29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sanfordiacolis: Wygląda na to, że nowe, starożytne gatunki drzew mogły powstać w umyśle doktora Seussa

Sanfordiacolis: Wygląda na to, że nowe, starożytne gatunki drzew mogły powstać w umyśle doktora Seussa

Dzięki uprzejmości Matthew Stimsona

Wyjątkowe zachowanie drzewa Sanfordiacaulis densifolia, którego pień jest otoczony ponad 250 spiralnie ułożonymi liśćmi, było wynikiem trzęsień ziemi w liczącym 352 miliony lat systemie jezior ryftowych, obecnie odsłoniętym w Nowym Brunszwiku w Kanadzie.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Uważa się, że drzewa mają Zapoczątkowany Setki milionów lat temu. Od tego czasu niewiele było dowodów na istnienie starożytnych strażników roślin.

Teraz nowe odkrycie unikalnych skamieniałości drzew 3D otworzyło okno na to, jak wyglądał świat, kiedy był światem Wczesne lasy na planecie Zaczęliśmy ewoluować, poszerzając nasze rozumienie architektury drzewiastej W całej historii Ziemi.

Według archeologów w kamieniołomie w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik odnaleziono pięć skamieniałości drzew, które zostały pogrzebane żywcem w wyniku trzęsienia ziemi, które miało miejsce 350 milionów lat temu. Zostań Opublikowano w piątek w czasopiśmie Current Biology. Autorzy stwierdzili, że te nowe i niezwykłe skamieniałe drzewa nie tylko mają uderzający kształt przypominający ilustracje doktora Seussa, ale także ujawniają wskazówki na temat… Okres życia na Ziemi O którym niewiele wiemy.

„To kapsuły czasu, małe okna prowadzące do krajobrazów i ekosystemów znajdujących się głęboko w czasie” – powiedział Robert Gastaldo, paleontolog i sedymentolog, który kierował badaniami.

Współautorzy Olivia King i Matthew Stimson odkryli pierwsze starożytne drzewa w 2017 roku podczas prac terenowych w kamieniołomie w Nowym Brunszwiku. Jeden z odkrytych przez nich okazów należy do nielicznych w całym zapisie kopalnym roślin – obejmującym ponad 400 milionów lat – w którym gałęzie i liście korony drzewa są nadal przyczepione do pnia.

Kilka skamieniałości drzew pochodzących z Najstarsze lasy na Ziemi Według Gastaldo nigdy go nie odnaleziono. Ich odkrycie pomaga uzupełnić brakujące fragmenty niekompletnego zapisu kopalnego.

READ  Odkryto nieoczekiwany podwójny kwazar – parę łączących się galaktyk zapalających czarne dziury na kursie kolizyjnym

„Jest tylko pięć lub sześć drzew, które możemy udokumentować, przynajmniej w okolicy Epoki paleozoiczne„Zachował się z nienaruszoną koroną” – powiedział Gastaldo, profesor geologii w Colby College w Waterville w stanie Maine.

Podkreślił, że większość starożytnych okazów drzew jest stosunkowo niewielka i często odkrywane są w postaci skamieniałego pnia z przymocowanym do niego pniem lub systemem korzeniowym. Odkrycie jego kolegów dotyczące zachowanego drzewa, które w okresie dojrzałości miałoby 5 stóp wysokości i koronę o średnicy 18 stóp, wprawiło paleontologa w „zdziwienie”.

Dzięki uprzejmości Tima Stoneciphera

Ten model nowo odkrytego drzewa Sanfordiacolis zawiera uproszczoną strukturę rozgałęzień dla łatwiejszej wizualizacji.

Naukowcy wydobyli pierwsze skamieniałe drzewo około siedem lat temu, ale minęło kilka lat, zanim odnaleziono cztery kolejne okazy tej samej rośliny blisko siebie. Nowo zidentyfikowany gatunek, nazwany „Sanfordiacaulis”, został nazwany na cześć Laurie Sanford, właścicielki kamieniołomu, w którym odkryto te drzewa.

Z badania wynika, że ​​kształty tych nieznanych wcześniej, liczących 350 milionów lat roślin przypominają trochę współczesne paprocie lub palmy, mimo że te gatunki drzew pojawiły się dopiero 300 milionów lat później. Chociaż wierzchołki paproci lub palm, jakie znamy, charakteryzują się kilkoma liśćmi, najbardziej kompletny okaz z nowo odkrytych skamieniałości zawiera ponad 250 zachowanych liści wokół łodygi, a każdy częściowo zachowany liść ma długość około 1,7 metra. ).

