30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szczyty ASEAN i G-20: podczas spotkania USA i Chin wywiera się presję na resztę świata, by wybrała stronę

Szczyty ASEAN i G-20: podczas spotkania USA i Chin wywiera się presję na resztę świata, by wybrała stronę

Od redakcji: Wersja tej historii pojawiła się w biuletynie informacyjnym CNN mniej więcej w tym samym czasie w Chinach, trzy razy w tygodniu aktualizacją, która bada, co trzeba wiedzieć o rozwoju kraju i jego wpływie na świat. Rejestracja tutaj.


Hongkong
CNN

światowi przywódcy zbiegają się w Phnom Penh W ten weekend, po raz pierwszy z serii międzynarodowych szczytów w Azji Południowo-Wschodniej w przyszłym tygodniu, podziały między głównymi mocarstwami i konfliktami grożą przyćmieniem rozmów.

Pierwszym przystankiem jest stolica Kambodży, gdzie przywódcy z całego regionu Indo-Pacyfiku spotkają się wraz ze szczytem przywódców Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), a następnie w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie przywódców G20 na Bali. Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w Bangkoku.

Stos dyplomatyczny będzie sprawdzianem międzynarodowej gotowości do koordynacji w kwestiach takich jak: Zmiana klimatuA globalna inflacja Wzrost cen żywności na tle Rosyjska inwazja na UkrainęOżywienie gospodarcze po pandemii COVID-19 – i po raz pierwszy te trzy wydarzenia odbyły się osobiście od wybuchu epidemii w 2020 roku.

W tym politycznym kalendarzu pojawiły się ostre podziały geopolityczne, jakich nie widzieliśmy od dziesięcioleci, ponieważ wojna na Ukrainie radykalnie zmieniła stosunki Rosji z Zachodem, dwiema największymi światowymi gospodarkami, Stanami Zjednoczonymi i Chinami, wciąż tkwiące w ostrej konkurencji. i reszta świata. Naciska się, aby wybrać stronę.

Czy zrobi to rosyjski przywódca Władimir Putin sprawiać wrażenie W okresie dyplomatycznym daty pozostają niepewne. Oczekuje się, że prezydent USA Joe Biden i przywódca Chin Xi Jinping wezmą udział w dwóch szczytach w Azji Południowo-Wschodniej – regionie, który od dawna jest punktem zerowym dla manewrów wpływu między Pekinem a Waszyngtonem.

Xi powraca na światową scenę po latach nie podróżowania podczas pandemii, po uzyskaniu Trzeci okres niestandardowych u władzy, gdy Biden kieruje się na wschód po lepszym niż oczekiwano występie swojej partii w wyborach śródokresowych w USA. Oczekuje się, że obaj przedstawią swój kraj jako silniejszego partnera i bardziej odpowiedzialnego aktora globalnego niż ten drugi.

Będzie spotkanie twarzą w twarz Biały Dom powiedział w czwartek na uboczu Grupy Dwudziestu, na ich pierwszym osobistym spotkaniu od czasu wyboru Bidena. Pekin w piątek potwierdził plany podróży Xi na szczyty G20 i APEC oraz zapowiedział, że odbędzie dwustronne spotkania z Bidenem i kilkoma innymi przywódcami.

READ  Minister spraw zagranicznych Turcji powiedział, że poprosił Rosję o wsparcie w ewakuacji Turków z meczetu w Mariupolu

Rozmowy między obiema stronami mogą pomóc uniknąć eskalacji napięć między dwoma mocarstwami. Jednak dla przywódców, którzy zgromadzą się podczas serii szczytów w nadchodzących dniach, osiągnięcie mocnych porozumień w zakresie rozwiązywania problemów globalnych – i tak już w najlepszych czasach jest to trudna umowa – będzie wyzwaniem.

Eksperci twierdzą, że nawet najbardziej regionalne spotkanie, Szczyt Przywódców Azji Południowo-Wschodniej ASEAN, który rozpoczął się w piątek w Phnom Penh i ma zająć się promowaniem stabilności regionalnej, a także globalnymi wyzwaniami, będzie odzwierciedlał rozdrobnioną politykę globalną.

