1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja obiecuje ostrą reakcję po „zajęciu” przez Polskę szkoły przy ambasadzie w Warszawie

Rosja obiecuje ostrą reakcję po „zajęciu” przez Polskę szkoły przy ambasadzie w Warszawie

MOSKWA (Reuters) – Rosja obiecała w sobotę stanowczo zareagować na to, co według niej było nielegalnym zajęciem przez Polskę szkoły jej ambasady w Warszawie, co nazwała rażącym naruszeniem Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

Polski państwowy kanał informacyjny TVP Info informował wcześniej, że policja pojawiła się przed szkołą ambasady rosyjskiej przy ulicy Kieleckiej w Warszawie w sobotę rano.

Zapytany o incydent rzecznik polskiego MSZ powiedział Reuterowi, że budynek, w którym mieści się szkoła ambasady, jest własnością państwa polskiego.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w oświadczeniu, że polskie władze dokonały szturmu na teren szkoły ambasady w celu zajęcia go.

„Uważamy ten ostatni wrogi akt władz polskich za rażące naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. i ingerencję w rosyjską własność dyplomatyczną w Polsce” – powiedział resort.

„Tak bezczelny krok Warszawy, wykraczający poza ramy cywilizowanych stosunków między państwami, nie pozostanie bez reakcji i dotkliwych konsekwencji dla polskich władz i polskich interesów w Rosji” – czytamy w oświadczeniu.

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział Reuterowi, że Rosja ma prawo do protestu, ale Polska działa zgodnie z prawem.

„Nasza opinia, potwierdzona przez sądy, jest taka, że ​​te nieruchomości należą do państwa polskiego i zostały bezprawnie zajęte przez Rosję” – powiedział.

Siergiej Andriejew, ambasador Moskwy w Polsce, powiedział wcześniej rosyjskim państwowym agencjom informacyjnym, że budynek, w którym mieści się szkoła ambasady, jest budynkiem dyplomatycznym, którego polskie władze nie mają prawa konfiskować.

Już napięte stosunki między obydwoma krajami były napięte przez wojnę na Ukrainie, a Warszawa prezentowała się jako jeden z najzagorzalszych sojuszników Kijowa, odgrywając wiodącą rolę w przekonywaniu sojuszników do zaopatrzenia Kijowa w ciężką broń.

Andriejew, rosyjski ambasador, powiedział na początku tego tygodnia, że ​​polscy prokuratorzy przejęli duże sumy pieniędzy z zamrożonych kont bankowych rosyjskiej ambasady i rosyjskiej misji handlowej.

READ  Kurs funta brytyjskiego spada, gdy rynki reagują na obniżki podatków przez rząd brytyjski

W marcu 2022 r. Polska poinformowała, że ​​wydaliła 45 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o pracę dla moskiewskich służb wywiadowczych.

(Raport Reutera) Dodatkowe relacje Alana Scharlicha w Warszawie. Edytowanie przez Andrew Osborne’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.