17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja atakuje Ukrainę: aktualizacje na żywo

Rosja atakuje Ukrainę: aktualizacje na żywo

Przywódcy Unii Europejskiej badają to, co niektórzy nazywają „opcją nuklearną”, aby trzymać Rosję z dala od niej SzybkiŚcisła sieć bezpieczeństwa łącząca tysiące instytucji finansowych na całym świecie po inwazji na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że wycofanie Rosji z systemu Swift nie jest kierunkiem, w jakim chce teraz podążać reszta Europy, ale zauważył, że usunięcie narodu z sieci jest „zawsze opcją”.

„Sankcje, które zaproponowaliśmy dla wszystkich ich banków, mają takie same konsekwencje i prawdopodobnie więcej wyników niż Swift”, powiedział Biden, odnosząc się do Swift. Ostatnia runda sankcji ogłoszone dzisiaj.

W czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wezwał Zachód do zakazu Rosji korzystania z systemu Swift w tweecie na Twitterze. Wcześniej w czwartek CNN podało, że Unia Europejska nie podjęła decyzji, czy wyłączyć Rosję z systemu SWIFT, a kraje UE są podzielone w tej decyzji.

Jednak Czym jest system Swift?A A co to może oznaczać dla Rosji? Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej zostało założone w 1973 roku w celu zastąpienia teleksu i jest obecnie używane przez ponad 11 000 instytucji finansowych do wysyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych. Bez powszechnie akceptowanej alternatywy, jest to niezbędna hydraulika globalnych finansów.

Usunięcie Rosji z systemu SWIFT prawie uniemożliwi instytucjom finansowym wysyłanie pieniędzy do lub z kraju, powodując nagły szok dla rosyjskich firm i ich zagranicznych klientów — zwłaszcza nabywców eksportu ropy i gazu denominowanych w dolarach amerykańskich.

Maria Shagina, Visiting Fellow w Fińskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, Napisany w artykule w zeszłym roku dla Carnegie Moscow Center. Były minister finansów powiedział, że wykluczenie Rosji z SWIFT spowoduje skurczenie się jej gospodarki o 5% Aleksiej Kudrin docenia w 2014.

SWIFT ma siedzibę w Belgii i jest zarządzany przez 25-osobową radę dyrektorów, w tym Eddiego Astanina, Prezesa Central Terminal Clearing Center w Rosji. SWIFT, który określa się jako „instrument neutralny”, jest zarejestrowany zgodnie z prawem belgijskim i musi być zgodny z przepisami Unii Europejskiej.

READ  Rosyjskie naloty zabijają 6 cywilów: aktualizacje na żywo z Ukrainy

Co by się stało, gdyby Rosja została usunięta? Istnieje precedens w przypadku usunięcia kraju z SWIFT.

SWIFT odłączył irańskie banki od elektryczności w 2012 roku po tym, jak Unia Europejska nałożyła na nie sankcje za program jądrowy tego kraju. Według Shegheneh Iran stracił prawie połowę dochodów z eksportu ropy i 30% handlu zagranicznego po przerwie w dostawie prądu.

„SWIFT to globalna, bezstronna spółdzielnia, która została stworzona i działa dla zbiorowego dobra swojej społeczności” – podała organizacja w styczniowym oświadczeniu. „Każda decyzja o nałożeniu sankcji na kraje lub poszczególne podmioty należy do odpowiednich organów rządowych i odpowiednich ustawodawców” – dodała.

Nie jest jasne, jak duże poparcie istnieje wśród sojuszników USA dla podobnych działań przeciwko Rosji. Według Shaginy Stany Zjednoczone i Niemcy straciłyby najwięcej, gdyby Rosja została odcięta, ponieważ ich banki są najczęstszym użytkownikiem SWIFT w komunikacji z rosyjskimi bankami.

Europejski Bank Centralny ostrzegł pożyczkodawców mających znaczną ekspozycję na Rosję, aby przygotowali się do sankcji wobec Moskwy, według czasy finansowe. Urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego zapytali również banki, jak zareagują na scenariusze, w tym ruch uniemożliwiający rosyjskim bankom dostęp do systemu SWIFT.

Przeczytaj więcej o SWIFT tutaj.

Do tego postu przyczynili się Kate Sullivan z CNN w Waszyngtonie, Niamh Kennedy w Londynie i James Frater ze Lwowa.