Ale w przeciwieństwie do innych ważnych spotkań, które mogą być bardziej bezpośrednio skoncentrowane na skutkach wojny na Ukrainie, przywódcy ASEAN wchodzą w ten weekend na szczyt i związane z nim spotkania pod presją, aby zająć się eskalacją konfliktu w ich bloku: Birma pozostaje w chaosie i pod rządami wojskowymi prawie dwa lata później brutalny zamach stanu obaliła demokratycznie wybrany rząd.

Różnice między narodami Azji Południowo-Wschodniej dotyczące tego, jak radzić sobie z tym konfliktem, zaostrzone przez ich przecinające się sojusze z wielkimi mocarstwami – oraz powściągliwy wygląd obustronnego uprzedzenia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – wpłyną na stopień, w jakim grupa się zgadza. I co można osiągnąć podczas serii szczytów, mówią eksperci.

„Ten sezon jest zwykle bardzo ekscytujący – masz trzy główne światowe szczyty w Azji Południowo-Wschodniej – Phnom Penh, Bali i Bangkok” – powiedział Thetinan Pongsudirak, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Studiów Międzynarodowych w Szkole Nauk Politycznych Uniwersytetu Chulalongkorn w Bangkoku.

„Ale (ASEAN) jest bardzo podzielona co do rosyjskiej agresji, zamachu stanu w Birmie, chińskiej wrogości na Morzu Południowochińskim itd., co oznacza, że ​​ASEAN jest w złym stanie” – powiedział.

w ONZ głosowanie w zeszłym miesiącuSiedem z dziesięciu krajów ASEAN, w tym przedstawiciel Myanmaru niepoparty przez rządzące wojsko, głosowało za potępieniem aneksji czterech regionów Ukrainy przez Rosję, podczas gdy Tajlandia, Laos i Wietnam wstrzymały się od głosu.

Ale ASEAN jako blok podjął również krok w kierunku bliższych stosunków z Kijowem w wydarzeniach tego tygodnia, Podpisanie traktatu o przyjaźni i współpracy Z Ukrainą na przyjęciu z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w Phnom Penh w czwartek.

READ  Pentagon: Ukraina używa systemu rakietowego do ataku na rosyjskie stanowiska dowodzenia

Blok dąży do wykorzystania konsensusu między swoimi krajami jako swojej siły, gdy sprowadza do stołu negocjacyjnego większych graczy globalnych, na przykład na sąsiednim Szczycie Azji Wschodniej, który obejmuje 18 krajów z regionu Indo-Pacyfiku, w tym Rosję, Chiny i Stany Zjednoczone, a także spotkać się w ten weekend.

„Jeśli ASEAN nie może zorganizować swojego domu, jeśli ASEAN nie może powstrzymać nieuczciwego członka, takiego jak reżim wojskowy Myanmaru, wówczas ASEAN traci na znaczeniu” – powiedział Pongsudhirak. „Z drugiej strony, jeśli ASEAN jest zjednoczony, jeśli potrafi zebrać zaangażowanie i determinację… wtedy może mieć dużą siłę przyciągania”.

Prawie dwa lata po wojskowym zamachu stanu, który zmiażdżył rodzącą się demokrację Birmy, organizacje prawnicze i obserwatorzy twierdzą, że wolności i prawa tego kraju zostały zmiecione. gwałtownie się pogorszyła; Egzekucje rządowe Wrócili, a liczba udokumentowanych brutalnych ataków rządzącej rady wojskowej na infrastrukturę cywilną, w tym szkoły, wzrosła.

