17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Frank Drake, który kierował poszukiwaniem życia na innych planetach, umiera w wieku 92

Frank Drake, który kierował poszukiwaniem życia na innych planetach, umiera w wieku 92

To właśnie w Green Bank dr Drake, który zaplanował spotkanie, wyprowadził swoją słynną formułę jako sposób na organizację agendy. Składa się z siedmiu czynników, które obejmują całą ludzką wiedzę astrologiczną i ambicje. Niektóre są dość eksperymentalne, takie jak tempo, w jakim gwiazdy rodzą się w Drodze Mlecznej i ułamek gwiazd z planetami nadającymi się do zamieszkania. Inne są niemożliwie mistyczne, jak na przykład średni wiek cywilizacji technologicznej – od 1000 do 100 milionów lat. Pomnóż czynniki przez siebie, a otrzymasz założony wynik węgierski.

W światach, w których astronomowie uzyskali nowe dane, stare przypuszczenia dotyczące delfinów dobrze się sprawdzają, powiedział Seth Shostak, astronom i rzecznik Instytutu SETI. Satelita Kepler do polowania na planety i naziemne teleskopy NASA zweryfikowały optymistyczne szacunki dotyczące obfitości potencjalnie nadających się do zamieszkania planet o rozmiarach Ziemi, a naukowcy wiedzą z misji Kepler, że w samej Drodze Mlecznej może być ich 300 milionów.

„Ci ludzie byli albo bardzo szczęśliwi, albo w niesamowitym zdrowiu” – powiedział dr Shostak o delfinach.

Jednocześnie naukowcy odkryli, że życie na Ziemi jest trudniejsze i bardziej zróżnicowane niż sądzili naukowcy, prosperując w tak dziwnych miejscach, jak wrzące pod wodą otwory wentylacyjne. „Istnieje wiele dowodów na wiele ścieżek prowadzących do powstania życia” – powiedział dr Drake.

Po krótkim pobycie w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii dołączył do Cornell University jako profesor, a później został dyrektorem National Center for Astronomy and Ionosphere (NAIC), którego gigantyczna 300-metrowa antena w Arecibo, PR, miała stać się pierwszym instrumentem SETI na świecie. W tym charakterze dr Drake znalazł pas radiacyjny wokół Jowisza i odkrył, że ognista atmosfera Wenus jest gęsta jak ocean na Ziemi.

Ale SETI pozostanie jego trwałą miłością.

W 1971 r. NASA przeprowadziła badanie dotyczące sposobu odkrycia życia pozaziemskiego, które stało się znane jako Gigantyczny projekt. Jej raport, który jako główny plan przyjął cytowany powyżej fragment książki dr Drake’a „Inteligentne życie w kosmosie”, wzywał grupę 1000 radioteleskopów, każdy o średnicy 100 metrów, do poszukiwania w kosmosie do 1000 światła. lat. Ale jego oczekiwana cena 10 miliardów dolarów uczyniła go jedną z nagród „Złotego Runa” senatora Williama Broxmayera za trwonienie budżetu państwa. Chociaż projekt nigdy nie został zbudowany, raport stał się biblią dla astronomów zainteresowanych sprawami pozaziemskimi.

READ  Astrofizycy stworzyli symulację „wehikułu czasu”, aby obserwować cykl życia przodków galaktycznych miast

Jill Tarter, która przeczytała raport, gdy była studentką studiów magisterskich i poświęciła swoje życie poszukiwaniu pozaziemskiej inteligencji, która skutkuje Wywiad z New York Times w 2012 roku.