26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Greckie pożary szaleją w pobliżu Aten;  Domy, ewakuacja szpitali

Greckie pożary szaleją w pobliżu Aten; Domy, ewakuacja szpitali

ATENY (Reuters) – We wtorek w górzystym regionie Benteli niedaleko Aten wybuchł grecki pożar podsycany silnymi wiatrami, co skłoniło władze do nakazania ewakuacji co najmniej czterech obszarów i szpitala.

Gęste chmury dymu uniosły się w niebo nad Mount Penteli, gdzie pożar wybuchł o 14:30 czasu polskiego, około 27 km na północ od centrum Aten.

Zdjęcia przedstawiały Partenon na wzgórzu Akropolu pokryty czerwonym światłem z powodu płonącego w tle ognia. O zmroku, według świadków, z wyspy Evia, oddalonej o około 50 km, widać było płomienie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Lokalne media podały, że pożar spłonął co najmniej jeden dom, ale strażacy nie mogli potwierdzić tej informacji. Straż pożarna poinformowała, że ​​nie było doniesień o obrażeniach.

Około 420 strażaków przy pomocy 85 silników próbuje ugasić płomienie, które płonęły na kilku frontach późnym popołudniem. Ponad dwa tuziny śmigłowców i samolotów wcześniej oblały płomienie wodą, ale ze względów bezpieczeństwa musiały wstrzymywać operacje w nocy.

Władze nakazały ewakuację czterech dzielnic: Dravi, Anthusa, Dioni i Dasmari. Poradzili także mieszkańcom większej liczby obszarów, aby przygotowali się do ewakuacji.

Zapobiegawczo ewakuowano Narodowy Szpital i Obserwatorium w Atenach. Ruch na drogach do Bentili został wstrzymany, a policja pomogła mieszkańcom wydostać się z obszarów dotkniętych pożarem.

Premier Kyriakos Mitsotakis przewodniczył telekonferencji z organami ochrony ludności w sprawie pożaru.

„Dzisiaj jest trudny dzień. Jesteśmy u szczytu sezonu pożarowego, a obecne warunki ułatwiają wybuchanie i rozprzestrzenianie się pożarów” – powiedział w oświadczeniu rzecznik straży pożarnej Yiannis Artubius.

Artubius wcześniej powiedział państwowej telewizji ERT, że pożar był „trudnym” przypadkiem i że 28 strażaków z Rumunii pomagało miejscowym strażakom.

READ  Prognoza „Extreme Heat” zawiera prognozy temperatur dla Kalifornii na połowę i drugą połowę wieku

— Walczymy z tym — powiedział Artubius — staramy się otoczyć ogień.

Spodziewano się, że wiatry utrzymają się w środowe popołudnie.

Ponad 200 strażaków i sprzętu z Bułgarii, Francji, Niemiec, Rumunii, Norwegii i Finlandii będzie w gotowości w najgorętszych miesiącach lipca i sierpnia w Grecji.

W zeszłym roku pożary zniszczyły około 300 000 akrów (121 000 hektarów) lasów i buszu w różnych częściach Grecji, ponieważ kraj doświadczył najgorszej fali upałów od 30 lat.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Angelique Kotanto, Carolina Tajares i Alexa Konstantinidisa; Napisane przez Rene Maltezzo. Montaż przez Sandrę Mahler i Richarda Boleyn

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.