29 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lwów, miasto w zachodniej Ukrainie dotychczas ocalone przed rosyjskim atakiem, wstrząsnęły potężnymi eksplozjami

Lwów, miasto w zachodniej Ukrainie dotychczas ocalone przed rosyjskim atakiem, wstrząsnęły potężnymi eksplozjami

Według burmistrza miasta Andreya Sadovy’ego jeden strajk wymierzony w magazyn paliwa, podpalił go, a kolejny strajk spowodował „znaczne szkody” w obiektach infrastruktury miasta.

Wcześniej w centrum miasta słyszano trzy potężne eksplozje, a z daleka widać było kolumny gęstego czarnego dymu. Syreny były słyszane przed wybuchami. Maxim Kozytsky, szef lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, później w swoim Telegramie, doniósł o trzech kolejnych eksplozjach w następstwie strajku na skład paliw, mówiąc: „Alarm powietrzny pozostaje”.

Lwów jest strategicznym ukraińskim miastem w pobliżu granicy z Polską i w dużej mierze uniknął nieustannych bombardowań, które miały miejsce w większości części kraju podczas rosyjskiej inwazji. Był to atak z zaskoczenia, który nastąpił zaledwie dzień po ogłoszeniu przez rosyjskie wojsko zakończenia pierwszej fazy konfliktu i skierowania uwagi na sporne wschodnie rejony Ukrainy.

Atak miał miejsce w czasie, gdy prezydent USA Joe Biden był w Polsce w sobotęTam spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą, a także z ukraińskimi urzędnikami i uchodźcami. Biden później Przemówienie przed Zamkiem Królewskim w stolicy Polski Warszawie, gdzie stanowczo oświadczył, że prezydent Rosji Władimir Putin „nie może pozostać u władzy”.

Biały Dom powiedział wtedy, że Biden nie opowiada się za zmianą reżimu: „Pogląd prezydenta jest taki, że Putinowi nie można pozwolić na sprawowanie władzy nad swoimi sąsiadami lub regionem” – powiedział urzędnik Białego Domu.

Wcześniej w przemówieniu Biden powiedział narodowi ukraińskiemu: „Jesteśmy z wami. Kropka”. Biden został poinformowany o strajku we Lwowie przed wyjściem z hotelu, aby wygłosić przemówienie, według urzędnika Białego Domu.

„Teraz w nieustannej walce o demokrację i wolność Ukraina i jej naród stoją na linii frontu, walcząc o ocalenie swojego narodu, a ich odważny opór jest częścią większej walki o … podstawowe zasady demokratyczne, które jednoczą wszystkich wolnych ludzi, – powiedział Biden.

Sadovy powiedział w sobotę na Twitterze, że siły rosyjskie zaatakowały miasto, ale nie podał wyczerpujących szczegółów. Namawiał mieszkańców do przebywania w schroniskach.

READ  Prawodawcy UE zagłosowali za zakazem sprzedaży samochodów benzynowych do 2035 r.

Według Sadovego w wyniku jednego z rosyjskich strajków spłonął zakład przemysłowy we Lwowie, w którym przechowywano paliwo.

„W wyniku bombardowania spłonął jeden z obiektów przemysłowych” – powiedział burmistrz – „Jest to magazyn paliw”. Nie powiedział, czy to była przyczyna dymu.

Burmistrz dodał, że „infrastruktura mieszkalna nie została naruszona”.

Sadovy twierdził później, że kolejny cios uderzył we Lwów, który „poważnie uszkodził” miejską infrastrukturę. Dodał, że budynki mieszkalne nie zostały uszkodzone.

Tymczasem władze ukraińskie poinformowały w sobotę, że konwoje autobusowe, które próbowały ewakuować cywilów, zostały zatrzymane i zatrzymane przez siły rosyjskie w ramach, jak twierdzili, kampanii presji mającej na celu zmuszenie niektórych mieszkańców do wyjazdu do Rosji.

W oświadczeniu Ołeksandr Starukh, szef administracji regionalnej Zaporoża, powiedział, że konwój ewakuacyjny składający się z ponad 50 autobusów zmierzających do oblężonego ukraińskiego miasta Mariupol do Zaporoża został zatrzymany w nocy na rosyjskim punkcie kontrolnym w Wasiliwce, około 55 mil na południe od stolicy . Zaporoże. Staruch powiedział, że w konwoju znajdowały się dwie karetki pogotowia przewożące troje dzieci, które wymagały pilnej pomocy medycznej.

Sobotnie strajki nie były pierwszymi strajkami we Lwowie. Kilka rosyjskich pocisków trafiło fabryka naprawy samolotów Tam 18 marca. Praca w zakładzie została wstrzymana przed strajkami i nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Sobotnie ataki nastąpiły po tym, jak czołowy rosyjski generał stwierdził w piątek, że „pierwsza faza” rosyjskiego planu wojskowego została zakończona, skupiając się teraz przede wszystkim na wschodniej Ukrainie.

Nie było jasne, czy oświadczenie sugerowało zmianę celów rosyjskich wojskowych, czy jedynie reprezentowało zmianę w przekazie publicznym.

„Ogólnie rzecz biorąc, główne zadania pierwszego etapu operacji zostały zrealizowane” – powiedział na briefingu pułkownik Siergiej Rudskoj, pierwszy zastępca szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego. „Potencjał bojowy Sił Zbrojnych Ukrainy został znacznie zmniejszony, co pozwoliło nam, jak jeszcze raz podkreślam, skoncentrować główne wysiłki na osiągnięciu głównego celu – wyzwolenia Donbasu”.

READ  Sprawa szwajcarskiego sądu łącząca prawa człowieka ze zmianami klimatycznymi

Kilka dni po tym, jak zachodni przywódcy pokazali swój zjednoczony front przeciwko Rosji, sobotnie strajki można postrzegać jako odpowiedź Putina i jego wojska na Bidena i Zachód.

Rosyjskie wojsko twierdziło, że nie atakuje ludności cywilnej ani obszarów mieszkalnych, pomimo przytłaczających dowodów, że jest inaczej.

Chandler Thornton z CNN, Kaitlan Collins, Kevin Liptak, Megan Vasquez Przyczyń się do tego raportu.