29 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX Falcon 9 wystrzeliwuje 22 satelity Starlink z Kalifornii – lot kosmiczny teraz

SpaceX Falcon 9 wystrzeliwuje 22 satelity Starlink z Kalifornii – lot kosmiczny teraz

Rakieta Falcon 9 wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii, niosąc 22 satelity Starlink 20 listopada 2023 r. Zdjęcie: Kosmos

SpaceX wystrzelił rakietę Falcon 9 z zachodniego wybrzeża wraz z kolejną grupą 22 satelitów Starlink o godzinie 2:30 czasu polskiego w poniedziałek (5:30 czasu wschodniego/10:30 UTC).

Podczas 55. w tym roku misji dostawczej Starlink rakieta Falcon 9 skierowała się na południowy wschód po wystartowaniu z Space Launch Complex 4E w bazie sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii, celując na nachyloną orbitę o wymiarach 295 na 286 km. Przy 53 stopniach do równika.

To było drugie tankowanie rakiety Falcon 9 przez SpaceX. Wczesnym niedzielnym rankiem odliczanie rakiety Falcon 9 zakończyło się na zaledwie kilka minut przed końcem. SpaceX stwierdziło, że „zatrzymało się” w poście w mediach społecznościowych około siedem minut po planowanym czasie startu. Nie podał powodu przerwania próby startu. Misja Starlink 7-7 została już przesunięta o jeden dzień. Ta ostatnia próba była wielokrotnie przekładana z pierwotnej godziny premiery, czyli o 22:33 czasu PT, a obecnie jej celem jest ostatnia szansa na wystrzelenie tego wieczoru.

Dopalacz pierwszego stopnia podczas swojego 15. lotu wystrzelił wcześniej misje Sentinel-6 Michael Freilich, DART, Transporter-7, Iridium OneWeb i NASA Tranche 0B. Oprócz dziewięciu poprzednich misji dostawczych Starlink. Po całkowitym spaleniu pierwszy stopień wylądował na pokładzie statku bezzałogowego „Of Course I Still Love You”, stacjonującego około 644 km na Pacyfiku u wybrzeży Baja California.

Wzmacniacz pierwszego stopnia SpaceX B1063 po wylądowaniu na statku bezzałogowym po zakończeniu jego 15. lotu. Zdjęcie: SpaceX.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 22 satelity V2 Mini Starlink zostaną rozmieszczone nieco ponad godzinę po starcie. Model V2 Mini został wprowadzony na rynek na początku tego roku i jest znacznie większy od satelitów V1.5. Najnowsze modele, wyposażone w ulepszone anteny i większe panele słoneczne, mogą zapewnić czterokrotnie większą przepustowość w porównaniu z poprzednimi satelitami.

SpaceX ogłosiło niedawno, że pozyskało ponad dwa miliony abonentów w ponad 60 krajach usługi internetowej Starlink. Według statystyk opracowanych przez Jonathana McDowella, astronoma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, od 2019 r. wystrzelono 5445 satelitów. Baza danych lotów kosmicznych. Spośród tych satelitów 5078 nadal znajduje się na orbicie, a 5041 wydaje się działać normalnie.

READ  Asteroida wielkości autobusu szkolnego zbliża się do Ziemi prawie jak Księżyc