29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Japoński Daikin zbuduje w Polsce fabrykę pomp ciepła za 300 euro

Japoński Daikin zbuduje w Polsce fabrykę pomp ciepła za 300 euro

Japońska firma produkcyjna Daikin Industries rozpoczęła budowę swojej pierwszej w Polsce fabryki, w której będą produkowane pompy ciepła. Inwestycja, prowadzona przez spółkę zależną Daikin Europe, szacowana jest na 300 milionów euro.

Po zakończeniu budowy – obecnie zaplanowanej na 2024 rok – fabryka w Ksawerowie, podmiejskiej gminie niedaleko Łodzi w centralnej Polsce, do 2030 roku ma zatrudniać 3000 osób.

„Decyzja o zlokalizowaniu nowej fabryki w Polsce ma wiele zalet: da firmie Daikin dostęp do największej puli wykwalifikowanych pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej, dostęp do innych rynków oraz możliwość czerpania korzyści ze stabilnych łańcuchów dostaw” – powiedział Daikin. Oświadczenie.

W ubiegłym roku, w czasie kryzysu energetycznego i zielonej transformacji, w Europie zainstalowano rekordową liczbę 3 milionów rur grzewczych, napędzając popyt na źródła ciepła bez paliw kopalnych. Daikin szacuje, że do 2025 roku liczba ta osiągnie 3,5 miliona.

Pompy ciepła działają odwrotnie niż klimatyzacja, przenosząc energię cieplną z zewnątrz budynku do wewnątrz. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła szacuje, że w zeszłym roku w Europie wymieniono 4 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego, co pozwoliło uniknąć emisji około 8 milionów ton CO2.

Dane EHPA pokazują, że pompy ciepła wzrosły w ubiegłym roku o 38% na 16 rynkach europejskich, aw Polsce wzrost był jeszcze szybszy, według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła o 137%, najszybszy wzrost w Europie. .

Liczba pomp ciepła sprzedawanych rocznie w Polsce (źródło: Komputer portowy)

Popyt został zwiększony dzięki różnym dotacjom państwowym, w tym rządowemu programowi czystego powietrza i planowi My Electricity Plan z tego miesiąca.

READ  Cofland odnotował całoroczną sprzedaż w Polsce

Inwestycja Daikin w fabrykę pomp ciepła została okrzyknięta przez ministra rozwoju Waldemara Budę – który uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego – jako kolejny przykład „osiągnięcia w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski”.

W ostatnich latach wiele międzynarodowych firm zainwestowało w badania i produkcję ekologicznych technologii w Polsce, w tym fabryka Mercedesa o wartości 1 miliarda euro, która produkuje wyłącznie elektryczne samochody dostawcze, oraz kilka zakładów produkujących akumulatory i inne systemy magazynowania energii.

Źródło głównego obrazu: Ministerstwo Rozwoju i Technologii