30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja twierdzi, że jej siły całkowicie zajęły ukraińskie miasto Bachmut

Rosja twierdzi, że jej siły całkowicie zajęły ukraińskie miasto Bachmut

  • Moskwa twierdzi, że miasto zostało wyzwolone
  • Rosyjski Wagner mówi, że wycofa się z Bachmuta w ciągu pięciu dni
  • Nie ma natychmiastowej reakcji ze strony Kijowa na roszczenia Rosji
  • Siły ukraińskie zbliżają się do Bachmutu

20 maja (Reuters) – Rosja poinformowała w sobotę, że w pełni zdobyła zniszczone wschodnie miasto Bakhmut, co oznaczałoby koniec najdłuższej i najkrwawszej bitwy 15-miesięcznej wojny.

Siły z grupy najemników Wagnera poprowadziły atak na w dużej mierze zniszczone miasto, a jej przywódca Jewgienij Prigożyn powiedział dziś rano, że jego siły ostatecznie wyparły Ukraińców z ostatniego zaludnionego obszaru w mieście.

Kijów zaprzeczył roszczeniu Prigożyna. Zdobycie Bachmuta – którego Rosja nazywa Artemowskiem z czasów sowieckich – oznaczałoby pierwsze duże zwycięstwo Moskwy w konflikcie od ponad 10 miesięcy.

„W wyniku ofensywnych działań oddziałów szturmowych Wagnera, wspieranych przez artylerię i lotnictwo Południowej Grupy Wojsk, wyzwolenie Artomowska zostało zakończone” – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony w jednowierszowym oświadczeniu.

Nie było natychmiastowej reakcji ze strony Kijowa na zarzut, który pojawia się po tygodniu, w którym siły ukraińskie osiągnęły najszybsze od sześciu miesięcy zyski zarówno po północnej, jak i południowej stronie Bachmutu.

Prigożyn, który wielokrotnie potępiał regularną armię rosyjską za opuszczenie ziemi zajętej wcześniej przez jego ludzi, powiedział, że jego siły wycofają się teraz z Bachmuta za pięć dni na odpoczynek i przekażą ruiny regularnej armii.

„Dzisiaj, o godzinie 12:00, Bachmut został całkowicie schwytany” – powiedział Prigożyn w klipie wideo, w którym pojawił się w mundurze bojowym przed szeregiem bojowników podnoszących rosyjskie flagi i chorągwie Wagnera. „Oprowadziliśmy całe miasto od domu do domu”.

READ  Ceny ropy na Ukrainie spadają do poziomu sprzed kryzysu z powodu napięć gospodarczych

„To nieprawda. Nasze jednostki walczą w Bachmucie” – powiedział Reuterowi rzecznik ukraińskiej armii Serhij Czerwati w odpowiedzi na uwagi Prigożyna, przed oświadczeniem Rosji dla Reutera.

Ukraina spodziewała się agresywnej kontry

Niezależnie od tego, czy siły ukraińskie opuściły Pakhmut, czy nie, powoli wycofywały się do niego, do skupisk budynków na zachodnim krańcu miasta.

W międzyczasie na północy i południu zdobyli ogromne połacie ziemi od wojsk rosyjskich.

Rosja przyznała, że ​​w zeszłym tygodniu utraciła część terytorium wokół Bachmuta, zaprzeczając jednocześnie twierdzeniom Prigożyna, że ​​zawaliły się skrzydła wokół miasta strzeżone przez regularne siły.

Kijów twierdzi, że jego celem w Bachmucie było przyciągnięcie do miasta sił rosyjskich z innego miejsca na froncie, zadanie tam ciężkich strat i osłabienie linii obrony Moskwy w innym miejscu przed rozpoczęciem poważnego planowanego kontrataku.

Napisane przez Petera Grafa. Montaż przez Gilesa Elgooda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.