20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Skandal na poczcie: prezes Henry Staunton musiał odejść, bo „nie pracował” – Badenoch

Skandal na poczcie: prezes Henry Staunton musiał odejść, bo „nie pracował” – Badenoch

  • autorstwa Harrisona Jonesa
  • wiadomości BBC

Skomentuj zdjęcie,

Henry Staunton jest generalnym dyrektorem poczty od grudnia 2022 r

Sekretarz ds. biznesu twierdzi, że naczelny naczelny poczty został zwolniony, ponieważ „nie pracował”.

Kemi Badenoch powiedziała BBC, że odejście Henry'ego Stauntona to coś więcej niż tylko skandal związany z Horizonem, będący następstwem publicznego oburzenia w związku z niesłusznymi wyrokami skazującymi zastępców kierowników poczty.

Badenoch powiedziała, że ​​zwolniła go po obawach dotyczących zarządzania Pocztą i „całego modelu biznesowego”.

Partia Pracy wezwała rząd do przedstawienia bardziej konkretnych powodów swojej decyzji.

Staunton opuścił swoje stanowisko w sobotę. BBC skontaktowało się z nim w celu uzyskania komentarza.

Poczta podała, że ​​pani Badenoch poprosiła pana Stauntona o wyjazd.

Wyjaśnienie wideo,

Zobacz: Jaki jest powód zwolnienia poczty? – zapytał Badenoch

Występując w niedzielę w programie The Laura Kuenssberg Show pani Badenoch powiedziała, że ​​bardzo trudno jest kogoś poprosić o ustąpienie.

Kontynuowała jednak: „W świetle wszystkich trudności, przed którymi stoi Urząd Pocztowy, zdecydowałam, że nie chodzi tylko o program Horizon, ale o cały model biznesowy, o to, jak sprawić, by działał, i że potrzebujemy kogoś, kto mógłby przewodniczyć zarząd, który mógłby to zrobić.” Aby skutecznie uporać się z tymi sprawami.”

Wyjaśniła, że ​​jednym z jej priorytetów jest prowadzenie poczty. „W tym miejscu ważna była moja decyzja, że ​​potrzebujemy nowego szefa organizacji” – powiedziała. „Ale to się nie udało”.

Pani Badenoch dodała, że ​​w zarządzie istniały „różne nieporozumienia”, „i kiedy na nie spojrzałam, pomyślałam, że konieczna jest zmiana personelu”.

Występując w „Sunday Morning” w Sky’s Sunday Morning z Trevorem Phillipsem, odmówiła wykluczenia dalszych zmian kadrowych i wspomniała o „trudnościach” z innymi członkami zarządu.

W niedzielę ona i Laura Kuenssberg odmówiły ustalenia terminu przyznania pełnego odszkodowania poszkodowanym – powtarzając stanowisko premiera Rishiego Sunaka. Pani Badenoch obiecała jednak, że „nie możemy działać szybciej niż już to uczyniliśmy”.

„Wyznaczenie terminu nie jest priorytetem” – dodała.

„Zdobycie pieniędzy, godziwa rekompensata i zorganizowanie funkcjonowania poczty to najważniejsza sprawa”.

Orzeczenie to nadeszło, gdy Urząd Pocztowy dochodził do siebie po skandalu związanym z Horizonem, który został opisany jako największa pomyłka sądowa w historii Wielkiej Brytanii.

W latach 1999–2015 ponad 700 zastępców i kierowników poczty zostało postawionych przed sądem po tym, jak wadliwe oprogramowanie księgowe Horizon sprawiło, że w ich sklepach wyglądało to tak, jakby brakowało pieniędzy.

Wiele osób dotkniętych chorobą było załamanych finansowo.

Staunton został mianowany poczmistrzem generalnym w grudniu 2022 r.

W ramach stanowiska, które reklamowano z wynagrodzeniem sięgającym 150 000 funtów, powierzono mu zadanie kierowania zarządem i pracy nad naprawieniem błędów wynikających ze sporu dotyczącego programu Horizon.

Wcześniej zasiadał w zarządach różnych spółek, od ITV po WH Smith.

Rzecznik Urzędu Pocztowego powiedział: „W sobotnie popołudnie Urząd Pocztowy został poinformowany, że Minister Biznesu i Handlu zwrócił się do Henry’ego Stauntona o ustąpienie ze stanowiska głównego naczelnika poczty.

„Rząd poinformował nas, że wkrótce powoła tymczasowego prezydenta”.

Wyjaśnienie wideo,

ZOBACZ: Partia Pracy naciska na rząd z „konkretnych powodów” w związku z usunięciem prezesa Urzędu Pocztowego

Występująca w niedzielę wraz z Laurą Kuenssberg sekretarz ds. biznesu w gabinecie cieni Partii Pracy określiła decyzję rządu o zwróceniu się do Stauntona o opuszczenie kraju jako „całkowicie nadzwyczajną”.

Jonathan Reynolds powiedział: „Rząd musi nam powiedzieć, dlaczego najwyraźniej podjął wczoraj taką decyzję”.

„Osoby, która poszła, tak naprawdę nie było tam podczas skandalu, więc muszą istnieć konkretne powody, dla których nie ufają tej osobie, że będzie kontynuować”.

Wysocy rangą osobistości z poczty i firmy technologicznej Fujitsu, która opracowała Horizon, stoją w obliczu pytań w związku z publicznym dochodzeniem w sprawie tego, co się stało.

Konserwatywny poseł James Arbuthnot, który prowadził kampanię na rzecz podprofesorów, powiedział BBC, że jest zaskoczony odejściem Stauntona ze stanowiska.

Powiedział, że odejście było okazją do zmiany kultury organizacji i zarządzania.

Niektórzy działacze zarzucali kierownictwu Poczty zbyt powolne zapewnianie wynagrodzeń i pośpiech w rozdzielaniu premii menedżerom wyższego szczebla.

Liczą, że powołanie nowego prezydenta będzie sygnałem początku szerzej zakrojonych zmian.

Czy osobiście dotknął Cię skandal związany z Pocztą Polską? Podziel się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem poczty elektronicznej [email protected].

Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz także skontaktować się w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz. Możesz też wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu proszę podać swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację.

READ  Jeśli cele Porozumienia paryskiego nie zostaną osiągnięte, niedźwiedzie polarne mogą wyginąć