Według Stimsona, zastępcy kustosza ds. geologii i paleontologii w Muzeum w Nowym Brunszwiku, skamieniałość jest zamknięta w głazie z piaskowca wielkości mniej więcej małego samochodu.

Powiedział, że wyjątkowa skamieniałość grupy drzew była prawdopodobnie spowodowana „katastrofalnym” osunięciem się ziemi spowodowanym trzęsieniem ziemi, które miało miejsce w starożytnym jeziorze.

„Te drzewa żyły, kiedy doszło do trzęsienia ziemi. Bardzo szybko, a potem bardzo szybko zostały pochowane na dnie jeziora, a potem jezioro wróciło do normy” – powiedział Stimson.

READ  Nigdy wcześniej nie widziane galaktyki świecą jasno na nowym zdjęciu autorstwa Jamesa Webba

Według Petera Wilfa, profesora nauk o Ziemi i paleobotanika na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii, który nie brał udziału w badaniach, znalezienie całych skamieniałych drzew jest rzadkie i znacznie mniej powszechne niż znalezienie całego dinozaura. Wilf zauważył w e-mailu, że „niezwykłe” nowe skamieniałe drzewo było pozostałością po okresie, kiedy prawie nie było skamieniałości drzew.

„Nowe skamieliny są kamieniem milowym w naszym zrozumieniu ewolucji wczesnej struktury lasów, co ostatecznie doprowadziło do powstania złożonych struktur lasów deszczowych, które wspierają większość żywej różnorodności biologicznej Ziemi” – dodał Wilf.

Dla Kinga, pracownika badawczego Muzeum Nowego Brunszwiku, który znalazł kolekcję skamieniałości, Sanfordiacolis wyglądałoby jak coś wyjętego prosto z kolekcji doktora Seussa. Najpopularniejszy biznes.

„Czy wiedziałeś w filmie 'Lorax', że drzewa mają duże kule na szczycie i wąskie pnie? Struktury te prawdopodobnie mają podobną strukturę. Na szczycie masz tę ogromną koronę, która potem zwęża się i przylega do tej bardzo małej bagażniku” – powiedział King. Całkowicie przypomina doktora Seussa. „To dziwny, wspaniały pomysł na to, jak to coś mogłoby wyglądać”.

Ale panowanie Sanfordiacolis Naukowcy stwierdzili, że nie trwało to długo. „Nie zobaczymy już więcej tej struktury roślinnej” – powiedział Stimson CNN. Zauważył, że urosła Wczesny karbonokres pod koniec ery paleozoicznej, kiedy Flora i fauna była różnorodna Gdy zaczęli przedostawać się z wody na ląd.

Większość prac rozwojowych ma charakter eksperymentalny powodzenie Często mierzy się ją różnorodnością gatunków lub ich zdolnością do przystosowania się do wielu różnych miejsc i warunków. Stimson dodał, że dziwna kolekcja skamieniałości drzew dostarcza dowodów na „nieudany eksperyment naukowy i ewolucyjny”. „Naprawdę zaczynamy malować obraz życia 350 milionów lat temu”.

Skamieniałości takie jak Sanfordiacolis nie tylko pomagają ludziom zrozumieć, jak zmieniało się życie w przeszłości, ale mogą pomóc naukowcom dowiedzieć się, w którą stronę może zmierzać życie na naszej planecie.

Według badaczy stojących za tym odkryciem obecność tego konkretnego gatunku wskazuje, że drzewa w tym okresie zaczęły zajmować inne nisze ekologiczne, wykraczające poza to, co dotychczas rozumiano.

Gastaldo uważa, że ​​oznacza to, że rośliny są bardzo podobne Wczesne bezkręgowce – Eksperymentowali, jak przystosować się do środowiska. Trzęsienie ziemi, które prawdopodobnie skamieniało drzewa, dostarcza również nowych wskazówek geologicznych na temat tego, co może się tam dziać Systemy ziemskie W tym samym momencie.

„To właściwie pierwszy dowód, jaki mamy na istnienie «drzewa» pomiędzy tym, co rośnie na ziemi, a tym, co może wznieść się nad ziemię” – powiedział Gastaldo. „Co tam było?”