12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ropa naftowa w USA skacze do 125 USD za baryłkę, najwyższego od 13 lat z powodu możliwego zachodniego zakazu rosyjskiej ropy

Ropa naftowa w USA skacze do 125 USD za baryłkę, najwyższego od 13 lat z powodu możliwego zachodniego zakazu rosyjskiej ropy

Terminal naftowo-gazowy w porcie Odessa w Odessie na Ukrainie w sobotę 22 stycznia 2022 r.

Krzysztof Akikkon | Bloomberg | Obrazy Getty

Ropa naftowa w USA wzrosła o ponad 8% we wczesnych godzinach handlu w niedzielę wieczorem, ponieważ rynek nadal reagował na zakłócenia dostaw spowodowane trwającą inwazją Rosji na Ukrainę i możliwym embargiem na rosyjską ropę i gaz ziemny.

Kontrakty terminowe na ropę naftową West Texas IntermediateBenchmark ceny ropy w USA wzrósł o 8% do poziomu powyżej 125 USD za baryłkę, najwyższego poziomu od połowy 2008 r. W pewnym momencie cena przekroczyła 130 USD za baryłkę.

Międzynarodowy standard, Brent surowyHandel był o 9% wyższy i wynosił 128,60 USD, co jest również najwyższą ceną od 2008 roku.

„Ropa rośnie w oczekiwaniu na całkowity zakaz sprzedaży rosyjskiej ropy i produktów” – powiedział John Kilduff z Again Capital. „Ceny benzyny, które i tak są już wysokie, będą nadal rosły w paradoksalny sposób. Ceny w niektórych stanach bardzo szybko pchną 5 dolarów”.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy rozważają wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu ziemnego, sekretarz stanu Anthony Blinken Powiedział w wywiadzie dla „State of the Union” w CNN w niedzielę.

„Rozmawiamy teraz z naszymi europejskimi partnerami i sojusznikami, aby rozważyli w skoordynowany sposób możliwość zakazu importu rosyjskiej ropy przy jednoczesnym upewnieniu się, że nadal jest odpowiednia podaż ropy na światowych rynkach” – powiedział. „To bardzo aktywna dyskusja, gdy mówimy”.

Chociaż zachodnie sankcje wobec Rosji pozwalały dotychczas na kontynuację handlu energią w tym kraju, większość kupujących już teraz unika rosyjskich produktów. Jak wynika z analizy JPMorgan, 66 procent rosyjskiej ropy ma problemy ze znalezieniem nabywców.

Amerykańska średnia galon gazu Przebiłam 4 dolce w niedzielęWedług AAA w szybkim ruchu ze względu na konflikt. Podstawowy koszt ropy to ponad 50% kosztów, jakie konsumenci gazu wkładają do swoich samochodów.

READ  Mieszkaniec Nowego Jorku dostaje zdrapkę o wartości miliona dolarów

– Przygotowane przez Peppę Stevens, Samanthę Sopin i Patti Doom.