30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja twierdzi, że zajęła Solidar, Ukraina zaprzecza, że ​​go zdobyła

KIJÓW, Ukraina (AP) – Rosja twierdziła w piątek, że jej siły zdobyły zaciekłe miasto wydobywające sól, co oznaczało rzadkie zwycięstwo Kremla po serii niepowodzeń. w swojej wojnie na Ukrainie. Ukraińskie władze poinformowały, że walka o Solidar trwa.

Moskwa przedstawiła bitwy o miasto i sąsiedni Bachmut jako klucz do zdobycia całego wschodniego regionu Donbasu. — a także jako sposób na zmiażdżenie najlepszych sił ukraińskich i uniemożliwienie im przeprowadzania kontrataków w innych miejscach. Ale to działa w obie strony, a Ukraina twierdzi, że zaciekła obrona wschodnich twierdz pomogła ograniczyć siły rosyjskie.

Od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego Moskwa priorytetowo traktuje przejęcie pełnej kontroli nad Donbasem – regionem składającym się z prowincji donieckiej i ługańskiej, w których wspiera separatystyczne powstanie od 2014 roku. Rosja zdobyła większość Ługańska, ale około połowa Doniecka pozostaje pod kontrolą ukraińską .

Często pojawiały się sprzeczne doniesienia o tym, kto kontroluje Solidar, ponieważ krwawa bitwa toczy się od miesięcy. Associated Press nie mogła niezależnie potwierdzić roszczenia żadnej ze stron.

„Wyzwolenie miasta Solidar zostało zakończone wieczorem 12 stycznia” – powiedział rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony generał broni Igor Konaszenkow, dodając, że rozwój wydarzeń był „ważny dla kontynuacji działań ofensywnych w Doniecku”. Powierzchnia.”

Konashenkov powiedział, że zajęcie miasta pozwoliłoby siłom rosyjskim „odciąć linie zaopatrzenia sił ukraińskich” w Bachmucie, a następnie „zamknąć i otoczyć tam jednostki ukraińskie”.

Ale Serhij Czerewaty, rzecznik ukraińskiej armii na wschodzie, zaprzeczył twierdzeniom rosyjskiego ministerstwa obrony, mówiąc Associated Press, że „w Solidarze wciąż są jednostki ukraińskie”.

Tymczasem Institute for the Study of War, waszyngtoński think tank, zauważył, że upadek Solidaru nie stanowiłby „znaczącego operacyjnie wydarzenia i jest mało prawdopodobne, aby zwiastował rychłe rosyjskie okrążenie Bachmuta”.

Instytut stwierdził, że rosyjskie operacje medialne „przeceniły znaczenie Solidaru”, małej osady, argumentując, że długa i trudna bitwa przyczyniła się do wyczerpania sił rosyjskich.

READ  Norweski statek wycieczkowy osiadł na mieliźnie na Dominikanie

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, również bagatelizował w czwartek potencjalne rosyjskie zdobycze w regionie.

„Nawet gdyby zarówno Bakhmut, jak i Solidar padli ofiarą Rosjan… nie miałoby to strategicznego wpływu na samą wojnę” – powiedział Kirby. „I na pewno nie zatrzyma ani nie spowolni Ukraińców w ich wysiłkach na rzecz odzyskania ich ziemi”.

Zaledwie kilka godzin przed roszczeniem Rosji Ukraina poinformowała, że ​​miała miejsce ciężka noc walk, ale nie przyznała się do utraty miasta.

Wczesny piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar powiedziała w poście na Telegramie, że Moskwa „wysłała prawie wszystkie swoje główne siły”, aby zapewnić sobie zwycięstwo na wschodzie.

To trudny etap wojny, ale wygramy. Maliar dodał: „Nie ma wątpliwości.

Były ukraiński oficer powiedział AP, że w bitwie pod Solidarem Rosjanie jako pierwsi wysłali żołnierzy, wielu z prywatnej rosyjskiej grupy kontrahentów wojskowych Wagner, którzy ponieśli ciężkie straty, ale wyczerpali ukraińskich obrońców. Ukraiński oficer, który nalegał na zachowanie anonimowości ze względów bezpieczeństwa, powiedział, że Rosjanie wysłali kolejną falę dobrze wyszkolonych żołnierzy, spadochroniarzy lub sił specjalnych.

Konaszenkow powiedział, że szturm na Solidar był możliwy dzięki masowym uderzeniom lotniczym i artyleryjskim oraz manewrom wojsk powietrznodesantowych w celu okrążenia miasta. Nie wspomina o Grupie Wagnera, która wcześniej przypisywała sobie przejęcie Solidarności. Były oznaki stresu Między wojskiem a grupą Wagnera kierowaną przez milionera Jewgienija Prigożyna.

Prigożyn ze złością oskarżył w piątek Ministerstwo Obrony o „nieustanne próby kradzieży zwycięstwa Wagnera”.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine