28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone dostrzegają oznaki postępu w porozumieniu o uwolnieniu zakładników i tymczasowe wstrzymanie wojny między Izraelem a Hamasem

Stany Zjednoczone dostrzegają oznaki postępu w porozumieniu o uwolnieniu zakładników i tymczasowe wstrzymanie wojny między Izraelem a Hamasem

Waszyngton (AFP) – Amerykańscy negocjatorzy czynią postępy w sprawie potencjalnego porozumienia, na mocy którego Izrael wstrzymałby swoje operacje wojskowe przeciwko Hamasowi w Gazie na dwa miesiące w zamian za uwolnienie ponad 100 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Atak na Izrael 7 październikaWedług dwóch urzędników wyższego szczebla administracji.

Wyłanianie warunków jeszcze nie zawartej umowy nastąpi w dwóch etapach – poinformowali w sobotę urzędnicy, którzy poprosili o anonimowość w celu omówienia drażliwych negocjacji.

W pierwszej fazie walki ustaną, aby umożliwić uwolnienie pozostałych kobiet, osób starszych i rannych zakładników Hamasu.

Następnie Izrael i Hamas będą dążyć do ustalenia szczegółów w ciągu pierwszych 30 dni rozejmu w ramach drugiej fazy, podczas której izraelscy żołnierze i cywile zostaną zwolnieni. Wyłaniające się porozumienie wzywa także Izrael do umożliwienia większej pomocy humanitarnej do Gazy.

Chociaż proponowane porozumienie nie zakończy wojny, urzędnicy amerykańscy mają nadzieję, że położy ono podwaliny pod trwałe rozwiązanie konfliktu.

W sobotę „The New York Times” po raz pierwszy doniósł, że poczyniono postępy w kierunku osiągnięcia porozumienia w sprawie zaprzestania walk w zamian za uwolnienie pozostałych zakładników.

Oczekuje się, że dyrektor CIA Bill Burns będzie to omawiał Nakreślił cechy powstającego porozumienia, spotykając się w niedzielę we Francji z Davidem Barneą, szefem izraelskiej agencji wywiadowczej (Mossad), premierem Kataru Mohammedem bin Abdulem Rahmanem Al Thani i szefem egipskiego wywiadu Abbasem Kamelem w celu rozmów skupionych wokół zakładników według strony internetowej Timesa negocjacje „Off Izrael”. Trzy osoby posiadające wiedzę o zaplanowanym spotkaniu nie zostały upoważnione do publicznego wypowiadania się.

prezydent Joe Bidena Piątek Rozmawiać przez telefon Z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem El-Sisim i emirem Kataru szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim. Rozmowy z obydwoma przywódcami skupiały się na sytuacji zakładników.

Biały Dom w oświadczeniu na temat rozmowy Bidena z przywódcą Kataru stwierdził: „Obydwaj przywódcy podkreślili, że umowa w sprawie zakładników jest niezbędna do osiągnięcia długoterminowego humanitarnego rozejmu w walkach i zapewnienia, że ​​dodatkowa ratująca życie pomoc humanitarna dotrze do potrzebujących cywilów w całej Gazie.” „Podkreślili powagę sytuacji i z zadowoleniem przyjęli bliską współpracę między ich zespołami w celu usprawnienia ostatnich dyskusji”.

READ  Korea Południowa gości Japonię i Chiny, podczas gdy sojusznicy USA próbują uspokoić Pekin

Burns udaje się do Francji na rozmowy na wysokim szczeblu po tym, jak Brett McGurk, starszy doradca Białego Domu, udał się w tym tygodniu na Bliski Wschód w celu rozmów na temat sytuacji zakładników.

Jeśli Burns zobaczy postęp w rozmowach we Francji, Biden może szybko wysłać McGurka na Bliski Wschód, aby spróbował sfinalizować porozumienie. Podczas swoich rozmów w tym tygodniu McGurk przygotowywał podwaliny pod kolejną podróż do regionu sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena, który w przyszłym tygodniu może odbyć swoją piątą podróż na Bliski Wschód od rozpoczęcia wojny między Izraelem a Hamasem w październiku.

Biały Dom i CIA nie potwierdziły publicznie spotkania Burnsa we Francji, a urzędnicy administracji wyrazili ostrożność, że porozumienie może zostać szybko osiągnięte.

„Nie powinniśmy przewidywać żadnych bezpośrednich wydarzeń” – powiedział w piątek dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Biden i jego współpracownicy są w pełni świadomi rosnącej liczby ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków i powszechnych cierpień w Gazie Co doprowadziło do frustracji niektórych członków jego demokratycznej bazy, Ci, którzy chcą go zobaczyć, wywierają większy nacisk na Izrael, aby zakończył wojnę. Demokraci ze stanu Michigan ostrzegli Biały Dom, że sposób, w jaki Biden poradzi sobie z konfliktem między Izraelem a Hamasem, może kosztować go wystarczające poparcie w dużym państwie. społeczność arabsko-amerykańska Wpływ na wynik wyborów w 2024 r. w państwie, które może mieć decydujące znaczenie dla jego wygrania drugiej kadencji.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu Wielokrotnie zapewniał, że będzie kontynuował atak aż do całkowitego zwycięstwa nad Hamasem.

Spotkał się z Netanjahu Rosnące naciski Od rodzin wielu zakładników, którzy domagają się porozumienia w sprawie uwolnienia swoich bliskich.

W ataku z 7 października zginęło w Izraelu około 1200 osób, a Hamas i inni bojownicy porwali około 250 osób.

Na mocy tygodniowego zawieszenia broni w listopadzie uwolniono około 100 zakładników w zamian za uwolnienie Palestyńczyków więzionych przez Izrael. Około 130 z nich pozostaje przetrzymywanych, ale potwierdzono już śmierć wielu z nich.

READ  Członkowie WHO podejmują rezolucję przeciwko Rosji

Hamas powiedział wcześniej, że nie uwolni więcej więźniów, chyba że w zamian za zakończenie wojny i uwolnienie tysięcy więźniów palestyńskich.

___

Miller doniósł z Kolumbii w Południowej Karolinie. Pisarz dyplomatyczny AP, Matthew Lee, przyczynił się do powstania tego raportu.