7 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izraelski pomnik Holokaustu krytykuje układ z Polską

Izraelski pomnik Holokaustu krytykuje układ z Polską

JEROZOLIMA (AP) – izraelski narodowy pomnik Holokaustu skrytykował nową umowę mającą na celu ożywienie izraelskich wycieczek szkolnych do Polski, sugerując kilka „problematycznych miejsc”, które zniekształcają historię.

Yad Vashem wydało oświadczenie zaledwie kilka tygodni po tym, jak Izrael i Polska ogłosiły przełomowe porozumienie Ma naprawić relacje mocno nadszarpnięte nieporozumieniami o to, jak zapamiętać zachowanie Polaków w czasie Zagłady. Izraelskie wycieczki młodzieżowe Był to jeden z głównych punktów spornych dla Polski.

Porozumienie z 22 marca, które musi jeszcze zostać ratyfikowane przez parlamenty obu krajów, podkreśla znaczenie edukacji młodzieży „i potrzebę opowiedzenia pełnej historii najciemniejszych dni Holokaustu i II wojny światowej”. O treści porozumienia jako pierwszy poinformował liberalny dziennik Haaretz.

Wzywa do „miejsc upamiętniających Holokaust i inne zbrodnie II wojny światowej”, w tym miejsc o szczególnym znaczeniu w historii każdego kraju. Grupy studenckie muszą odwiedzić co najmniej jedno miejsce z długiej listy innych muzeów i zabytków zalecanych przez rząd.

W swoim oświadczeniu Yad Vashem powiedział, że ekspedycje „muszą zachować absolutną dokładność historyczną, w tym prześladowania, wydawanie i zabijanie Żydów podczas Holokaustu oraz rolę Polaków w akcjach ratunkowych”.

Stwierdzono, że lista zatwierdzonych witryn w Polsce została sporządzona bez jej udziału i zawiera „problematyczne witryny, których nie należy przeglądać w kontekście akademickim”.

Lista obejmuje dziesiątki miejsc, w tym galerie sztuki, pałace królewskie i muzea historii Żydów, które już teraz są popularnymi celami podróży Żydów.

Polski MSZ powiedział: „Oba kraje doszły do ​​porozumienia, że ​​dobrze jest, aby młodzi ludzie poznawali wszystkie aspekty historii Żydów, Izraela i Polski, nie tylko Holokaust”.

Yad Vashem nie powiedział, które strony uważa za problematyczne. Ale na liście jest Muzeum Rodziny UlmówStrona opowiadająca historię polskiej rodziny, która ratowała Żydów podczas Zagłady.

Muzeum było krytykowane za przedstawianie zamordowanej rodziny i ukrywanych przez nich Żydów jako przedstawicieli ówczesnego nurtu Polaków, a nie mniejszości, która ryzykowała życie.

READ  Światowa Federacja Baseballu Softballu - była gwiazda MLB Dennis Cook będzie menadżerem Polski

Inne muzeum upamiętnia polskich tak zwanych „żołnierzy wyklętych”, bojowników antykomunistycznych, z których niektórzy współpracowali z nazistami. i zabijali Żydów pod koniec wojny i próbowali uniemożliwić im narzucenie rządów komunistycznych po wojnie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela zbagatelizowało kontrowersje. Stwierdzono, że lista została zatwierdzona przez izraelskie Ministerstwo Edukacji i zawiera dziesiątki pozycji, w tym popularne Muzeum Bolina, które prezentuje historię polskich Żydów.

Uwzględnienie kontrowersyjnych miejsc, których nie można zwiedzać, może wynikać z polskiej polityki, a nie międzynarodowej edukacji. Polski nacjonalistyczny rząd mógłby wskazać na tę listę, odwołując się do swojego zaplecza politycznego przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Polska była jednym z najbliższych sojuszników Izraela w Europie. Ale w ostatnich latach stosunki pogorszyły się z powodu nieporozumień co do tego, jak pamiętać o udziale Polski w zabijaniu Żydów przez siły niemieckie podczas II wojny światowej.

Nazistowskie Niemcy napadły na Polskę w 1939 roku i zabiły miliony Żydów i nie-Żydów. W przeciwieństwie do innych krajów okupowanych przez Niemcy, Polska nie miała rządu koalicyjnego. Podczas gdy niektórzy Polacy ryzykowali życie, aby ratować Żydów, inni pomagali polować i zabijać Niemców.

Rządzący w Polsce nacjonaliści starali się przedstawiać polskie zbrodnie jako drobne wydarzenie i skupiali się prawie wyłącznie na upamiętnieniu polskich bohaterów, którzy pomagali Żydom. Historycy, izraelscy urzędnicy i Żydzi, którzy cierpieli prześladowania z rąk Polski przed, w trakcie i po wojnie, potępiali stanowisko nacjonalistyczne i oskarżali rząd o próby wybielania historii.

Od lat młodzi Izraelczycy pielgrzymują do Auschwitz i innych miejsc związanych z Holokaustem oraz historycznych miejsc żydowskich. Ale Izrael odwołał wycieczki w zeszłym roku, twierdząc, że polski rząd próbuje kontrolować program studiów o Holokauście nauczany izraelskich dzieci.

We wtorkowym artykule wstępnym Haaretz powiedział, że umowa „wiąże się z dużymi kosztami dla Izraela” i oskarżył rząd o deprecjonowanie pamięci o masakrze w imię dyplomatycznych korzyści.

READ  Polska zabezpiecza moce importowe LNG na Litwie

Izrael obchodzi swój doroczny Dzień Pamięci o Holokauście w przyszłym tygodniu, zauważając: „Nie wolno nam zapominać, kim są ludzie, którzy zgodzili się sprzedawać pamięć o Holokauście”.

___

Gera relacjonuje z Warszawy.