26 września, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja atakuje region kijowski po raz pierwszy od tygodni

Rosja atakuje region kijowski po raz pierwszy od tygodni

Kijów, Ukraina (AP) – Siły rosyjskie po raz pierwszy od czwartku przeprowadziły atak rakietowy na region Kijowa, a także zbombardowały północny region Czernihowa, co Ukraina określiła jako zemstę za przeciwstawienie się Kremlowi.

Tymczasem ukraińscy urzędnicy ogłosili kontratak w celu odbicia okupowanego regionu Chersoniu na południu kraju, terytorium zajętego przez siły rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na początku wojny.

Gubernator regionu Oleksij Kuleba powiedział w Telegramie, że wczesnym rankiem zaatakowano region Wyszgorod na obrzeżach Kijowa i uderzono w „obiekt infrastruktury”. Nie było natychmiastowych doniesień o obrażeniach. Wyszgorod znajduje się 20 kilometrów (12 mil) na północ od centrum stolicy.

Kuleba powiązał strajki ze Świętem Państwa, obchodzonym w ubiegłym roku przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i obchodzonym przez Ukrainę w czwartek.

„Rosja za pomocą rakiet mści się na masowym ruchu oporu, który Ukraińcy byli w stanie zorganizować właśnie dzięki ustanowieniu ich państwa” – powiedział Kuleba ukraińskiej telewizji. „Ukraina już złamała plany Rosji i będzie się dalej bronić”.

Gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Chaus poinformował, że Rosjanie również wystrzelili rakiety z terytorium białoruskiego na wieś Honsharevska. Region Czernihowa od tygodni nie był celem ataku.

Siły rosyjskie wycofały się z obwodów Kijowa i Czernihowa kilka miesięcy temu po nieudanym zdobyciu obu. Ponowne strajki następują dzień po tym, jak przywódca prokremlowskich separatystów na wschodzie Denis Pushlin wezwał siły rosyjskie do „wyzwolenia rosyjskich miast założonych przez naród rosyjski – Kijów, Czernihów, Połtawa, Odessa, Dniepropietrowsk, Charków, Zaporoż , Łuck…”

Według burmistrza Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, również został zbombardowany w nocy. Zastrzelono także południowe miasto Mikołajów, w którym jedna osoba została ranna.

Tymczasem armia ukraińska kontynuowała kontratak w rejonie Chersoniu, odwołując główny most. Nad Dnieprem w środę.

READ  Henry Kissinger mówi, że Ukraina powinna odstąpić terytorium Rosji, aby zakończyć wojnę

Ukraińskie media cytowały ukraińskiego doradcę prezydenta Ołeksija Aristowicza, który powiedział, że operacja wyzwolenia Chersonia jest w toku, a siły Kijowa planują izolację sił rosyjskich i pozostawienie im trzech opcji – „wycofać się, jeśli to możliwe, poddać się lub zniszczyć”.

Rosjanie koncentrują maksymalną liczbę sił w kierunku Chersoniu – powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, ostrzegając: „Rozpoczął się bardzo szeroki ruch ich sił”.

Brytyjskie wojsko twierdzi, że Ukraina wykorzystała swoją nową artylerię dalekiego zasięgu, dostarczoną z Zachodu, do uszkodzenia co najmniej trzech mostów na Dnieprze, na których Rosja polega dla swoich sił.

Ukraińskie biuro prezydenckie poinformowało w czwartek rano, że rosyjskie bombardowania miast i wsi w ciągu ostatnich 24 godzin zabiły co najmniej pięciu cywilów, wszystkich we wschodniej prowincji Donieck, i raniły dziewięciu.

Walki w ostatnich tygodniach skoncentrowały się na obwodzie donieckim. Walki nasiliły się w ostatnich dniach, a siły rosyjskie najwyraźniej wyszły z „operacji zatrzymania” po zdobyciu sąsiedniej prowincji Ługańsk.

Pocisk uderzył w budynek mieszkalny w Turycku wczesnym rankiem w czwartek, niszcząc dwa piętra.

„Znowu rakietowy terroryzm. Nie poddamy się. Doniecki gubernator regionu Pavlo Kirilenko powiedział w Telegramie … Nie będziemy się bać.

Analitycy wojskowi uważają, że siły rosyjskie koncentrują swoje wysiłki na zdobyciu miast Bachmut i Siewiersk w obwodzie donieckim.

Zełenski stworzył Dzień Państwa, aby przypomnieć Ukraińcom historię kraju jako niepodległego państwa. Uroczystość upamiętnia księcia Włodzimierza, który ponad 1000 lat temu uczynił chrześcijaństwo oficjalną religią średniowiecznego państwa Rusi Kijowskiej.

Kreml domaga się także dziedzictwa Rusi Kijowskiej. W 2016 roku Putin postawił pod Kremlem pomnik księcia Włodzimierza.

___

Śledź relację Associated Press o wojnie rosyjsko-ukraińskiej na https://apnews.com/hub/russia-ukraine