20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Erdogan twierdzi, że umowa zbożowa z Morza Czarnego może zostać wznowiona po rozmowach z Putinem

Erdogan twierdzi, że umowa zbożowa z Morza Czarnego może zostać wznowiona po rozmowach z Putinem

  • Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin studiuje rozwiązanie dla oczekującej Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego.
  • Putin oświadczył, że jest gotowy „rozważyć możliwość wznowienia umowy zbożowej” pod warunkiem „pełnego wdrożenia” rosyjskich produktów rolnych w nowym porozumieniu.
  • W ramach Black Sea Grain Initiative wysłano ponad 1000 statków przewożących prawie 33 miliony ton ukraińskich produktów rolnych.

Waszyngton Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że rozwiązanie dla oczekującej inicjatywy dotyczącej zboża z Morza Czarnego można znaleźć „w krótkim czasie”.

Umowa Osiągnięto to w drodze mediacji między Turcją, Organizacją Narodów Zjednoczonych, Ukrainą i Rosją w lipcu 2022 r Pomogło złagodzić blokadę morską Kremla na Morzu Czarnym i utworzyło korytarz humanitarny dla eksportu produktów rolnych.

„Wierzymy, że w krótkim czasie uda nam się znaleźć rozwiązanie, które spełni oczekiwania” – powiedział Erdogan podczas konferencji prasowej w czarnomorskim Soczi. Według raportu Reutersa.

Czytaj więcej: Globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego wynikający z wojny rosyjsko-ukraińskiej zajmuje wysokie miejsce w programie obrad, gdy Stany Zjednoczone obejmują przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

„Szczególnie Ukraina musi złagodzić swoje podejście, aby możliwe było podjęcie wspólnych kroków z Rosją” – dodał turecki prezydent.

Putin oświadczył, że jest gotowy „rozważyć możliwość wznowienia umowy zbożowej” pod warunkiem „pełnego wdrożenia” rosyjskich produktów rolnych w nowym porozumieniu. Rosyjski przywódca oskarżył także rządy Zachodu o sprowokowanie światowego kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego po wyjściu Moskwy z porozumienia zbożowego na Morzu Czarnym.

„Nie brakuje materialnie żywności” – powiedział Putin reporterom po dwustronnym spotkaniu z Erdoganem. Prezydent Rosji dodał, że ceny żywności nie wzrosły po zerwaniu przez Moskwę porozumienia.

Polityka CNBC

Przeczytaj więcej o relacjach politycznych CNBC:

W ramach inicjatywy Black Sea Grain Initiative ponad 1000 statków przewożących prawie 33 miliony ton ukraińskiej pszenicy, jęczmienia, kukurydzy i słonecznika wypłynęło z trzech portów Morza Czarnego do miejsc na całym świecie.

READ  Xi z Chin spotka się z Putinem w Rosji w przyszłym tygodniu

Również się zgodzę Umożliwienie transportu 725 167 ton pszenicy Na pokładzie statku Światowego Programu Żywnościowego do niektórych z najbardziej niebezpiecznych pod względem żywności krajów na Ziemi, w tym do Afganistanu, Etiopii, Somalii, Sudanu i Jemenu.

Rosja wycofała się z paktu rolnego prawie rok po spotkaniu wszystkich stron w Stambule w celu podpisania porozumienia. Kreml powiedział wcześniej, że na porozumieniu skorzystała jedynie Ukraina.

Prezydent Rosji Władimir Putin (po prawej) rozmawia z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem (po lewej) podczas spotkania 4 września 2023 r. w Soczi w Rosji.

współpracownik | Wiadomości z Getty Images | Obrazy Getty’ego

W następstwie upadku Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego siły rosyjskie zrzuciły rakiety na ukraińskie porty i obiekty rolnicze, powodując gwałtowny wzrost cen pszenicy przez trzy dni.

Co więcej, wiodąca amerykańska agencja szpiegowska stwierdziła w zeszłym tygodniu, że zakrojona na szeroką skalę inwazja Rosji na Ukrainę zakłóciła światowe bezpieczeństwo żywnościowe i spowodowała nie tylko podwyżki cen, ale także niestabilność polityczną w niektórych z najbardziej bezbronnych krajów świata.

Czytaj więcej: CIA: Brak bezpieczeństwa żywnościowego spowodowany wojną Rosji na Ukrainie wywołał niestabilność w innych krajach

nie sklasyfikowane 8-stronicowy raport Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego, które nadzoruje 18 agencji wywiadowczych w kraju, stwierdziło, że siły rosyjskie ukradły prawie 6 milionów ton ukraińskiej pszenicy, prawdopodobnie przeznaczonej na eksport.

Kreml zaprzeczał wcześniej, jakoby jego siły na Ukrainie atakowały infrastrukturę cywilną i brały udział w grabieżach.