29 marca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja odrzuca rozprawę sądową ONZ w sprawie Ukrainy |  wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Rosja odrzuca rozprawę sądową ONZ w sprawie Ukrainy | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Ukraina domaga się nadzwyczajnego nakazu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, aby powstrzymać wrogość na jej terytorium, argumentując, że Rosja fałszywie zastosowała prawo ludobójstwa, aby usprawiedliwić swoją inwazję.

Rosja zbojkotowała przesłuchania w sądzie najwyższym ONZ, podczas których Ukraina domaga się pilnego nakazu zaprzestania działań wojennych, argumentując, że Moskwa fałszywie zastosowała prawo ludobójstwa, uzasadniając swoją inwazję.

Rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze w Holandii rozpoczęły się w poniedziałek bez reprezentacji prawnej Rosji.

Fakt, że miejsca w Rosji są puste, mówi wiele. „Nie ma ich na tym sądzie: są na polu bitwy, tocząc zaciekłą wojnę z moim krajem” – powiedział ukraiński wysłannik Anton Korenevich.

Wezwał Rosję do „złożenia broni i złożenia świadectwa”.

Sąd stwierdził, że żałuje nieobecności Rosji. Rozprawa, początkowo zaplanowana na wtorek, w której Rosja miała przedstawić swoją sprawę, miała zostać odwołana. W poprzednich sprawach przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, w których jedna ze stron nie wydawała się przedstawiać swojego stanowiska, Trybunał orzekał bez ingerencji tych stron.

Państwa zwykle, choć nie zawsze, stosują się do prawnie wiążących nakazów sądowych. Rzecznik ambasady rosyjskiej w Holandii nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że „specjalna rosyjska akcja wojskowa” jest konieczna „w celu ochrony ludzi, którzy byli zastraszani i eksterminowani” – to znaczy tych, których pierwszym lub jedynym językiem jest rosyjski – na wschodniej Ukrainie.

Ukraina powiedziała w poniedziałek, że twierdzenie Rosji jest bezpodstawne i że rzekome ludobójstwo na wschodniej Ukrainie „nie istnieje”.

Problem koncentruje się na interpretacji podpisanego przez oba kraje traktatu z 1948 r. o zapobieganiu ludobójstwu. Traktat określił Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jako forum rozstrzygania sporów między sygnatariuszami.

Ukraina poinformowała w poniedziałek, że Moskwa łamie i nadużywa konwencji o ludobójstwie, używając jej jako usprawiedliwienia dla wojny.

READ  Siły ukraińskie przeprowadziły drugi atak rakietowy na miasto Sewastopol na Krymie

„Rosja musi zostać zatrzymana, a sąd ma w tym swój udział” – powiedział Korenevich sędziom poproszony o nałożenie środków nadzwyczajnych.

„Ukraina przychodzi do tego sądu z powodu ohydnego kłamstwa i prosi o ochronę przed niszczycielskimi skutkami tego kłamstwa” – powiedział w sądzie David Tsionets, ukraiński prawnik.

Kłamstwem jest twierdzenie Federacji Rosyjskiej, że dokonała ludobójstwa na Ukrainie. Skutkiem tego jest nieuzasadniona agresja, oblężone miasta, ostrzał ludności cywilnej, katastrofa humanitarna i uchodźcy uciekający w obronie życia”.

Raport z Londynu, Charlie Angela z Al Jazeery powiedział, że nieobecność Rosji w poniedziałek może być spowodowana rezygnacją jednego z jej francuskich prawników, Alaina Pele, na początku tego tygodnia.

„w list otwartyPowiedział: Dość. Reprezentowanie kraju, który cynicznie gardzi prawem, stało się dla mnie niemożliwe. „To był cios w ich stronę”.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest najwyższym sądem rozstrzygającym spory między narodami i chociaż sprawy trwają zwykle latami, stosuje przyspieszoną procedurę rozpatrywania wniosków o „środki tymczasowe”, takie jak te, o które wnioskuje Ukraina.

Sąd może zarządzić środki tymczasowe, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji, zanim rozważy bardziej fundamentalne kwestie, takie jak sprawa jurysdykcji lub meritum sprawy.

Nie jest jasne, kiedy zostanie wydany werdykt. Chociaż wyroki Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące, Trybunał nie ma możliwości wykonania orzeczenia.

Jeśli sąd zarządzi zaprzestanie działań wojennych, „Myślę, że szanse na to są zerowe” – powiedział Terry Gill, profesor prawa wojskowego na Uniwersytecie w Amsterdamie. Zaznaczył, że jeśli kraj nie zastosuje się do nakazu sądowego, sędziowie mogą zwrócić się o podjęcie działań do Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie Rosja ma prawo weta.