29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

RWE z sukcesem rozwija swoje zielone portfolio w Polsce

RWE z sukcesem rozwija swoje zielone portfolio w Polsce

RWE z sukcesem rozszerzyło swoje zielone portfolio w Polsce. Urząd Regulacji Energetyki przyznał spółce kontrakty na kontrakty (CfD) na projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 66 megawatów (MWac). Sukces na niedawnych aukcjach energii odnawialnej stanowi kolejny kamień milowy w zaangażowaniu RWE w transformację energetyczną Polski – coś, do czego firma aktywnie dąży od czasu wejścia na polski rynek energii odnawialnej w 2007 roku.

Na udane portfolio RWE składają się małe i średnie projekty fotowoltaiczne o różnym harmonogramie budowy. Większość projektów ma zostać oddana do użytku w 2024 roku i zlokalizowana jest na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. Kilka projektów opracowała polska firma Alpha Solar, którą RWE przejęło w 2022 roku.

Katja Wanschel, dyrektor generalna RWE Renewables na Europę i Australię: „Polska jest jednym z naszych kluczowych rynków wzrostu i oferuje doskonałe lokalizacje zarówno dla energetyki wiatrowej, jak i słonecznej. Obserwujemy stały rozwój elektrowni wykorzystujących energię odnawialną i jesteśmy zdeterminowani, aby przyczynić się do transformacji energetycznej Polski. Dzięki naszym ostatnim zwycięstwom w przetargach jeszcze bardziej umacniamy naszą silną pozycję w morską energetykę wiatrową i zbudujemy znaczący portfel fotowoltaiczny w Polsce.” Robimy kolejny krok w kierunku tworzenia.

Agnieszka Wojnarowska, dyrektor ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w RWE Renewables Poland: „Sukces w tych przetargach umacnia naszą pozycję jako wiodącej firmy z branży OZE i pozwala nam zabezpieczyć część strumienia przychodów w dłuższej perspektywie. RWE jest aktywnym inwestorem w Polsce od ponad 15 lat. Oferujemy korzystne warunki i przejrzystą współpracę co czyni nas długoterminowym i stabilnym partnerem.

RWE posiada już w Polsce farmy fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej ponad 32 MW, zlokalizowane na terenie województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i podlaskiego. Firma planuje dalsze inwestycje i ekspansję na kolejne województwa. Obecnie RWE ma w Polsce budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 100 MW.

READ  Polska zostanie wybrana lokalnie do Eurowizji 2024

W latach 2024–2030 RWE zainwestuje na całym świecie 55 miliardów euro i rozszerzy swój ekologiczny portfel do ponad 65 gigawatów (GW). RWE zamierza zainwestować 40% tej kwoty w rozwój swojej działalności w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i słonecznej. Moc zainstalowana w globalnym portfelu morskich farm wiatrowych RWE wzrośnie z obecnych 8,6 GW do 14 GW do 2030 r., a moc fotowoltaiczna wzrośnie z 3,9 GW do 16 GW.

Obraz do użytku multimedialnego Dostępne o Centrum Mediowe RWE. Źródło: RWE