Kilka uzbrojonych grup rebeliantów pojawiło się przeciwko rządzącej juntie wojskowej, podczas gdy miliony ludzi oparło się jej rządom poprzez formy obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Szczyty, które odbędą się w ten weekend w Phnom Penh, sprowadzą konflikt z powrotem na arenę międzynarodową, ponieważ przywódcy Azji Południowo-Wschodniej próbują znaleźć drogę naprzód po tym, jak rządząca junta wojskowa Birmy nie zrealizowała planu pokojowego wynegocjowanego w kwietniu zeszłego roku. Kraj pozostaje częścią ASEAN, pomimo apeli grup praw człowieka o jego wydalenie, ale uniemożliwiono mu wysyłanie przedstawicieli szczebla politycznego na ważne wydarzenia.

Demonstranci ustawili i strzegli tymczasowe barykady, aby zablokować drogę podczas demonstracji przeciwko wojskowemu zamachowi stanu w Rangunie w Birmie w marcu 2021 r.

Ministrowie spraw zagranicznych ASEAN podjęli ostatnią próbę sformułowania strategii pod koniec zeszłego miesiąca, a minister spraw zagranicznych Kambodży Prak Sokhon, który przewodniczył spotkaniu, stwierdził w wydanym później oświadczeniu, że wyzwania wynikają ze „złożoności i trudności dziesięcioleci Myanmaru”. -długie konflikty, zaostrzone przez obecny kryzys polityczny.””.

Ale obserwatorzy mają niewielkie oczekiwania na twardszą linię, przynajmniej podczas prezydencji Kambodży w bloku, i już patrzą w przyszłość na przyszły rok, kiedy Indonezja przejmie ster w 2023 roku.

READ  Badania pokazują, że psy płaczą, gdy spotykają się ze swoimi właścicielami

Biały Dom powiedział we wtorek, że zajęcie się „obecnym kryzysem” będzie głównym celem Bidena w jego rozmowach z przywódcami Azji Południowo-Wschodniej, gdy weźmie udział w weekendowych szczytach ASEAN. Od czasu zamachu administracja Bidena wprowadziła ukierunkowane sankcje przeciwko reżimowi wojskowemu i odbyła spotkania z opozycyjnym Rządem Jedności Narodowej.

Z drugiej strony Chiny wykazały swoje poparcie dla rządzącej junty wojskowej i jest mało prawdopodobne, aby poparły twarde środki, twierdzą obserwatorzy. a Zapytania od miesięcy W sprawie sytuacji w Birmie ujawnionej w zeszłym miesiącu przez międzynarodowy zespół prawodawców oskarżył Rosję i Chiny o „dostarczanie zarówno broni, jak i legitymizacji izolowanemu reżimowi”.

Może to również mieć wpływ na wyniki w ten weekend, według politologa Chung Ja Iana, profesora nadzwyczajnego na National University of Singapore.

„Ze względu na rosyjskie i chińskie poparcie dla junty, wszelkie wysiłki zmierzające do rozwiązania przez ASEAN będą wymagały jakiejś formy zaangażowania z nimi, czy to w celu uzyskania akceptacji, czy nawet braku sprzeciwu” – powiedział Zhong.

Kryzys w Birmie nie jest jedynym regionem, w którym na szczytach ASEAN może pojawić się podział między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, nawet w kwestiach takich jak chińska agresja na Morzu Południowochińskim – ponieważ Pekin twierdzi, że roszczenia terytorialne są sprzeczne z roszczeniami wielu narody Azji Południowo-Wschodniej. Mniej ważne w tym roku.

ASEAN odbędzie swoje zwyczajowe szczyty boczne odpowiednio ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a także innymi krajami, a chiński premier Li Keqiang przybył na początku tego tygodnia jako przedstawiciel Xi.

Ponieważ przywódcy Azji Południowo-Wschodniej dążą do zwiększenia swojej stabilności gospodarczej, prawdopodobnie będą zgłaszać obawy dotyczące wpływu konkurencji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami na region oraz na handel i łańcuchy dostaw, na przykład w następstwie Zakaz eksportu w USA na półprzewodniki do Chin, według Zhong.

„Kraje ASEAN spróbują znaleźć sposób na poruszanie się po tym wszystkim i zwrócą się do Pekinu i Waszyngtonu, aby zobaczyć, jaki rodzaj swobody mogą zapewnić” – powiedział.