5 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Erdogan twierdzi, że umowa zbożowa z Morza Czarnego może zostać wznowiona po rozmowach z Putinem

Erdogan twierdzi, że umowa zbożowa z Morza Czarnego może zostać wznowiona po rozmowach z Putinem

  • Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin studiuje rozwiązanie dla oczekującej Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego.
  • Putin oświadczył, że jest gotowy „rozważyć możliwość wznowienia umowy zbożowej” pod warunkiem „pełnego wdrożenia” rosyjskich produktów rolnych w nowym porozumieniu.
  • W ramach Black Sea Grain Initiative wysłano ponad 1000 statków przewożących prawie 33 miliony ton ukraińskich produktów rolnych.

Waszyngton Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że rozwiązanie dla oczekującej inicjatywy dotyczącej zboża z Morza Czarnego można znaleźć „w krótkim czasie”.

Umowa Osiągnięto to w drodze mediacji między Turcją, Organizacją Narodów Zjednoczonych, Ukrainą i Rosją w lipcu 2022 r Pomogło złagodzić blokadę morską Kremla na Morzu Czarnym i utworzyło korytarz humanitarny dla eksportu produktów rolnych.

„Wierzymy, że w krótkim czasie uda nam się znaleźć rozwiązanie, które spełni oczekiwania” – powiedział Erdogan podczas konferencji prasowej w czarnomorskim Soczi. Według raportu Reutersa.

Czytaj więcej: Globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego wynikający z wojny rosyjsko-ukraińskiej zajmuje wysokie miejsce w programie obrad, gdy Stany Zjednoczone obejmują przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

„Szczególnie Ukraina musi złagodzić swoje podejście, aby możliwe było podjęcie wspólnych kroków z Rosją” – dodał turecki prezydent.

Putin oświadczył, że jest gotowy „rozważyć możliwość wznowienia umowy zbożowej” pod warunkiem „pełnego wdrożenia” rosyjskich produktów rolnych w nowym porozumieniu. Rosyjski przywódca oskarżył także rządy Zachodu o sprowokowanie światowego kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego po wyjściu Moskwy z porozumienia zbożowego na Morzu Czarnym.

„Nie brakuje materialnie żywności” – powiedział Putin reporterom po dwustronnym spotkaniu z Erdoganem. Prezydent Rosji dodał, że ceny żywności nie wzrosły po zerwaniu przez Moskwę porozumienia.

Polityka CNBC

Przeczytaj więcej o relacjach politycznych CNBC:

W ramach inicjatywy Black Sea Grain Initiative ponad 1000 statków przewożących prawie 33 miliony ton ukraińskiej pszenicy, jęczmienia, kukurydzy i słonecznika wypłynęło z trzech portów Morza Czarnego do miejsc na całym świecie.

READ  Meloni zostanie premierem podczas głosowania Włochów

Również się zgodzę Umożliwienie transportu 725 167 ton pszenicy Na pokładzie statku Światowego Programu Żywnościowego do niektórych z najbardziej niebezpiecznych pod względem żywności krajów na Ziemi, w tym do Afganistanu, Etiopii, Somalii, Sudanu i Jemenu.

Rosja wycofała się z paktu rolnego prawie rok po spotkaniu wszystkich stron w Stambule w celu podpisania porozumienia. Kreml powiedział wcześniej, że na porozumieniu skorzystała jedynie Ukraina.

Prezydent Rosji Władimir Putin (po prawej) rozmawia z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem (po lewej) podczas spotkania 4 września 2023 r. w Soczi w Rosji.

współpracownik | Wiadomości z Getty Images | Obrazy Getty’ego

W następstwie upadku Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego siły rosyjskie zrzuciły rakiety na ukraińskie porty i obiekty rolnicze, powodując gwałtowny wzrost cen pszenicy przez trzy dni.

Co więcej, wiodąca amerykańska agencja szpiegowska stwierdziła w zeszłym tygodniu, że zakrojona na szeroką skalę inwazja Rosji na Ukrainę zakłóciła światowe bezpieczeństwo żywnościowe i spowodowała nie tylko podwyżki cen, ale także niestabilność polityczną w niektórych z najbardziej bezbronnych krajów świata.

Czytaj więcej: CIA: Brak bezpieczeństwa żywnościowego spowodowany wojną Rosji na Ukrainie wywołał niestabilność w innych krajach

nie sklasyfikowane 8-stronicowy raport Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego, które nadzoruje 18 agencji wywiadowczych w kraju, stwierdziło, że siły rosyjskie ukradły prawie 6 milionów ton ukraińskiej pszenicy, prawdopodobnie przeznaczonej na eksport.

Kreml zaprzeczał wcześniej, jakoby jego siły na Ukrainie atakowały infrastrukturę cywilną i brały udział w grabieżach.