Wojna na Ukrainie popchnęła polskie i ukraińskie sektory IT do jeszcze bliższej współpracy – oferując brytyjskojęzycznym nabywcom wyjątkową wspólną propozycję wartości.
Wielka Brytania haniebnie opuściła Unię Europejską, Polska pozostaje członkiem UE, a Ukraina jest obecnie w trakcie przystępowania do bloku. Jednak w ostatnich latach te trzy rynki — każdy z własnymi zaletami i potrzebami — w coraz większym stopniu stają się europejskimi centrami IT.
Ukraina i Polska to dwie największe pule talentów technologicznych na kontynencie. Według raportu Future of IT in Emerging Europe 2023 zatrudnionych jest prawie 815 000 specjalistów IT, co stanowi jedną trzecią wszystkich specjalistów IT w regionie Emerging Europe. Dodatkowo Polska zajęła pierwsze miejsce wśród 23 krajów pod względem efektywności IT, a Ukraina zajęła siódme miejsce.
Chociaż osaczenie było już w toku przed rosyjską inwazją na Ukrainę w lutym 2022 r., inwazja zmusiła ludzi do ewakuacji. 8,1 miliona Ukraińcy – z sąsiednimi krajami europejskimi Ponad 1,3 miliona Rozliczenia w Polsce — i łańcuchy dostaw — zostały zakłócone, ale ukraiński sektor IT jest szczególnie odporny.
Uwaga na Ukrainę
Rosyjska inwazja pobudziła szybki rozwój, innowacje i eksport nowych technologii wojskowych (MilTech) i technologii rządowych (GovTech) – nieumyślnie podkreślając pomysłowość Ukraińców, zwracając uwagę całego świata na ich produkty. Producenci MilTech wykorzystują kolizje do testów warunków skrajnych swoich produktów. Estonia, która już jest światowym liderem w GovTech i cyfrowych usługach publicznych, wykorzystuje kod z ukraińskiej aplikacji usług rządowych Diia, a Mychajło Fiodorow, wicepremier Ukrainy ds. innowacji, edukacji, nauki i technologii – minister transformacji cyfrowej, niedawno przedstawił technologię. Inne kraje wkrótce ogłoszą podobne partnerstwa z Ukrainą na spotkaniu Emerging Europe Lawyers (TEEA), które odbędzie się 31 marca w Warszawie.
Ta uwaga i chęć przekształcenia solidarności w wsparcie materialne skłoniły kupujących z Wielkiej Brytanii do zainteresowania się ukraińskimi usługodawcami i do rozpoczęcia współpracy.
„Kiedy kryzys naprawdę uderzył w Ukrainę, miłość do Ukrainy była tak wielka, że całe firmy w Wielkiej Brytanii zdecydowały się po raz pierwszy udać się na Ukrainę, ponieważ chciały wesprzeć tamtejszy sektor IT” — mówi Kerry Hallard. Prezes Global Sourcing Association (GSA) i przewodniczący Global Technology and Business Services Council (GT&BSC), prelegent na konferencji TEEA.
To nie tylko filantropia – sektor IT w Wielkiej Brytanii cierpi obecnie z powodu tysięcy wakatów i niedoboru talentów.
David Rumble, dyrektor Maistro Group, dodaje: „Aby wprowadzić wielkie zmiany w wielkiej rewolucji przemysłowej zachodzącej w technologii, potrzebny jest dostęp do talentów”.
„Migracja zarobkowa i osoby przesiedlone w wyniku konfliktu w Polsce – to niesie ze sobą duży potencjał, który jest bardzo widoczny dla kupujących.”
Tworzenie wspólnej propozycji wartości
Ukraińska i polska branża IT od dawna są przyjaznymi rywalami i partnerami, a masowa migracja Ukraińców do Polski wzmocniła dotychczasową współpracę, stwarzając przestrzeń dla nowych możliwości.
„Z punktu widzenia kupującego panowało przekonanie, że Polska jest całkowicie nasycona – że przez deprecjację i 35-procentowy wzrost płac w ciągu roku nie ma miejsca na wzrost” – mówi Hallard. „Oczywiście więc napływ utalentowanych talentów IT z Ukrainy naprawdę otworzył przed firmami możliwości przyjrzenia się inwestycjom”.
Chociaż wielu ukraińskich pracowników IT zostało lub wróciło na Ukrainę, przeniesienie operacji do Polski w oczekiwaniu na zawieszenie broni zmniejszyło ryzyko i sprawiło, że kupowanie ukraińskich usług stało się jeszcze przyjemniejsze dla brytyjskich firm.
Konstanstin Vasyuk, dyrektor wykonawczy IT Ukraine Association, mówi: „Mamy model biura rozproszonego, co oznacza, że część siły roboczej i talentów wciąż jest na Ukrainie, ale dużo osób pracuje z Polski. Jest więc synergia. Oczywiście od strony klienta kontraktowanie firm z otwartymi centrami w Polsce jest bardzo bezpieczne.My to rozumiemy.
Podpisał memorandum o porozumieniu ze Stowarzyszeniem IT Ukraina Vasyuk Chartered Institute of the British Computer Society (BCS) for Information Technology Aby zacieśnić współpracę w październiku 2021 r.
Grzegorz Łańcucki, Head of Financial Services w GFT Poland, dodaje: „To niesamowite, jak sprawnie przebiega integracja – dzięki biegłej znajomości języka angielskiego przez personel IT z Polski i Ukrainy”. Angielski nie tylko służy jako język dla polskich i ukraińskich pracowników IT, ale także podnosi ich wartość na rynku brytyjskim.
Następne kroki
Ukraińscy i polscy dostawcy usług IT mają wiele do zaoferowania brytyjskim nabywcom, a zbudowanie świadomości marki na nowym rynku zajmie trochę czasu.
„Załóż buty w Wielkiej Brytanii, gdzie się da” – radzi Hallard, który mógłby przyjąć postać partnera lub przedstawiciela, który mógłby kontaktować się z zainteresowanymi klientami w imieniu polskich i ukraińskich firm, o ile nie otworzy pełnego biura w Wielkiej Brytanii.
Hallard wspiera programy wprowadzania na rynek i standardowe umowy, aby ułatwić to zaangażowanie. Po szoku wywołanym inwazją, kupujący chcący zdywersyfikować swoje łańcuchy dostaw zwracają się również ku mniej znanym i mniejszym firmom.
„Chcą również włączyć do swojego łańcucha dostaw mniejsze firmy” — zauważa Hallard. „25 procent wydatków w sektorze publicznym powinno być przeznaczone na małe firmy, a 10 procent wszystkich wyników w zapytaniach ofertowych powinno dotyczyć wartości społecznej.
Gdy brytyjscy nabywcy zapoznają się z ofertą konkretnych polskich i ukraińskich firm, łatwiej będzie im znaleźć dostawców najlepiej odpowiadających ich potrzebom.
Grzegorz Łańcucki, Konstanstin Vasyuk, Kerry Hallard i David Rumble rozmawiali z Andrew Wroblem z Emerging Europe w Tech Emerging Europe Advocates. Spotkanie w Warszawie 31 marca. Obejrzyj pełną dyskusję poniżej.
W przeciwieństwie do wielu witryn z wiadomościami i informacjami, Wschodząca Europa Wolne do czytania, zawsze będzie. Nie ma tu paywalla. Jesteśmy niezależni i nie jesteśmy powiązani ani reprezentowani przez żadną partię polityczną ani podmiot komercyjny. Chcemy tego, co najlepsze dla rozwijającej się Europy, nic więcej, nic mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.
Możesz przyczynić się Tutaj. Dzięki.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com