14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rozległe tereny wiejskie Chin śpieszą się, by wzmocnić swoją obronę przed COVID

Rozległe tereny wiejskie Chin śpieszą się, by wzmocnić swoją obronę przed COVID

  • Szpitale i zakłady pogrzebowe są przytłoczone falą COVID
  • Niektóre kraje narzucają chińskim podróżnikom zasady testowania
  • Chiny odnotowują jedną nową śmierć z powodu wirusa Corona 28 grudnia

SHANGHAI / BEIJING (Reuters) – Rozległe i ubogie w zasoby chińskie tereny wiejskie ścigają się, by wzmocnić placówki medyczne, zanim setki milionów pracowników fabryk powrócą do swoich rodzin na święto Księżycowego Nowego Roku w przyszłym miesiącu z miast dotkniętych COVID-19. .

Po narzuceniu przez trzy lata najsurowszej na świecie blokady związanej z koronawirusem i nieustępliwych testów, Chiny zmieniły w tym miesiącu kurs na życie z wirusem, pozostawiając przytłoczony delikatny system opieki zdrowotnej.

Według niektórych międzynarodowych ekspertów ds. zdrowia zniesienie ograniczeń po powszechnych protestach przeciwko nim oznacza, że ​​COVID rozprzestrzenia się w dużej mierze w sposób niekontrolowany i potencjalnie zaraża miliony ludzi dziennie.

Chiny oficjalnie zgłosiły w środę jedną nową ofiarę śmiertelną koronawirusa, w porównaniu z trzema we wtorek, ale zagraniczne rządy i wielu epidemiologów uważa, że ​​liczby te są znacznie wyższe, a ponad milion osób może umrzeć w przyszłym roku.

Chiny powiedziały, że liczą tylko zgony pacjentów z COVID z powodu zapalenia płuc i niewydolności oddechowej jako związanych z COVID.

W południowo-zachodnim mieście Chengdu zakłady pogrzebowe były zatłoczone w środę po zmroku, a do jednego z nich, który był ściśle strzeżony przez pracowników ochrony, wjeżdżał stały strumień samochodów.

Jeden z kierowców ciężarówek pracujących w salonie powiedział, że ostatnie kilka tygodni było szczególnie pracowite i że w środku było „ogromna liczba ludzi”.

Szpitale i domy pogrzebowe w dużych miastach są obciążone, ale główne obawy dotyczące zdolności systemu opieki zdrowotnej do radzenia sobie z gwałtownym wzrostem infekcji dotyczą obszarów wiejskich.

W aptece w Szanghaju 53-letnia Wang Caiyun, sprzątaczka miasta z sąsiedniej prowincji Anhui, powiedziała, że ​​kupuje leki dla swojej rodziny w domu.

„Mój mąż, mój syn, mój wnuk, moja matka, wszyscy są zarażeni” – powiedziała. „Nie mogą dostać żadnego lekarstwa, nic na gorączkę ani na kaszel”.

READ  Hawaje to jedyny stan USA nieobjęty umową obronną NATO

Każdego roku setki milionów ludzi, z których większość pracuje w fabrykach w pobliżu południowego i wschodniego wybrzeża, wraca na wieś, aby świętować Księżycowy Nowy Rok, który ma rozpocząć się 22 stycznia.

Według władz fala wakacyjnych podróży ma trwać 40 dni, od 7 stycznia do 15 lutego.

Państwowy dziennik China Daily poinformował w czwartek, że obszary wiejskie w całych Chinach zwiększają możliwości leczenia.

Szpital w wiejskiej części Mongolii Wewnętrznej, gdzie mieszka ponad 100 000 osób, szuka oferentów do kontraktu o wartości 1,9 miliona juanów (272 308 USD) na modernizację swoich oddziałów do oddziałów intensywnej terapii.

Liancheng County Central Hospital we wschodniej prowincji Fujian szukał ofert na karetki pogotowia i urządzenia medyczne, od respiratorów po monitory elektrokardiogramu.

W grudniu oferty złożone przez szpitale na kluczowy sprzęt medyczny były dwa do trzech razy wyższe niż w poprzednich miesiącach, zgodnie z przeglądem Reutera sugerującym, że szpitale w całym kraju starają się wypełnić braki.

wymagania testowe

Oczekuje się, że druga co do wielkości gospodarka świata odczuje w najbliższym czasie spowolnienie produkcji fabrycznej i konsumpcji krajowej, ponieważ pracownicy i kupujący zachorują.

Sektor usług intensywnie kontaktowych, który odpowiada za prawie połowę chińskiej produkcji gospodarczej, został mocno dotknięty przez krajowe ograniczenia antywirusowe, które zamknęły wiele restauracji i ograniczyły podróże. Gdy Chiny ponownie się otwierają, wiele firm z branży usługowej nie ma środków na rozwój.

Ponowne otwarcie zwiększa również możliwość powrotu chińskich turystów na ulice handlowe na całym świecie, niegdyś rynek o wartości 255 miliardów dolarów rocznie na całym świecie. Ale niektóre kraje były zaskoczone skalą wybuchu i zakwestionowały statystyki COVID w Pekinie.

Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych w Chinach osiągnęła 5246 od początku pandemii, w porównaniu z ponad milionem zgonów w Stanach Zjednoczonych. Hongkong, pod rządami Chin, odnotował ponad 11 000 zgonów.

READ  W Tokio Biden mówi, że będzie gotów użyć siły w obronie Tajwanu

Stany Zjednoczone, Indie, Włochy, Japonia i Tajwan zapowiedziały, że będą wymagać testów na COVID dla podróżnych z Chin. The Telegraph poinformował, że Wielka Brytania rozważa podobny ruch.

Stany Zjednoczone wydały w środę poradę dotyczącą podróży, w której zalecają Amerykanom „ponowne rozważenie podróży do Chin, Hongkongu i Makau”, powołując się na „raporty o przeciążeniu systemu opieki zdrowotnej” oraz ryzyko związane z nowymi wariantami.

Główne lotnisko we włoskim Mediolanie rozpoczęło testy pasażerów przybywających z Pekinu i Szanghaju 26 grudnia i stwierdziło, że prawie połowa z nich była zarażona.

Chiny odrzuciły krytykę swoich statystyk jako bezpodstawne i motywowane politycznie próby oczerniania ich polityki. Zbagatelizowała również ryzyko związane z nowymi wariantami, mówiąc, że spodziewa się, że mutacje będą bardziej zjadliwe, ale mniej dotkliwe.

Chińscy urzędnicy służby zdrowia powiedzieli w tym tygodniu, że Omicron pozostaje dominującym szczepem w Chinach.

Australia, Niemcy, Tajlandia i inne kraje oświadczyły, że na razie nie będą wprowadzać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu.

Ze swojej strony Chiny, które zamknęły swoje granice dla obcokrajowców od początku 2020 roku, od 8 stycznia przestaną wymagać od przybywających podróżnych poddania się kwarantannie.

(1 USD = 6,9774 juanów)

Dodatkowe raporty Martina Quinna Pollarda w Chengdu. Napisane przez Mariusa Zaharię. Pod redakcją Lincolna Feasta, Roberta Purcella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.