zjednoczonymi a Rosją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest kontynuowana w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Inni członkowie załogi podczas środowego lotu to Nicole Mann i Josh Cassada z NASA oraz Koichi Wakata z japońskiej agencji kosmicznej JAXA. Cała czwórka spędzi pół roku na orbicie stacji kosmicznej.

W lipcu NASA i Roscosmos, państwowa firma nadzorująca rosyjski przemysł kosmiczny, sfinalizowały umowę na transport rosyjskich kosmonautów na amerykańskich rakietach i astronautów NASA na rosyjskich rakietach Sojuz. W ramach porozumienia astronauta NASA Frank Rubio wystartował na pokładzie statku Sojuz w zeszłym miesiącu. Pani Kekina jest pierwszą Rosjanką, która dosiada rakiety SpaceX.

W ostatnich latach, jeszcze przed wojną na Ukrainie, rosyjscy i amerykańscy urzędnicy myśleli o przyszłości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Placówka na orbicie jest okupowana nieprzerwanie od 2000 roku i jest wspólnie administrowana przez oba kraje.

Obecna umowa na zarządzanie stacją wygasa w 2024 roku. Podczas administracji Trumpa urzędnicy NASA Zaproponuj wycofanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej I zwracają się do Alternatywy komercyjne. Jednak wydaje się mało prawdopodobne, że jakiekolwiek prywatne stacje kosmiczne wystartują tak szybko, a NASA mówi teraz, że chce przedłużyć operacje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2030 roku.

Rosja zapowiedziała, że ​​zbuduje własną stację kosmiczną, ale zaznaczyła również, że nie opuści Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dopóki nie będzie gotowa. Podczas gdy Dmitrij Rogozin, były dyrektor generalny Roskosmosu, bombastycznie groził, że Rosja opuści projekt, Rosja nigdy nie poinformowała oficjalnie, że odejdzie przed zakończeniem porozumienia w 2024 roku.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba potwierdza tempo ekspansji Wszechświata i jedną z największych tajemnic fizyki

Rosja, podobnie jak inne narody uczestniczące w stacji kosmicznej, rozmawia obecnie z NASA na temat proponowanego przedłużenia do 2030 r. Rosja zasugerowała, że ​​jej udział może nie potrwać długo, ale zapowiedziała również, że nie odejdzie, dopóki jej przyszła stacja kosmiczna nie zacznie działać .

Podczas gdy przyszłość stacji kosmicznej jest jeszcze daleko na horyzoncie, NASA i Rosja musiały na razie zająć się kwestią transportu załóg do iz placówki na orbicie. We wczesnych latach istnienia stacji kosmicznej, przed utratą promu Columbia w 2003 roku, oba kraje zamieniły się miejscami w amerykańskim promie kosmicznym i rosyjskim statku kosmicznym Sojuz. Po wycofaniu promów kosmicznych na emeryturę w 2011 roku NASA zakupiła fotele od Rosji, aby przetransportować swoich astronautów na orbitę iz powrotem. Stało się to niepotrzebne, gdy kapsuła Crew Dragon SpaceX zaczęła działać w 2020 roku.

Ale NASA chciała kontynuować wymianę miejsc. Za program wymiany miejsc nie są wypłacane żadne pieniądze między NASA a Roscosmos. Zamiast tego aranżacja ma pomóc zapewnić płynne działanie stacji kosmicznej, która składa się z segmentu kierowanego przez Rosję i segmentu kierowanego przez NASA.

„Zapewniają napęd” – powiedział administrator NASA Bill Nelson podczas relacji z premiery w telewizji NASA. „My, Stany Zjednoczone, zapewniamy elektryczność. Więc dla bezpieczeństwa całej załogi, a także działania stacji, potrzebujemy ich teraz, szczególnie pod względem bezpieczeństwa.”

Problem polega na tym, że jakaś sytuacja awaryjna – na przykład poważny problem zdrowotny z członkiem załogi – może doprowadzić do wczesnego powrotu na Ziemię. Wszyscy członkowie załogi na pokładzie statku kosmicznego również będą musieli wrócić na Ziemię. (W przeciwnym razie na pozostałym statku kosmicznym nie będzie wystarczającej liczby miejsc). Gdyby wszyscy Rosjanie przybyli na pokład Sojuza, rosyjska część stacji kosmicznej zostałaby pozbawiona załogi, która by nią zarządzała.

READ  Warkocz asteroidy przypominający kometę nie składa się z pyłu

„Zintegrowane załogi lotnicze zapewniają, że na pokładzie stacji znajdują się odpowiednio przeszkoleni członkowie załogi do niezbędnej konserwacji i spacerów kosmicznych” – podała NASA w oświadczeniu w lipcu, kiedy Kekina została ogłoszona członkiem załogi 5.

Pomimo napięć na ziemi od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, operacje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie ucierpiały znacząco. Ale na ziemi były napięcia. Kiedy Rogozin nadal kierował Roskosmosem, domagał się zniesienia sankcji gospodarczych wobec rosyjskich linii lotniczych, grożąc jednocześnie opuszczeniem rosyjskiej stacji kosmicznej. A w lipcu, w rzadkiej fali dezaprobaty, NASA ostro skrytykowała rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos za rozpowszechnianie zdjęć trzech rosyjskich kosmonautów na stacji kosmicznej przewożącej statek. Flagi wspieranych przez Rosję separatystów W dwóch prowincjach Ukrainy.

Niedługo potem pan Rogozin został zastąpiony, a jego następca Jurij Borysow był jeszcze bardziej przygnębiony.

Wkrótce po nominacji zasugerował to pan Borysow Zaangażowanie Rosji w stację kosmiczną po 2024 r. Był niepewny podczas lipcowego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ale Borysow i inni rosyjscy urzędnicy byli bardziej ostrożni wobec planów swojego kraju, zauważając, że niezależna stacja orbitalna Rosji zostanie zbudowana dopiero w tej dekadzie.

„Nie zamierzamy wstrzymywać naszego programu załogowego ani na minutę, więc nasze przyszłe plany będą związane z budową rosyjskiej stacji orbitalnej”. Pan Borysow powiedział w tym tygodniu w Rosyjskiej Akademii Nauk, zgodnie z raportem Roscosmos.

Wymiana miejsc będzie kontynuowana w przyszłym roku.

Andrey Fedyaev, inny rosyjski kosmonauta, będzie członkiem Crew-6, nadchodzącej misji SpaceX, zaplanowanej na luty.

Nadchodząca misja Sojuz, której start zaplanowano na wiosnę, również będzie miała na pokładzie astronautę NASA Laurel O’Hara.