16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja podpisała umowę o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi

Rosja podpisała umowę o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi

TALLINN, Estonia (AP) – Rosja i Białoruś podpisały w czwartek porozumienie formalizujące rozmieszczenie przez Moskwę taktycznej broni jądrowej na terytorium jej sojusznika, chociaż kontrola nad bronią pozostaje na Kremlu.

rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił rozprzestrzenianie się broni krótkiego zasięgu na Białorusi na początku tego roku, co było powszechnie postrzegane jako ostrzeżenie dla Zachodu, ponieważ zwiększyło wsparcie militarne dla Ukrainy.

Kiedy broń zostanie użyta? Nie zostało to ogłoszone, ale Putin zapowiedział, że budowa magazynów na Białorusi zakończy się do 1 lipca.

Otwórz format obrazu

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu (lewica) i minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin rozmawiają z mediami po posiedzeniu Rady Ministrów Obrony Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) w Mińsku na Białorusi, 25 maja 2023 r.

Vadim Savitsky/serwis prasowy Ministerstwa Obrony Rosji za pośrednictwem Associated Press

Nie jest też jasne, ile broni jądrowej będzie przechowywane na Białorusi. Rząd USA uważa, że ​​Rosja ma około 2000 taktycznej broni nuklearnej, w tym bomby, które mogą być przenoszone samolotami, głowice do pocisków krótkiego zasięgu i pociski artyleryjskie.

Taktyczna broń nuklearna ma na celu zniszczenie sił i broni wroga na polu bitwy. Mają stosunkowo krótki zasięg i są znacznie słabsze niż głowice nuklearne zamontowane w strategicznych pociskach dalekiego zasięgu, zdolnych do zniszczenia całych miast.

Podpisanie umowy nastąpiło w czasie, gdy Rosja przygotowuje się do długo oczekiwanej kontrofensywy na Ukrainie. Rosyjscy i białoruscy urzędnicy również określili ten ruch jako motywowany wrogością ze strony Zachodu.

„Rozmieszczenie niestrategicznej broni nuklearnej jest skuteczną odpowiedzią na agresywną politykę nieprzyjaznych nam krajów” — powiedział w Mińsku minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin na spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu.

Putin argumentował, że rozmieszczając swoją taktyczną broń nuklearną na Białorusi, Rosja idzie w ślady USA, wskazując, że Stany Zjednoczone mają broń nuklearną w Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Turcji.

Wygnana liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska potępiła ten ruch.

„Musimy zrobić wszystko, aby udaremnić plan Putina rozmieszczenia broni nuklearnej na Białorusi, ponieważ zapewni to Rosji kontrolę nad Białorusią na nadchodzące lata” – powiedziała Cichanouska w rozmowie z Associated Press. „To jeszcze bardziej zagrozi bezpieczeństwu Ukrainy i całej Europy”.

Około dwóch trzecich rosyjskiego arsenału rakiet średniego zasięgu z końcówkami nuklearnymi znajdowało się na Białorusi podczas zimnej wojny, powiedział niezależny białoruski analityk wojskowy Aleksandr Alesin, dodając, że istnieją dziesiątki magazynów z czasów sowieckich, które nadal można wykorzystać.

Radziecka broń jądrowa stacjonująca na Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie została przekazana Rosji w ramach umowy, w której pośredniczyły Stany Zjednoczone po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

„W Mińsku podpisano dokumenty o zwrocie broni nuklearnej wyzywająco w momencie, gdy Ukraina ogłosiła kontratak, a kraje zachodnie przekazały broń Kijowowi” – ​​powiedział Alesin Associated Press.

„Ten białoruski balkon nuklearny powinien popsuć nastroje politykom na Zachodzie, bo rakiety nuklearne są w stanie objąć Ukrainę, całą Polskę, kraje bałtyckie i część Niemiec”.

Chrenin zapowiedział też plany „rozbudowy zdolności bojowych regionalnego zgrupowania sił rosyjskich i białoruskich”, w tym przekazanie do Mińska systemu rakietowego Iskander-M zdolnego do przenoszenia ładunku jądrowego oraz systemu przeciwlotniczego S-400 . system rakietowy.

Rosja i Białoruś zawarły porozumienie sojusznicze, na mocy którego Kreml będzie wspierał białoruską gospodarkę pożyczkami i rabatami na rosyjską ropę i gaz. Rosja wykorzystała ziemie białoruskie jako odskocznię do inwazji na sąsiednią Ukrainę i utrzymywała tam kontyngent wojska i broni.

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie tutaj https://apnews.com/hub/russia-ukraine