12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja-Ukraina: Nowy wywiad zwiększa obawy USA, że Rosja przygotowuje się do działań wojskowych

Rosja-Ukraina: Nowy wywiad zwiększa obawy USA, że Rosja przygotowuje się do działań wojskowych

Informacje dotyczące dowódców taktycznych i agentów wywiadu to jeden z kilku wskaźników monitorowanych przez Stany Zjednoczone w celu oceny, czy przygotowania rosyjskie znajdują się w końcowej fazie ewentualnej inwazji.

Niektóre źródła wskazują, że inne oznaki, takie jak zagłuszanie elektroniczne i wszechobecne cyberataki, nie zostały jeszcze zaobserwowane. Źródła ostrzegały, że rozkazy zawsze mogą zostać wycofane lub mogą to być fałszywe informacje mające na celu zmylenie i wprowadzenie w błąd Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

„Uważamy, że decyzję podjął prezydent Putin” – powiedział w niedzielę Blinken. W rozmowie z „Stanem Unii” w CNN.

„Ale dopóki czołgi nie wtoczą się i samoloty nie będą latać, będziemy wykorzystywać każdą okazję i każdą minutę, aby sprawdzić, czy dyplomacja nadal może odwieść prezydenta Putina od posuwania się naprzód” – kontynuował.

Washington Post pierwsza wzmianka Na wydane rozkazy.

Biden zorganizował w niedzielę spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na temat sytuacji na Ukrainie ze swoimi czołowymi doradcami, w tym Blinkenem i Harrisem, sekretarzem obrony Lloydem Austinem i doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego Jake’em Sullivanem – wszyscy oni byli w Europie w weekend, aby omówić drogę naprzód z sojusznikami . do rozwiązania kryzysu.

Harris powiedział CNN podczas konferencji prasowej w Monachium w niedzielę, po Spotkanie z liderami iW tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę. Harris podkreślił, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wciąż starają się rozwiązać kryzys dyplomatycznie, ale ścieżka „zawęża się”.

„Rozpadają się i zaraz uderzą” – powiedział Austin w uwagach z Litwy w sobotę, dodając, że żołnierze „umieszczali się na właściwych pozycjach, aby móc przeprowadzić atak”.

Obawy, że Rosja może planować atak na dużą skalę, to dramatyczna eskalacja naruszeń zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie w ostatnich dniach, o którą Ukraina obwinia wspierane przez Rosję siły w ukraińskim Donbasie. Rosja z kolei twierdziła, że ​​Ukraina planuje zakrojony na szeroką skalę atak w Donbasie, co wymusiłoby tam większą prorosyjską obecność wojskową.

READ  Niemieckie czołgi Leopard 2 dotarły na Ukrainę

Blinken powiedział w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że ​​niedawna eskalacja na wschodzie Ukrainy była „częścią scenariusza, który już jest w fazie tworzenia fałszywych prowokacji, a następnie reagowania na te prowokacje, a następnie popełnienia nowej agresji na Ukrainę”.

Wcześniej w niedzielę Biały Dom nagle ogłosił, że Biden pojedzie do Wilmington, gdzie pozostanie na wakacjach z okazji Dnia Prezydenta. Ale lot został nagle odwołany w niedzielne popołudnie, według urzędnika Białego Domu, ponieważ prezydent rozmawiał przez telefon z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na krótką 15-minutową rozmowę.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje w niedzielę.

Katie Bo Lillis z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.