20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjski rubel spadł o 28% po tym, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli ostrzejsze sankcje

Rosyjski rubel spadł o 28% po tym, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli ostrzejsze sankcje

Rosyjska waluta spadła w poniedziałek o ponad 28 procent do rekordowo niskiego poziomu na początku handlu, ponieważ nowa runda zachodnich sankcji zwiększyła presję na system finansowy kraju w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Rubel spadł do prawie 118 w stosunku do dolara amerykańskiego, według danych Bloomberga, po weekendzie, gdy prezydent Rosji Władimir Putin Postawił swoje siły nuklearne w stan najwyższej gotowości Stany Zjednoczone i Europa go uwolniły Najsurowsze kary Próbując odizolować kraj od globalnego systemu finansowego.

W celu powstrzymania opadu na rynku, Rosyjski Bank Centralny zakazał sprzedaży zagranicznej rosyjskich papierów wartościowych w poniedziałek. Nie było informacji, kiedy zakaz zostanie zniesiony.

Bank centralny poinformował również, że handel na rosyjskich giełdach nie otworzy się na poranną sesję i ogłosi później dzisiaj, jeśli notowania giełdowe zostaną wznowione. Krajowy indeks referencyjny Moex spadł w ciągu ostatniego tygodnia o ponad jedną czwartą.

Ruchy na rynku pojawiły się, gdy ukraińskie wojsko poinformowało w poniedziałek, że odparło kolejną noc ataków na Kijów, gdy kolumna wojsk rosyjskich wielokrotnie próbowała szturmować stolicę.

Ukraińskie wojsko poinformowało również, że siły wroga nadal atakują lotniska, systemy obrony przeciwlotniczej, infrastrukturę krytyczną i obszary mieszkalne w całym kraju.

Roszczenia wojskowe Rosji i Ukrainy nie mogą być niezależnie zweryfikowane.

We wczesnych wskazówkach, jak zepchnąć Moskwę na obrzeża rynków globalnych, Norwegia powiedziała w niedzielę Że jego fundusz naftowy o wartości 1,3 biliona dolarów, największy na świecie państwowy fundusz majątkowy, zamrozi swoje inwestycje w rosyjskie aktywa i zacznie zbywać z tego kraju. BP, także brytyjska grupa energetyczna Powiedział Zrezygnuje z 20-proc. udziałów w rosyjskiej państwowej spółce naftowej Rosnieft, której jest właścicielem od 2013 roku.

Rubel już mocno uderzył w zeszłym tygodniu, spadając do rekordowo niskiego poziomu w następstwie inwazji i nałożenia sankcji przez Stany Zjednoczone i Europę.

READ  Auto China podkreśla ostrą konkurencję dla samochodów elektrycznych

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zaostrzyli w sobotę te środki karne, celując w rosyjski Bank Centralny, aby uniemożliwić mu korzystanie z międzynarodowych rezerw. Zachodni sojusznicy zgodzili się również na wyłączenie niektórych krajowych pożyczkodawców z systemu przesyłania wiadomości Swift, ważnej części globalnej infrastruktury płatniczej.

Rosjanie ustawiali się w długich kolejkach do wypłaty pieniędzy z bankomatów, ponieważ bankowi centralnemu brakowało jasnego mechanizmu stabilizacji gospodarki i waluty.

Rosyjski Bank Centralny interweniował w zeszłym tygodniu, aby wesprzeć rubla, sprzedając rezerwy walutowe. Ale weekendowe sankcje wobec banku centralnego zagroziły jego możliwości kontynuowania tego wsparcia.

„Mówiąc najprościej, zdolność Rosji do zawierania transakcji z dowolną instytucją finansową na całym świecie byłaby poważnie osłabiona, ponieważ większość międzynarodowych banków w dowolnej jurysdykcji używa SWIFT” – napisał w notatce do klientów George Saravelos, analityk Deutsche Bank.

Saravelos dodał, że oczekuje, iż rynki finansowe będą odzwierciedlać zwiększone ryzyko dostaw energii, co zmniejszy apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa, a także może doprowadzić do spadku euro.

Rynki finansowe mogą doświadczyć w tym tygodniu pewnego pogorszenia warunków finansowania w związku z niepewnym wpływem zamrożenia aktywów na globalną płynność. Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny, Fed i inne banki centralne wkroczą, aby zapewnić silne wsparcie, jeśli zajdzie taka potrzeba, i nie wykluczymy ogłoszeń między spotkaniami” – powiedział, dodając, że prawdopodobnie pojawi się rubel i inne europejskie waluty rynków wschodzących pod presją.

W piątek agencja ratingowa S&P Global Obniżył rating Rosji do „śmieciowego” Sytuacja, podkreślająca niebezpieczeństwo, że atak militarny na Ukrainę może okazać się jeszcze bardziej szkodliwy dla rynków finansowych tego kraju.

Rosyjski bank centralny próbował w niedzielę uspokoić nerwy rynkowe, mówiąc, że zapewni bankom nieograniczoną płynność. „Rosyjski system bankowy jest stabilny i ma wystarczającą zdolność kapitałową i płynnościową do działania w każdej sytuacji” – powiedziała.

READ  Icon of the Seas: Największy na świecie statek wycieczkowy wypływa z Miami