30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

S&P 500 zamyka księgę największym spadkiem w pierwszej połowie od 1970 r.

S&P 500 zamyka księgę największym spadkiem w pierwszej połowie od 1970 r.

Trader pracuje na giełdzie nowojorskiej (NYSE) w Nowym Jorku, USA, 22 czerwca 2022 r. REUTERS / Brendan McDermid

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

NOWY JORK (Reuters) – Wall Street zakończyła sesję niżej w czwartek, przekraczając linię mety na ponury miesiąc i kwartał, co oznacza ponure powtórkę najgorszego indeksu S&P 500 od ponad pół wieku.

Wszystkie trzy główne indeksy giełdowe w USA zakończyły miesiąc i drugi kwartał na minusie, przy czym S&P 500 odnotował największy spadek procentowy w pierwszej połowie od 1970 roku.

Nasdaq odnotował największy procentowy spadek w okresie styczeń-czerwiec, podczas gdy Dow Jones odnotował największy procentowy spadek w pierwszej połowie od 1962 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wszystkie trzy indeksy odnotowały drugi z rzędu kwartalny spadek. Ostatni raz miało to miejsce w 2015 r. w przypadku S&P i Dow oraz 2016 r. w przypadku Nasdaq.

Rok rozpoczął się gwałtownym wzrostem liczby przypadków COVID-19 ze względu na wariant Omicron. Potem przyszła rosyjska inwazja na Ukrainę, dziesięciolecia wysokiej inflacji i gwałtowne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, co wzbudziło obawy przed możliwą recesją. Czytaj więcej

„Przez cały rok trwał przeciąganie liny między inflacją a spowolnieniem wzrostu, równoważąc zaostrzenie warunków finansowych w celu rozwiązania problemów związanych z inflacją, ale starając się uniknąć jawnej paniki”, powiedział Paul Kim, dyrektor generalny Simplify ETFs w Nowym Jorku. „Myślę, że prawdopodobnie już jesteśmy w recesji, a jedyne pytanie brzmi teraz, jak poważna będzie recesja?”

„Myślę, że jest bardzo mało prawdopodobne, że zobaczymy miękkie lądowanie” – dodał Kim.

Czwartkowe dane gospodarcze niewiele złagodziły te obawy. Dochody dostępne do wydawania spadły, wydatki konsumentów spadły, inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie, a liczba wniosków o bezrobocie rośnie. Czytaj więcej

READ  Dział chmurowy Alphabet, spółki-matki Google, nie uwzględnia szacunków przychodów ze względu na boom chmurowy Microsoftu

„Zaczynamy dostrzegać spowolnienie wydatków konsumenckich” – powiedział Oliver Burch, starszy wiceprezes Wealthspire Advisors w Nowym Jorku. „Wygląda na to, że inflacja negatywnie wpływa na przeciętnego konsumenta, a to przekłada się na zyski przedsiębiorstw, które ostatecznie napędzają rynek akcji”.

Poniższy wykres przedstawia roczny wzrost wskaźników inflacji bazowej, z których wszystkie wskazują, że choć wydaje się, że osiągnęły szczyt w marcu, wszystkie nadal rosną powyżej średniego rocznego celu Fed wynoszącego 2%:

Według wstępnych danych indeks S&P 500 . (.SPX) Stracił 32,58 punktu, czyli 0,85%, zamykając się na poziomie 3786,25 punktu, podczas gdy Nasdaq Composite stracił (dziewiętnasty) Stracił 146,95 pkt, czyli 1,31%, do 11030,95 pkt. Średnia przemysłowa Dow Jones (.DJI) Spadł o 219,61 pkt, czyli 0,71%, do 30 809,70 pkt.

Wśród 11 głównych sektorów indeksu S&P 500 energetyka (.SPNY) To tylko jeden, który pokazuje wzrosty od początku roku, wspierane przez wyższe ceny ropy w związku z obawami o dostawy w związku z konfliktem między Rosją a Ukrainą.

Główne indeksy giełdowe wykazały miesięczne straty, a S&P 500 odnotował w czerwcu największy procentowy spadek od czasu kryzysu finansowego.

Sezon sprawozdawczy za drugi kwartał rozpoczyna się za kilka tygodni, a 130 spółek z indeksu S&P 500 ogłosiło już wcześniej. Spośród nich 45 było dodatnich, a 77 ujemnych, co według danych Refinitiv dało wskaźnik ujemny/dodatni o 1,7 silniejszy niż w pierwszym kwartale, ale słabszy niż w zeszłym roku.

Obawy o inflację osłabią popyt konsumencki i zagrożą marżom zysku, co sprawi, że uczestnicy rynku będą uważnie słuchać przyszłych wskazówek.

Akcje Walgreens Boots Alliance Inc. (WBA.O) Spadł po tym, jak jego kwartalny zysk spadł o 76%, pod wpływem ugody dotyczącej opioidów z Florydą i spadku sprzedaży w amerykańskich drogeriach z powodu mniejszego popytu na szczepionki przeciw COVID-19. Czytaj więcej

Raporty Stephena Kolba. Dodatkowe sprawozdania Shreyachiego Sanyala i Amruty Khandekara w Bengaluru. Montaż przez Davida Gregorio

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.