20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjskie drony zabijają 4 osoby w akademiku na Ukrainie, gdy rywale kończą

Rosyjskie drony zabijają 4 osoby w akademiku na Ukrainie, gdy rywale kończą

KIJÓW, Ukraina (AP) – Rosja przeprowadziła zamach bombowy dronem, który zabił co najmniej cztery osoby w akademiku pod Kijowem przed świtem w środę, zaledwie kilka godzin po tym, jak premier Japonii opuścił stolicę Ukrainy po okazaniu poparcia dla kraju. Tego samego dnia chiński przywódca Xi Jinping opuścił Moskwę Po omówieniu jego propozycji zakończenia wojnyktórą Zachód odrzucił jako początek.

Szkoła średnia i akademik zostały częściowo zniszczone podczas nocnego ataku drona w mieście Rżew, na południe od stolicy Ukrainy, poinformowali lokalni urzędnicy. Nie wiadomo, ile osób przebywało wówczas w internatach.

Ciało 40-letniego mężczyzny zostało wydobyte z gruzów na piątym piętrze akademika, jak poinformował regionalny komendant policji Andriej Niepetow.

Ponad 20 osób zostało hospitalizowanych, powiedział Niepetow, a kilka innych jest nieznanych.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 16 z 21 dronów wystrzelonych przez Rosję. Administracja wojskowa miasta poinformowała, że ​​ośmiu z nich zrzuciło kule w pobliżu stolicy. Inne ataki dronów uderzyły w region Chmielnicki w środkowo-zachodniej części kraju.

Zapory dronów i inne rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną wywołały ostrą reakcję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dzień po tym, jak Xi i prezydent Rosji Władimir Putin omówili chińskie propozycje negocjacji zakończenia wojny.

„Ponad 20 śmiercionośnych irańskich dronów plus rakiety, wiele okazji do bombardowań, a to tylko jedna z ostatnich nocy rosyjskiego terroru” – napisał po angielsku Zełenski na Twitterze.

Napisał: „Za każdym razem, gdy ktoś próbuje usłyszeć słowo„ pokój ”w Moskwie, wydawany jest tam kolejny rozkaz z takimi zbrodniczymi ciosami”.

Premier Japonii Fumio Kishida, obecny prezydent Grupy Siedmiu Narodów, złożył we wtorek niespodziewaną wizytę w Kijowie, wspierając rząd Zełenskiego, gdy jego azjatycki rywal Xi stanął po stronie Putina.

Po powrocie do Polski w środę rano Kishida powiedział, że podczas rozmów z Zełenskim wyraził „niezachwianą solidarność” Japonii i G7 z Ukrainą.

READ  Powodzie w Sydney: Kryzys klimatyczny staje się nową normą w NSW, najludniejszym stanie Australii

Główny rzecznik japońskiego rządu powiedział w środę, że wizyta Kishidy na Ukrainie miała „wielkie znaczenie” dla przyszłego wsparcia Japonii dla tego kraju.

„Dzięki wizycie premiera Kishidy na Ukrainie Japonia była w stanie pokazać nie tylko innym członkom G7, ale także społeczności międzynarodowej, w tym krajom Globalnego Południa, swoją determinację, by stanąć w obronie społeczności międzynarodowej opartej na zasadach” — powiedział Hirokazu Matsuno .

Wizyta Kishidy przyciągnęła część uwagi od podróży Xi do Moskwy, gdzie promował pokojową propozycję Pekinu dla Ukrainy, która została już odrzucona przez kraje zachodnie jako sposób na utrwalenie zdobyczy Moskwy. Xi opuścił Moskwę w środę wcześnie rano.

Wizyty Xi i Kishidy, które są oddalone od siebie o 800 kilometrów (500 mil), pokazały, jak kraje ustawiły się za Moskwą lub Kijowem podczas prawie 13-miesięcznej wojny.

We wspólnym oświadczeniu Rosja i Chiny podkreśliły potrzebę „poszanowania uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo wszystkich krajów” w celu rozwiązania konfliktu, powtarzając argument Moskwy, że wysłała wojska, aby uniemożliwić Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom z NATO przekształcenie kraju w antyrosyjskie państwo-twierdza.

Z kolei Kishida nazwał rosyjską inwazję „hańbą, która podważa podstawy międzynarodowego porządku prawnego” i obiecał „nadal wspierać Ukrainę, dopóki na pięknych ukraińskich ziemiach nie zostanie przywrócony pokój”.

Ministerstwo Finansów Ukrainy poinformowało w środę, że uzgodniło z Międzynarodowym Funduszem Walutowym pakiet pożyczek w wysokości 15,6 mld dolarów, mający na celu wsparcie finansów Kijowa. Rosyjska inwazja sparaliżowała gospodarkę, a ukraińscy urzędnicy mają nadzieję, że umowa z MFW zachęci również ich sojuszników do udzielenia wsparcia finansowego.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine