21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rubel gwałtownie spada wraz z nałożeniem sankcji, wysyłając Rosjan do banków

Rubel gwałtownie spada wraz z nałożeniem sankcji, wysyłając Rosjan do banków

Moskwa (AFP) – Zwykli Rosjanie stanęli przed perspektywą wzrostu cen i ograniczenia wyjazdów za granicę z powodu zachodnich sankcji dotyczących inwazji na Ukrainę. To spowodowało gwałtowny spadek rubla, powodując, że niespokojni ludzie stali w poniedziałek w kolejkach do banków i bankomatów w kraju, który doświadczył więcej niż jednej katastrofy walutowej w epoce postsowieckiej.

Rosyjska waluta spadła o około 30% Przeciwko dolarowi amerykańskiemu po tym, jak kraje zachodnie ogłosiły kroki w celu zablokowania niektórych rosyjskich banków z międzynarodowego systemu płatności SWIFT i ograniczenia wykorzystania przez Rosję ogromnych rezerw walutowych. Kurs walutowy później odzyskał siłę po szybkim ruchu rosyjskiego Banku Centralnego.

Jednak presja gospodarcza stała się silniejsza, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek kolejne sankcje mające na celu sparaliżowanie wszelkich aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego w Stanach Zjednoczonych lub należących do Amerykanów. Administracja Bidena oszacowała, że ​​ruch ten może wpłynąć na „setki miliardów dolarów” rosyjskiego finansowania.

Urzędnicy administracji Bidena powiedzieli, że Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Japonia, Unia Europejska i inne kraje dołączą do Stanów Zjednoczonych w celu zaatakowania Rosyjskiego Banku Centralnego.

Tyler Kostra, profesor nadzwyczajny polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Nottingham, powiedział, że nie pamięta podobnego przykładu z przeszłości gospodarki rzuconej na kolana przez globalne sankcje.

„Ten Zachód powoduje kryzys walutowy w Rosji”, powiedział Kostra, który bada sankcje gospodarcze.

Rosjanie, obawiając się, że sankcje poważnie uderzą w gospodarkę, od kilku dni tłumnie napływają do banków i bankomatów, gdzie w mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia o długich kolejkach i kończących się automatach. Ludzie w niektórych krajach Europy Środkowej również pospieszyli z wypłatą pieniędzy z filii państwowego Sbierbanku w Rosji Po poddaniu się sankcjom międzynarodowym.

Moskiewski Zarząd Transportu Publicznego ostrzegł w weekend mieszkańców miasta, że ​​mogą napotkać problemy z korzystaniem z Apple Pay, Google Pay i Samsung Pay, ponieważ VTB, jeden z rosyjskich banków, któremu grozi kary, obsługuje płatności kartami w moskiewskim metrze, autobusach i tramwajach. .

READ  Pittsburgh jest uznawany za najtańsze miasto w Stanach Zjednoczonych

Ekonomiści i analitycy twierdzą, że gwałtowna deprecjacja rubla będzie oznaczać spadek poziomu życia przeciętnego obywatela Rosji. Rosjanie nadal polegają na wielu towarach importowanych, a ceny tych produktów, takich jak iPhone czy PlayStation, prawdopodobnie wzrosną. Wyjazdy za granicę staną się droższe, ponieważ ruble kupują mniej waluty za granicą. Głębsze zawirowania gospodarcze nadejdą w nadchodzących tygodniach, jeśli szoki cenowe i problemy z łańcuchem dostaw spowodują zamknięcie rosyjskich fabryk z powodu niższego popytu.

„Ta gospodarka rozprzestrzeni się bardzo szybko”, powiedział David Feldman, profesor ekonomii w William & Mary w Wirginii. Wszystko, co jest importowane, spowoduje wzrost lokalnych kosztów w walucie. A jedynym sposobem, aby to powstrzymać, jest zapewnienie wspaniałego wsparcia”.

Kostra powiedział, że Rosja przeniosła się do produkcji wielu towarów w kraju, w tym większości żywności, aby chronić gospodarkę przed sankcjami. Przewidział, że na przykład niektóre owoce, których nie można uprawiać w Rosji, „nagle staną się znacznie droższe”.

Kostra powiedział, że elektronika będzie problemem, ponieważ komputery i telefony komórkowe będą musiały być importowane, a koszty wzrosną. Nawet zagraniczne serwisy, takie jak Netflix, mogą kosztować więcej, chociaż taka firma może obniżyć swoje ceny, aby Rosjan wciąż było na nie stać.

Rosyjski rząd będzie musiał wkroczyć, by wesprzeć podupadające branże, banki i sektory gospodarcze, ale bez dostępu do twardych walut, takich jak dolar amerykański i euro, może być zmuszony do wydrukowania większej ilości rubli. To ruch, który może szybko przerodzić się w hiperinflację.

Spadek rubla przywołał wspomnienia z poprzednich kryzysów. Waluta straciła wiele na wartości na początku lat 90. po upadku Związku Radzieckiego, a inflacja i utrata wartości skłoniły rząd do pozbycia się trzech zer z monet rubla w 1997 r. Następnie nastąpił dalszy spadek po kryzysie finansowym w 1998 r. w którym wielu deponentów straciło swoje oszczędności i kolejny spadek W 2014 roku z powodu niskich cen ropy oraz sankcji nałożonych po zajęciu przez Rosję Półwyspu Krymskiego na Ukrainie.

READ  Niemiecki rząd zatwierdza umowę nacjonalizacyjną dla energetycznego giganta Uniper

Rosyjski Bank Centralny natychmiast podjął próbę powstrzymania spadku kursu rubla. Podniósł ostro kluczowy kurs w desperackiej próbie wzmocnienia waluty i zapobieżenia panice bankowej. Powiedział również, że moskiewska giełda pozostanie zamknięta w poniedziałek.

Bank podniósł referencyjną stopę procentową do 20% z 9,5%. Stało się to po niedzielnej decyzji Zachodu o zamrożeniu rosyjskich rezerw dewizowychTo bezprecedensowy ruch, który może mieć tragiczne konsekwencje dla stabilności finansowej kraju.

Nie było jasne, jaki dokładnie udział w szacowanym na 640 miliardów dolarów stosie twardej waluty Rosji, z których część znajduje się poza Rosją, może sparaliżować. Urzędnicy europejscy powiedzieli, że ucierpi co najmniej połowa.

To znacznie zwiększyło presję na rubla, podważając zdolność władz finansowych do wspierania go przez wykorzystanie rezerw do zakupu rubli.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił sankcje, w tym zamrożenie rosyjskich rezerw walutowych, jako „ciężkie”, ale powiedział w poniedziałek, że „Rosja ma niezbędne możliwości, aby zrekompensować szkody”.

Kroki podjęte w celu podtrzymania rubla są same w sobie bolesne, ponieważ podniesienie stóp procentowych może zdusić wzrost, czyniąc dostęp firm do kredytów droższym. Koskra powiedział, że Rosjanie, którzy pożyczyli pieniądze, na przykład właściciele domów z kredytami hipotecznymi lub właściciele firm, którzy zaciągnęli pożyczkę, mogą również ucierpieć z powodu decyzji banku centralnego o podwojeniu stóp procentowych.

Bank centralny zarządził inne środki, aby pomóc bankom uporać się z kryzysem poprzez zastrzyk większej płynności systemu finansowego i złagodzenie ograniczeń operacji bankowych. Jednocześnie tymczasowo uniemożliwiał nierezydentom sprzedawanie obligacji rządowych, aby zmniejszyć presję na rubla ze strony spanikowanych inwestorów zagranicznych próbujących zarobić na tych inwestycjach.

W poniedziałek rubel spadł o około 30% w stosunku do dolara amerykańskiego, ale ustabilizował się po ruchu banku centralnego. Wcześniej notowano na rekordowo niskim poziomie 105,27 za dolara, co oznacza spadek z około 84 za dolara pod koniec piątku, po czym odbił się do 94,43.

READ  Elon Musk wskazuje na „epicki” czwarty kwartał po brakujących przychodach, drogi Cadillac Celestial od GM kusi Flacka, producenci samochodów podwoją wydatki na samochody elektryczne i nie tylko:

Sankcje ogłoszone w zeszłym tygodniu sprowadziły rosyjską walutę do najniższego poziomu w historii wobec dolara.

___

Sweet współpracował z Nowego Jorku i McHugh z Frankfurtu w Niemczech. Reporterzy Associated Press, Kelvin Chan, współpracowali w Londynie, a Daria Litvinova w Moskwie.