25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Głośne włączenie Chin do Covida nie będzie natychmiastowym rozwiązaniem | Chiny

Od zera tolerancji do „niech się rozerwie”. Chiny nie tylko zmieniły zdanie na temat tego, jak radzić sobie z covidem, ale także dokonały egzekucji matek wszystkich Zawracanie W odpowiedzi na spowolnienie wzrostu i narastające niepokoje społeczne w wyniku surowych blokad.

Jeśli Pekin oczekuje natychmiastowego ożywienia gospodarczego po rezygnacji ze ścisłej kontroli, jest w błędzie. Zmiana polityki przyniesie dywidendę wzrostową, ale sytuacja drugiej co do wielkości gospodarki świata pogorszy się, zanim się poprawi, i to przynajmniej wiosną przyszłego roku, zanim złagodzenie restrykcji zacznie się opłacać.

W międzyczasie, Chiny Tej zimy mogą stanąć w obliczu recesji technologicznej, ponieważ pracownicy zostają w domu z obawy przed infekcją, pozostawiając fabryki bez personelu. Niemal każdy kraj, który odszedł od blokad na rzecz podejścia „musimy nauczyć się żyć z Covid”, doświadczył exodusu gwałtownych infekcji, a Chiny podążają tym samym schematem.

Ludzie zmieniają swoje zachowanie, ponieważ mają wirusa lub ponieważ myślą, że mogą zostać zarażeni. Korzystanie z metra w Pekinie, gdzie wzrost liczby przypadków był najbardziej gwałtowny, wynosi 20% poziomu sprzed pandemii.

Patrząc na stanowisko Chin jako takie Największy eksporter na świecie Z towarów efekty są oczywiste. Firmy staną w obliczu niedoboru pracowników. Poziom produkcji spadnie, a wąskie gardła w łańcuchach dostaw będą się nasilać, zwiększając presję inflacyjną w krajach rozwiniętych, takich jak Wielka Brytania. Presja związana z kosztami życia będzie ustępować wolniej niż w innym przypadku.

„Masowe hospitalizacje prawdopodobnie wywołają nowy atak strachu wśród konsumentów i przedsiębiorstw oraz jeszcze bardziej ograniczą chińską gospodarkę, podczas gdy perspektywa nowych szczytów w łańcuchu dostaw może przedłużyć ból cenowy odczuwany w krajach na całym świecie”.

Mark Williams, główny ekonomista w Azji w firmie doradczej Capital EkonomiaSzacuje się, że chińska gospodarka skurczy się w tym roku o 2,5% i wzrośnie o 2% w przyszłym roku – co jest dalekie od dwucyfrowego rocznego tempa wzrostu osiągniętego dekadę temu.

READ  Londyńska policja aresztuje dziesiątki osób po marszu propalestyńskim wywołującym kontrdemonstracje

„Dla gospodarki ponowne otwarcie było jak dotąd całkowicie negatywne” – mówi. „Aktywizm był zniechęcający przez większą część ostatniego roku, ponieważ strach przed przymusową kwarantanną zatrzymywał ludzi w domach. Strach przed kwarantanną ustąpił miejsca strachowi przed zarażeniem, a wynik ekonomiczny jest jeszcze gorszy”.

Jeśli zgodnie z oczekiwaniami liczba infekcji osiągnie szczyt w ciągu mniej więcej następnego miesiąca, doświadczenia innych krajów wskazują, że potrzeba czasu, aby ludzie poczuli się wystarczająco pewnie, aby wznowić normalne życie. Aktywność w pełni odrodzi się dopiero wczesną wiosną.

Ogólnie rzecz biorąc, analitycy uważają, że ta zmiana doprowadzi do silniejszego chińskiego wzrostu i ożywienia w światowym handlu. „Istnieje duża niepewność co do tego, jak duże zakłócenia wywoła wyjściowa fala infekcji” – powiedział David Rees, ekspert ds. lepszy transfer istniejącego wsparcia politycznego.” „.