20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gaz osiąga 4 dolary za galon po raz pierwszy od 2008 r.

Gaz osiąga 4 dolary za galon po raz pierwszy od 2008 r.

Średnia krajowa AAA wynosi 4,01 dolara, o 9 centów za galon więcej od sobotniego czytania io 47 centów, czyli 13%, od czasu, gdy 11 dni temu Rosja najechała Ukrainę.

Codzienne wzrosty w weekendy są większe niż jakikolwiek jednodniowy skok cen od tamtego czasu huragan Katrina Uszkodził on amerykańskie wybrzeże Zatoki Perskiej i uszkodził większość obszarów wydobycia ropy i gazu w kraju w 2005 r., podnosząc ceny.

W niektórych częściach kraju wciąż brakuje 4 dolarów za galon gazu. Na dużym obszarze stanów centralnych, od Północnej Dakoty na południe do Teksasu, średnia cena nie przekracza 3,71 USD za galon.

Ale ceny wszędzie gwałtownie rosną. Średnia w całym stanie jest najniższa w Missouri, z galonem bezołowiowym wynoszącym 3,60 USD. Ale to wzrost o 28 centów, czyli 8%, tylko w zeszłym tygodniu.

Obecnie jest 18 stanów plus Waszyngton, które kosztują 4 dolary lub więcej. Na całym północno-wschodnim i środkowym Atlantyku, a także na Zachodnim Wybrzeżu, Nevadzie, Arizonie, Illinois, Alasce i Hawajach średnia dla całego stanu wynosi 4 USD lub więcej. A trzy dodatkowe stany, Floryda, Michigan i Indiana, mają mniej niż pół centa mniej niż 4 dolary.

Najwyższe ceny zaobserwowano w Kalifornii, gdzie średnia w całym stanie wynosi 5,29 USD za galon.

„To nie koniec”, powiedział Tom Kluza, globalny szef analiz energetycznych w Serwisie Informacji o Cenie Ropy, który dostarcza dane do AAA ze 140 000 stacji w całym kraju. Hurtowe ceny benzyny wzrosły w piątek o 23 centy, co według Klosy szybko przeniesie się na konsumentów.

„To całkowicie wymknęło się spod kontroli” – powiedział.

Ceny rosły, ponieważ Rosja jest jednym z największych światowych eksporterów ropy, a większość jej produkcji trafia do Europy i Azji. Według danych Departamentu Energii rosyjska ropa stanowiła w grudniu zaledwie 2% importu do USA.

READ  Wyraźne zmiażdżenie zysków. Świadomy wzrost akcji późno, ponieważ Tesla Rival wspiera kluczowy cel EV, podnosząc ceny

Cena ropy naftowej jest jednak wyceniana na światowych rynkach towarowych, więc wpływ na rynki światowe jest odczuwalny wszędzie.

Sankcje nałożone na rosyjską gospodarkę po inwazji wykluczały dotychczas eksport ropy. Ale kupcy byli Niechęć do kupowania rosyjskiej ropy Ze względu na niepewność co do finalizacji transakcji ze względu na ograniczenia w sektorze bankowym tego kraju, a także obawy o znalezienie tankowców gotowych do zacumowania w rosyjskich portach.
Były wezwania do Stany Zjednoczone zakazują importu rosyjskiej ropy. Będzie to prawdopodobnie miało ograniczony wpływ na ceny światowe lub krajowe, ponieważ bardzo niewiele jest wysyłanych na rynki amerykańskie, powiedział Kloza.

„To nie jest misja krytyczna. Kanada, Meksyk, Arabia Saudyjska… to są największe kraje” w odniesieniu do importu ropy naftowej do USA, powiedział Kloza. „Rosja jest małym graczem”.

Nawet bez zakazu importu z USA, Klosa spodziewa się, że średnia cena wzrośnie do nowego rekordu między 4,25 a 4,50 USD za galon. Dodał, że tak szybki wzrost cen wywiera szczególnie silne wrażenie na konsumentach.

„Kiedy osiągasz tak szybkie przyrosty i to jest ekscytujące, naprawdę spalasz publiczność” – powiedział Kloza.

Średnia cena rok temu wynosiła 2,76 USD za galon, ponieważ rynek wciąż odrabiał straty Nurkowanie, które się wydarzyło Na początku pandemii zamówienia na pobyt w domu i zamykanie firm zmniejszyły popyt na benzynę.

Przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe zużywa około 90 galonów gazu miesięcznie, powiedział Kloza, więc wzrost o 1,25 dolara kosztowałby konsumentów około 105 dolarów miesięcznie lub około 1300 dolarów w ciągu roku.

– Matt Egan z CNN przyczynił się do powstania tego raportu