16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak obchodzony jest Księżycowy Nowy Rok na całym świecie

Jak obchodzony jest Księżycowy Nowy Rok na całym świecie

BMiliony ludzi rozpoczęło 15-dniowe obchody Księżycowego Nowego Roku, które upamiętniają liczne czerwone konfetti, chińskie lampiony i banery zdobiące domy i firmy.

Księżycowy Nowy Rok to jedno z najpopularniejszych świąt w Chinach, choć obchodzone jest na całym kontynencie azjatyckim oraz w skupiskach społeczności etnicznych na całym świecie. Święto to oznacza nadejście wiosny i początek nowego roku zgodnie z kalendarzem księżycowo-słonecznym Wrócić do Chińska tradycja rolnicza.

Każdego roku święto, zwane także Świętem Wiosny, rozpoczyna się w drugi nów księżyca po przesileniu zimowym. W 2024 roku święto przypada na sobotę 10 lutego i jest Rokiem Smoka. (W chińskim zodiaku występuje 12 różnych zwierząt – Szczur, Wół, Tygrys, Królik, Wąż, Koń, Owca, Małpa, Kogut, Pies, Smok i Świnia – z których każde określi charakter i los osób urodzonych w tym czasie rok.)

Smoki mają w Chinach szczególne znaczenie. Są jedynymi mitycznymi zwierzętami w zodiaku, a stworzenie to w dużej mierze symbolizuje szczęście, siłę, ambicję i magię.

Oto jak świętują społeczności na całym świecie.

Jak Chiny świętują Księżycowy Nowy Rok

W drugim najbardziej zaludnionym kraju na świecie chińscy mieszkańcy zebrali się wraz z turystami, aby uczcić święto odpalając sztuczne ognie.

Starożytna legenda głosi, że tradycja chroni przed złymi duchami, a w szczególności odstrasza mitycznego potwora Nian, który rzekomo miałby to zrobić. Opuścił swój dom Na dnie morza żerują ludzie i zwierzęta gospodarskie we wsiach na początku nowego roku. I tak było do czasu, gdy stary człowiek zdał sobie sprawę, że może przestraszyć Nian Płonący bambus (Wygląda jak petardy), zapalając świece lub inne jasne światła i przyklejając czerwone dekoracje na drzwiach.

Od tego czasu tradycja pozostała niezmieniona, zachęcając ludzi do zapalania czerwonych świec w świątyniach i organizowania kolorowych pokazów sztucznych ogni w przeddzień chińskiego Nowego Roku. Niektóre uroczystości zostały stłumione Zakazać fajerwerków Setki społeczności miejskich w Chinach, gdzie prawodawcy jako powód wprowadzenia zakazu podali zanieczyszczenie i ryzyko dla bezpieczeństwa.

READ  Wybory we Francji: Emmanuel Macron zmierzy się z Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich
Mieszkańcy i turyści odpalili fajerwerki, aby powitać Chiński Nowy Rok nad jeziorem Luoma w Suqian, w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach, 9 lutego 2024 r.CFOTO/Future Publishing – Getty Images

Czytaj więcej: 5 rzeczy, które warto wiedzieć o Księżycowym Nowym Roku

Jak Stany Zjednoczone świętują Księżycowy Nowy Rok

Dalej, społeczności azjatyckie w Stanach Zjednoczonych również świętują tę radosną okazję.

Obchody są szczególnie widoczne w Kalifornii Kraj z największą liczbą chińskich imigrantów, chociaż Nowy Jork również ma dużą populację.

Golden State świętuje to święto organizując festiwale z tańcami lwów i pokazami sztuki kwiatowej w San Marino oraz długo oczekiwaną paradą Złotego Smoka w Nowy Rok Księżycowy w Los Angeles. więcej niż 100 000 widzów Oczekuje się, że wezmą udział w wspomnianym przedstawieniu, które miało miejsce Przez 124 lata.

Inne społeczności, takie jak społeczność Monterey Park, dochodzą do siebie po bólu wywołanym tragedią, świętując pierwszą rocznicę strzelaniny, w której zginęło 11 osób, a 9 innych zginęło w lokalnym studiu tańca podczas obchodów Księżycowego Nowego Roku.

Świętujemy Księżycowy Nowy Rok w Filadelfii
Ludzie świętują Księżycowy Nowy Rok Smoka na ulicach Filadelfii w Pensylwanii, Stany Zjednoczone, 10 lutego 2024 r. Wolfganga Schwanna – Getty Images

Obchody Księżycowego Nowego Roku w Indonezji

W Indonezji rodziny tradycyjnie udają się do lokalnej świątyni Zaznaczenie początku Nowy Rok Księżycowy. Niektóre świątynie istnieją od stuleci, jak na przykład świątynia Yin Di Yuan w stolicy, Dżakarcie, zbudowana w 1650 roku. Ośrodki religijne są zwykle ozdobione czerwonymi latarniami i dużymi czerwonymi świecami.

W Semarang odbywają się inne ciekawe wydarzenia kulturalne, takie jak tańce lwów, występy muzyczne i kreatywne. Inne festiwale to mieszanka kultury chińskiej i jawajskiej, np. Festiwal Grebeg Sudero w Solo odbywający się w prowincji Jawa Środkowa. Podczas obchodów Grebeg odbywają się duże pokazy owoców, warzyw i ciast w kształcie stożka „Walka” w wykonaniu widzów, Według indonezyjskiego portalu turystycznego. Zwyczaj ten wywodzi się z nauk jawajskich, które podkreślają, że człowiek powinien zarabiać na tym, co je.

READ  Jak ujawniła firma, zagubieni pasażerowie norweskiej linii wycieczkowej spóźnili się na statek „ponad godzinę”.
indonezja-kultura-księżycowy-nowy-rok
Zespół tańca smoków występuje pierwszego dnia Księżycowego Nowego Roku w Denpasar na indonezyjskiej wyspie wypoczynkowej Bali, 10 lutego 2024 r. Sonny Tembilaka — Getty Images

Jak Wielka Brytania świętuje Księżycowy Nowy Rok

Stowarzyszenie London Chinatown jest Zorganizuj paradę Na cześć święta zaplanowanego na niedzielę 11 lutego. Uroczystości przeniosą się do Chinatown, a tradycyjne tancerze smoków zaczną pojawiać się na Trafalgar Square. Widzowie będą mogli także cieszyć się pysznym jedzeniem, występami operowymi i sztukami walki.

„Wraz z rozpoczęciem Roku Smoka chciałbym podziękować społecznościom Londynu z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej za wszystko, co wnoszą do naszego miasta” – napisał burmistrz Londynu Sadiq Khan. W poście na X (dawniej Twitter). „Życzę wam wszystkim – i wszystkim świętującym w naszej stolicy i na całym świecie – szczęśliwego Księżycowego Nowego Roku”.

Wielka Brytania-Chiny-Kultura-Księżycowa-Nowy Rok
Zespół chińskiego tańca lwów występuje dla widzów podczas obchodów Księżycowego Nowego Roku Smoka w Chinatown w Londynie, 10 lutego 2024 r.Henry Nicholls – Getty Images