21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

US Navy „dotknięta” przez piratów wspieranych przez Chiny: Sekretarz Marynarki Wojennej

US Navy „dotknięta” przez piratów wspieranych przez Chiny: Sekretarz Marynarki Wojennej

  • Sekretarz Marynarki Wojennej Carlos del Toro powiedział w czwartek CNBC, że amerykańska marynarka wojenna została „dotknięta” przez hakerów wspieranych przez państwo chińskie.
  • Włamanie, którego celem była infrastruktura w Stanach Zjednoczonych i na Guam, zostało ujawnione w środę przez Microsoft i Agencję Bezpieczeństwa Narodowego wraz z innymi agencjami wywiadowczymi.
  • Microsoft ostrzegł, że zagrożone są poufna komunikacja, infrastruktura morska i transport.

Okręt podwodny z pociskami kierowanymi Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych | AP

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych została poddana włamaniu sponsorowanemu przez chińskie państwo, które Microsoft ujawnił w środę, sekretarz marynarki wojennej Carlos del Toro powiedział w czwartek Morganowi Brennanowi z CNBC.

Del Toro powiedział, że marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych została „dotknięta” cyberatakami, dodając, że „nie jest zaskakujące, że Chiny działały w ten sposób nie tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, ale przez dziesięciolecia”.

Odmówił podania dalszych szczegółów na temat wtargnięcia, ale zauważył, że Marynarka Wojenna od lat zajmuje się takimi cyberatakami.

Microsoft wydał ostrzeżenie w środę, podobnie jak agencje wywiadowcze, w tym Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury oraz agencje bezpieczeństwa cybernetycznego w czterech innych krajach. Ostrzeżenia zaalarmowały firmy i instytucje publiczne, że wspierana przez chińskie państwo grupa hakerska z powodzeniem wykorzystała lukę w słynnej grupie zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Microsoft powiedział w środę, że luka, która została wykorzystana przez grupę o kryptonimie „Vault Typhoon”, wpływa na krytyczną infrastrukturę cybernetyczną w wielu branżach. Firma twierdzi, że chińscy hakerzy zaatakowali sektory telekomunikacyjny i morski Guam, na którym znajduje się główna baza wojskowa USA.

Microsoft powiedział, że grupa hakerska skupia się na monitorowaniu, a nie na zakłócaniu pracy. Ale wyżsi urzędnicy wywiadu i badacze wyrazili zaniepokojenie, że Guam stał się celem ataku New York Times Terytorium wyspy miałoby kluczowe znaczenie dla odparcia inwazji Chin na Tajwan, której od dawna się obawiano.

READ  Ukraina: w piwnicy pod gruzami Mariupola znaleziono 200 ciał

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych i kontrolowana przez państwo prasa odrzuciły ustalenia Microsoftu i społeczności wywiadowczej jako „dezinformację”.

Wcześniej w czwartek rzecznik Departamentu Stanu powiedział, że konieczne jest zachowanie czujności przez rząd i opinię publiczną. „Będziemy kontynuować współpracę z naszymi sojusznikami i partnerami, aby rozwiązać ten krytyczny problem” – powiedział rzecznik Matthew Miller na konferencji prasowej.