14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja twierdzi, że ukraińskie drony uderzyły w Krym, Moskwę i składy ropy

Rosja twierdzi, że ukraińskie drony uderzyły w Krym, Moskwę i składy ropy

17 września (Reuters) – Rosja oświadczyła, że ​​udaremniła skoordynowany ukraiński atak na Krym w niedzielę wczesnym rankiem, podczas gdy drony wycelowały także w Moskwę, zakłócając ruch lotniczy w stolicy i powodując pożar w składzie ropy na południowym zachodzie kraju.

W ostatnich dniach Ukraina przeprowadziła serię ataków na rosyjskie cele wojskowe na okupowanym Półwyspie Krymskim oraz na obiekty Floty Czarnomorskiej Marynarki Wojennej Rosji, próbując podważyć wysiłki wojenne Moskwy w kluczowym regionie.

Ataki nasiliły się także w głębi Rosji, z dala od linii frontu, a burmistrz Moskwy powiedział, że w niedzielę w regionie stołecznym zestrzelono co najmniej dwa drony.

Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować niedzielnych doniesień, a ze strony Kijowa nie otrzymano natychmiastowego komentarza.

W sobotnim artykule Oleksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, nalegał, aby sojusznicy Kijowa przyspieszyli dostawy broni, twierdząc, że to jedyny sposób na zakończenie wojny.

„Na przykład całkowita lub częściowa likwidacja rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, co jest zadaniem wykonalnym, powinna znacznie przyspieszyć poszukiwania przez Rosję wyjścia z toczącej się wojny” – napisał Daniłow na portalu informacyjnym „Ukraińska Prawda”.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w niedzielę, że rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły co najmniej sześć dronów, które wycelowały w Półwysep Krymski z różnych kierunków.

W raporcie dotyczącym aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram nie wspomniano, czy na półwyspie, który Rosja zaanektowała od Ukrainy, doszło do jakichkolwiek zniszczeń lub ofiar, co zostało powszechnie potępione w 2014 r., osiem lat przed pełną inwazją Moskwy.

W obwodzie moskiewskim dron został zniszczony nad obwodem Istra, a drugi nad rejonem Ramenskim – powiedział w Telegramie burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin, dodając, że nie było ofiar ani szkód spowodowanych przez szczątki drona.

READ  Ukraińcy stają przed nową przeszkodą na granicy z USA: bez psów

Rosyjskie państwowe agencje informacyjne podały, że co najmniej 30 lotów zostało przełożonych, a sześć odwołanych na głównych lotniskach w Moskwie, co było powtarzanym posunięciem władz lotniczych podczas ataków dronów.

Ukraiński dron zniszczył w niedzielę rano skład ropy, powodując pożar zbiornika paliwa, który został później ugaszony, powiedział gubernator regionu w południowo-zachodniej Rosji.

Gubernator obwodu orłowskiego Andriej Kłyczkow powiedział za pośrednictwem aplikacji Telegram: „Nie było ofiar, na terenie obiektu pracują wszystkie służby ratunkowe”.

Nie sprecyzował, czy magazyn został narażony na działanie gruzu, czy też był celem drona.

(Reportaż Lydii Kelly z Melbourne – przygotowany przez Mohammeda dla Biuletynu Arabskiego) Redakcja: David Gregorio, Kim Coghill i William Mallard

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę