15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rozpoczyna się budowa na terenie Baltic Power Service w Polsce

Rozpoczyna się budowa na terenie Baltic Power Service w Polsce

W Łebie rozpoczęła się budowa platformy serwisowej obsługującej morską farmę wiatrową Baltic Power, będącej wspólnym projektem Grupy ORLEN i Northland Power.

Platforma serwisowa w Łebie będzie gotowa w 2025 roku, czyli na rok przed oddaniem do eksploatacji morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

Baza serwisowa będzie portem macierzystym dla statków przewożących sprzęt oraz personelu technicznego odpowiedzialnego za utrzymanie projektu morskiej energetyki wiatrowej Baltic Power o mocy 1,2 GW.

Obiekt będzie zatrudniał łącznie około 60 osób i będzie obsługiwał projekt przez cały cykl jego życia, tj. co najmniej 25 lat.

Na powierzchni około 1,1 hektara znajdzie się magazyn części zamiennych dla gospodarstwa oraz warsztat, a na nabrzeżu będą mogły przyjmować statki o maksymalnej długości 35 metrów.

Baza będzie stale obsługiwana przez 3-4 specjalistyczne statki przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każdy z nich będzie przewoził na pokładzie 24 techników z pełnym wyposażeniem.

Szacunkowy koszt inwestycji to około 62 mln zł (około 14 mln euro).

„Projektom dotyczącym lądowej energetyki wiatrowej towarzyszą znaczące inwestycje w infrastrukturę morską. W gminie Choczewo powstaje już stacja do odbioru energii z morza, a w Świnoujściu powstaje terminal instalacyjny Orlen Neptune, który będzie wykorzystywany m.in. na budowę Baltic Power.” powiedział Daniel ObajtekPrezes Zarządu ORLEN.

Według Baltic Power do najważniejszych zadań techników od podstaw należy utrzymanie prawidłowej pracy farmy wiatrowej poprzez cykliczne przeglądy turbin wiatrowych.

Baltic Power zainstaluje 15 MW turbin wiatrowych w jednej z pierwszych na świecie farm wiatrowych dostarczonych przez Vestas i według deweloperów jako pierwsza na świecie będzie mieć znaczną część wież turbin wykonanych z niskoemisyjnego stal. .

Śledź offshoreWIND.biz: