30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja i Ukraina na żywo oraz najświeższe informacje o kryzysie granicznym

Rosja i Ukraina na żywo oraz najświeższe informacje o kryzysie granicznym

MOSKWA – Białoruski minister obrony przedłużył ćwiczenia wojskowe z siłami rosyjskimi, które miały zakończyć się w niedzielę, i zapowiedział utworzenie wspólnej grupy roboczej „aby odpowiedzieć w razie potrzeby”.

Minister obrony Wiktor Khrinin powiedział, że rosyjscy i białoruscy dowódcy wojskowi będą „nadal sprawdzać” gotowość połączonych sił, odnotowując „wzmożoną aktywność wojskową” w pobliżu białoruskiej granicy i „zaostrzenie sytuacji” na wschodniej Ukrainie.

Zapowiedź, że siły rosyjskie nie powrócą do bazy zgodnie z planem, kontrastuje z wcześniejszym twierdzeniem, że po ćwiczeniach nie pozostał żaden rosyjski żołnierz ani sprzęt. A zanim ćwiczenia rozpoczęły się dziesięć dni temu, zachodni analitycy wojskowi ostrzegali, że może to być przykrywką dla sił ofensywnych, które zaatakują Ukrainę od północy i prawdopodobnie otoczą stolicę, Kijów.

Obecne inspekcje będą miały ten sam cel, co ostatnio zakończone ćwiczenia: „aby zapewnić odpowiednią reakcję i deeskalację przygotowań wojskowych dla pacjentów w pobliżu naszej wspólnej granicy” – powiedział Khrinin.

Zaledwie cztery dni temu białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makiej powiedział Washington Post: „Po tych ćwiczeniach na Białorusi nie pozostanie ani jeden (rosyjski) żołnierz, ani jeden element sprzętu wojskowego”.

Jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń 10 dni temu zachodni analitycy wojskowi ostrzegali, że może to być przykrywką dla sił ofensywnych, które zaatakują Ukrainę od północy i prawdopodobnie otoczą jej stolicę, Kijów.

Według danych NATO na Białorusi przebywa około 30 tys. rosyjskich żołnierzy, a na południu kraju stacjonuje znaczący sprzęt wojskowy, w tym rakiety S-400. Pierwsza wskazówka, że ​​siły rosyjskie nie mogą odejść po ćwiczeniach, pojawiła się w sobotę, kiedy białoruski generał Aleksander Wołowicz powiedział dziennikarzom, że wszystkie zadania ćwiczenia zostały wykonane, ale „ćwiczenia mogą być kontynuowane. Kiedy i jak zdecyduje szef inspektor.”

Khrinin powiedział, że sąsiednie kraje są „pompowane” zachodnią bronią i że Europa celowo zmierza w kierunku wojny.

READ  Rosną obawy, że Egipt może wykorzystać Cop27 do monitorowania krytyków reżimu | policjant 27