15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja atakuje Izrael, ponieważ zdjęcia satelitarne pokazują „nieaktywne” lotnisko w Damaszku po nalocie

Rosja atakuje Izrael, ponieważ zdjęcia satelitarne pokazują „nieaktywne” lotnisko w Damaszku po nalocie

W niezwykle gorzkim potępieniu Rosja zaatakowała Izrael w piątek po ataku przed świtem, w który obwiniono Izrael na lotnisku w Damaszku.

Izraelska firma wywiadu satelitarnego opublikowała zdjęcia pokazujące rozległe uszkodzenia pasów startowych, które według niej zakłóciły funkcjonowanie całego lotniska.

W piątek wieczorem rosyjskie MSZ potępiło „okrutną praktykę” izraelskich ataków na infrastrukturę cywilną, które według niego były „prowokacyjne” i „naruszające podstawowe zasady prawa międzynarodowego”.

Izrael często bierze na cel irańskie obiekty i konwoje w Syrii i polega na „mechanizmie dekonfliktowym” uzgodnionym z Moskwą, aby uniknąć bezpośredniej konfrontacji z tamtejszymi siłami rosyjskimi. Relacje między Izraelem a Rosją zostały napięte przez konflikt na Ukrainie, jednak gorzkie komentarze Rosji w piątek na temat syryjskiego strajku podkreśliły narastające tarcia.

Syryjskie media państwowe podały, że izraelskie samoloty zbombardowały cele na południe od Damaszku około godziny 4:20 w piątek, raniąc jedną osobę i powodując szkody materialne. Kilka godzin później Ministerstwo Transportu ogłosiło, że to zrobi Zawieszenie Loty przychodzące i wychodzące na lotnisku, wskazujące na awarie techniczne.

Izrael nie skomentował tego incydentu oficjalnie.

ImageSat International (ISI) powiedział, że strajki „całkowicie zakłóciły” operacje na płycie lotniska. Wydawało się, że każdy pas startowy został zbombardowany trzy razy.

W oddzielnych atakach rakietowych w kwietniu i maju inne części jednego z pasów startowych zostały uszkodzone w atakach przypisywanych Izraelowi. Według CIA strajki te znacznie skróciły długość pasa startowego i uniemożliwiły lądowanie dużych samolotów.

Pakistańska agencja wywiadowcza poinformowała, że ​​piątkowy strajk „całkowicie zakłócił pracę lotniska do czasu naprawy”.

Izrael wielokrotnie oskarżał Iran o przemyt broni i systemów ulepszania rakiet z Teheranu do jego libańskiego terrorystycznego zastępcy Hezbollah, przy użyciu lotów cywilnych przez Syrię.

Ten obraz opublikowany przez ImageSat International 10 czerwca 2022 r. przedstawia międzynarodowe lotnisko w Damaszku po nalocie przypisanym Izraelowi (ImageSat International)

W zeszłym miesiącu rzecznik izraelskiej armii w języku arabskim stwierdził, że za takimi operacjami stoi zięć zamordowanego dowódcy Sił Quds Korpusu Gwardii Rewolucyjnej irańskiej, Kasema Solejmaniego.

READ  Nauczyciel rosyjskiego wydany przez ucznia, zwolniony, ukarany grzywną za zawieszenie Ukrainy

Avishai Adraee oskarżył Iran i Hezbollah o „zagrażanie cywilom” poprzez szmuglowanie broni lotami cywilnymi na międzynarodowe lotnisko w Damaszku w celu „zachowania tajemnicy”.

Przez lata Izrael przeprowadził setki ataków na cele w Syrii, ale rzadko przyznaje się do takich operacji lub je omawia. Mówi, że atakuje bazy bojówek sprzymierzone z Iranem, takie jak libański Hezbollah, który rozmieścił bojowników w Syrii w celu wsparcia sił rządowych Assada, a także transporty broni, które, jak się uważa, są przeznaczone dla różnych pełnomocników.

Izraelskie strajki w syryjskiej przestrzeni powietrznej, która jest w dużej mierze kontrolowana przez Rosję, trwają nadal, mimo że stosunki z Moskwą pogorszyły się w ostatnich tygodniach. Izrael znalazł się w konflikcie z Rosją, ponieważ coraz bardziej wspiera Ukrainę, starając się zachować swobodę poruszania się po niebie nad Syrią.

W poniedziałek późnym wieczorem syryjskie media państwowe doniosły, że izraelskie pociski wycelowały w pozycje armii syryjskiej na południe od Damaszku, powodując szkody, ale bez ofiar. Również w tym tygodniu Izraelskie czołgi podobno zbombardowały syryjskie wojsko W zdemilitaryzowanej części Wzgórz Golan.

Nie chodzi o ciebie (po prostu).

Supporting Times of Israel nie jest transakcją za usługę online, taką jak subskrypcja Netflix. Społeczność ToI jest dla ludzi takich jak ty, którym zależy dobro publiczneZapewnienie, że Izrael nadal bezpłatnie zapewnia zrównoważony i odpowiedzialny zasięg milionom ludzi na całym świecie.

Jasne, usuniemy wszystkie reklamy z Twojej strony i będziesz mieć dostęp tylko do niektórych niesamowitych treści społeczności. Ale twoje wsparcie daje ci coś głębszego: dumę z dołączenia Coś naprawdę ważnego.

Dołącz do społeczności Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś profesjonalnym czytelnikiem

READ  Niemiecki minister spraw zagranicznych utknął w Abu Zabi po kolejnym problemie z samolotem rządowym

Dlatego założyliśmy The Times of Israel dziesięć lat temu – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, relacje o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

Jak dotąd mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych serwisów informacyjnych, nie wprowadziliśmy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę, dołączając Społeczeństwo Czasów Izraela.

Już za 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel Darmowe reklamya także dostęp EKSKLUZYWNA TREŚĆ Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horowitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć