16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sonda rejestruje wspaniałe zbliżenia krajobrazu Merkurego

Sonda rejestruje wspaniałe zbliżenia krajobrazu Merkurego

Seria zdjęć wykonanych przez dwa satelity przelatujące nad Merkurym uchwyciła kilka „osobliwości tektonicznych i wulkanicznych”, a także krater na planecie.

Satelita, nazwany misją BepiColombo, jest obsługiwany przez Europejską Agencję Kosmiczną i Japońską Agencję Badań Kosmicznych.

Zdjęcia zostały wykonane podczas trzeciego przelotu misji w pobliżu planety z pomocą grawitacji, — poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna w komunikacie prasowym. Łącznie odbędzie się sześć takich lotów. Zdjęcia wykonano z odległości 236 kilometrów, czyli około 146 mil, nad powierzchnią planety.

Czarno-białe zdjęcia opublikowane przez agencje pokazują wiele obiektów, w tym krater. Krater, nazwany na cześć jamajskiej artystki Edny Manley, ma około 218 kilometrów szerokości. Naukowcy odkryli, że krater jest szczególnie interesujący, ponieważ wydaje się, że znajduje się tam „ciemny” materiał o niskim współczynniku odbicia, który według naukowców w komunikacie prasowym może być pozostałością wczesnej, bogatej w węgiel skorupy planety.

Obraz z adnotacjami przedstawiający funkcje przedstawione przez BepiColombo.

ESA/BepiColombo/MTM, CC BY-SA 3.0 IGO


Basen krateru został zalany gładką lawą, co zdaniem naukowców było „dowodem na długą historię aktywności wulkanicznej Merkurego”.

BepiColombo będzie nadal monitorować krater z orbity, mierząc zawartość węgla w okolicy i minerały, które mogą znajdować się w środku.

Dwa zdjęcia wykonane w pobliżu planety pokazują „jeden z najbardziej ekscytujących geologicznych systemów napędowych” na Merkurym. Obszar ten to „płat szelfowy”, cecha tektoniczna, która zdaniem naukowców jest utworzona przez ochładzanie i kurczenie się planety. W rezultacie obszar wygląda na pomarszczony. Istnieją również funkcje w obszarze zalanym lawą.

„To fascynujący obszar do badania tektonicznej historii Merkurego” – mówi Valentina Galluzzi z Włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki w komunikacie prasowym ogłaszającym zdjęcia. „Złożona interakcja między tymi klifami pokazuje, że gdy planeta ochładza się i kurczy, powoduje to przesuwanie się skorupy powierzchniowej, tworząc różnorodne intrygujące cechy, które będziemy badać bardziej szczegółowo, gdy wejdzie na orbitę”.

Naukowcy powiedzieli, że misja zakończy kolejny przelot obok Merkurego we wrześniu 2024 roku.

READ  Odpady wydobywcze aluminium mogą być źródłem zielonej stali