14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja wystrzeliwuje grad rakiet, a Ukraina potępia „głupie barbarzyństwo”

Rosja wystrzeliwuje grad rakiet, a Ukraina potępia „głupie barbarzyństwo”

  • Rakiety Cruise zostały wystrzelone w kierunku wielu miast – Ukraińskich Sił Powietrznych
  • Ukraina zestrzeliła 54 z 69 pocisków
  • Trzy osoby zostały ranne w zamachach bombowych na burmistrza Kijowa
  • Ławrow mówi, że plan pokojowy Ukrainy to iluzja

KIJÓW (Reuters) – Rosja wystrzeliła dziesiątki rakiet na Ukrainę w czwartek rano, celując w stolicę Kijów i inne miasta, w tym Lwów i Odessę na zachodzie, w jednym z największych bombardowań z powietrza, które wysłały ludzi do schronów i niszczenia ich. moc.

„Bezsensowne barbarzyństwo. To jedyne słowa, które przychodzą na myśl, gdy widzi się, jak Rosja przeprowadza kolejny ostrzał rakietowy na pokojowe ukraińskie miasta przed Nowym Rokiem” – napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że zestrzeliło 54 z 69 rakiet wystrzelonych przez Rosję w ataku, który rozpoczął się o 7 rano czasu lokalnego. Syreny nalotu zawyły na całej Ukrainie, a syrena w Kijowie brzmiała przez pięć godzin – jeden z najdłuższych alarmów wojny.

Urzędnicy powiedzieli wcześniej, że podczas ataku na Ukrainę wystrzelono ponad 120 pocisków.

Nagranie Reutersa z Kijowa pokazało zespół ratowników, którzy badali wraki domów mieszkalnych zniszczonych przez eksplozję i dym z rakiet wiszących nad stolicą.

W Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, strażacy gasili ogromny pożar elektrowni.

W południowo-środkowym mieście Zaporoże zniszczone zostały domy, a pocisk pozostawił ogromny krater.

„Obudziłem się, gdy wszystko drżało, rozpadało się. Wstałem i krzyknąłem: Vitya, Vitya (mój mąż), gdzie jesteś?” Halina, 60-letnia mieszkanka okolicy, powiedziała: „Biegałam boso po szkle, a szkło z niego spadało”.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja wystrzeliła pociski manewrujące powietrze-morze, przeciwlotnicze pociski kierowane oraz system S-300 ADMS na obiekty infrastruktury energetycznej we wschodnich, centralnych, zachodnich i południowych regionach. Ataki nastąpiły po ataku dronów „kamikaze”.

Fale rosyjskich nalotów w ostatnich miesiącach na infrastrukturę energetyczną pozostawiły miliony ludzi bez elektryczności i ogrzewania w często niskich temperaturach.

READ  Mapy i zdjęcia: Uszkodzenia spowodowane trzęsieniem ziemi w Maroku

„Wróg położył ogromny nacisk na tę ofensywę i przygotowywał się do niej od dwóch tygodni. Siły obrony powietrznej Ukrainy wykazały się niewiarygodnym poziomem umiejętności i kompetencji” – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

„Jednocześnie doszło do obrażeń i uszkodzeń, zwłaszcza w obiektach energetycznych. W niektórych obszarach mogą być stosowane awaryjne wyłączenia, aby uniknąć wypadków w sieciach. Nasi energetycy już pracują nad naprawą wszystkiego” – dodał.

Ostatni atak nastąpił tuż po odrzuceniu przez Kreml planu pokojowego dla Ukrainy, nalegając, by Kijów zaakceptował aneksję czterech ukraińskich regionów przez Rosję.

Obrona powietrzna

Władze Kijowa poinformowały, że odłamki pocisków uszkodziły dwa prywatne domy w rejonie darnickim, a także firmę i plac zabaw. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że w atakach zestrzelono 16 rakiet, a trzy osoby zostały ranne.

Burmistrz Lwowa Andrzej Sadowy powiedział na Telegramie, że 90% jego miasta w pobliżu polskiej granicy jest bez prądu. Pociski zniszczyły jednostkę infrastruktury energetycznej.

Gubernator okręgu Maksym Marczenko w południowo-zachodnim regionie Odessy powiedział, że fragmenty pocisku trafiły w budynek mieszkalny, ale nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Moskwa wielokrotnie zaprzeczała, że ​​atakowała cywilów, ale Ukraina twierdzi, że jej codzienne bombardowania niszczą miasta, miasteczka, siły kraju, infrastrukturę medyczną i inną.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od miesięcy prosi państwa zachodnie o większą pomoc w zakresie obrony przeciwlotniczej.

Białoruska państwowa agencja informacyjna Belta poinformowała, że ​​ukraiński pocisk S-300 spadł w czwartek na terytorium Białorusi i opublikowała zdjęcie jego części leżących na pustym polu.

Mińsk badał, czy jego systemy obrony powietrznej zestrzeliły pocisk, czy też był to błąd. Do incydentu doszło, gdy Rosja ostrzeliwała Ukrainę.

A w Rosji gubernator regionu powiedział, że obrona powietrzna zestrzeliła drona w pobliżu bazy lotniczej Engels, setki kilometrów od linii frontu na Ukrainie, gdzie znajdują się strategiczne bombowce dalekiego zasięgu. Rosja twierdzi, że Ukraina już dwukrotnie próbowała zaatakować bazę w tym miesiącu.

READ  Dwie osoby zginęły w trzęsieniu ziemi o sile 7,3, które nawiedziło wybrzeże prefektury Fukushima w Japonii

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, co prezydent Władimir Putin określił jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie sąsiada. Kijów i jego zachodni sojusznicy potępili działania Rosji jako grabież ziemi w stylu imperialnym.

Na Rosję nałożono kompleksowe sankcje z powodu wojny, która pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień ludzkich, wysiedliła miliony z domów, zniszczyła miasta i wstrząsnęła światową gospodarką, podnosząc ceny energii i żywności.

Dzisiejsze fakty

Nadal nie ma perspektyw na rozmowy kończące wojnę.

Zełenski agresywnie forsuje 10-punktowy plan pokojowy, który przewiduje poszanowanie przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy i wycofanie wszystkich jej sił.

Ale Moskwa odrzuciła to w środę, podkreślając, że Kijów musi zaakceptować aneksję przez Rosję czterech regionów – ługańskiego i donieckiego na wschodzie oraz Chersoń i Zaporoże na południu. Mówi też, że Ukraina musi zaakceptować utratę Krymu nad Morzem Czarnym, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie może być planu pokojowego, „który nie uwzględnia dzisiejszych realiów dotyczących terytorium Rosji wraz z wejściem czterech regionów do Rosji”.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że pomysł Zełenskiego usunięcia Rosji ze wschodniej Ukrainy i Krymu z pomocą Zachodu i skłonienia Moskwy do wypłaty odszkodowania Kijowowi jest „iluzją” – poinformowała RIA.

Dodatkowe raporty zespołu Reuters TV w Zaporożu i innych biurach Reuters autorstwa Alexandry Hudson. Montaż autorstwa Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.