19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

FDIC proponuje rozszerzenie korporacyjnego bancassurance

FDIC proponuje rozszerzenie korporacyjnego bancassurance

WASHINGTON — Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów zaleciła w poniedziałek Kongresowi rozważenie rozszerzenia swoich uprawnień regulacyjnych w celu zabezpieczenia niektórych depozytów, aby zapobiec panice bankowej.

Propozycja pojawiła się tego samego dnia, w którym FDIC zorganizowała zajęcie i sprzedaż First Republic Bank JP Morgan, a po tygodniach ścigania się z Silicon Valley Bank pomogła zasiać krach.

Obecnie FDIC ubezpiecza tylko depozyty bankowe do 250 000 USD. To sprawiło, że banki posiadające duży udział nieubezpieczonych depozytów – zwłaszcza małe i średnie – są narażone na odpływ. FDIC szacuje, że pod koniec ubiegłego roku banki posiadały nieubezpieczone depozyty o wartości 7,7 biliona dolarów, co stanowi około 43 procent wszystkich depozytów w Stanach Zjednoczonych.

„Raport podkreśla, że ​​podczas gdy zdecydowana większość rachunków depozytowych pozostaje poniżej limitu ubezpieczenia depozytów, wzrost nieubezpieczonych depozytów zwiększył narażenie systemu bankowego na zagrożenia bankowe” – powiedział przewodniczący FDIC Martin Gruenberg w załączonym oświadczeniu. raport. „Duża koncentracja nieubezpieczonych depozytów zwiększa prawdopodobieństwo odpływów bankowych i może zagrozić stabilności finansowej”.

Obawy o stabilność systemu bankowego doprowadziły w ostatnich tygodniach do exodusu depozytów z mniejszych banków regionalnych do większych, ponieważ zdenerwowani klienci przenoszą pieniądze do banków postrzeganych jako „zbyt duże, by upaść”.

Niektórzy członkowie Kongresu szukali sposobów na zwiększenie limitów depozytów, przynajmniej tymczasowo, aby uniemożliwić deponentom wycofanie pieniędzy z mniejszych instytucji, które były w centrum ostatnich zawirowań bankowych.

Urzędnicy FDIC przyznali w poniedziałek, że operacje bankowe ich zaskoczyły. W ramach przeglądu tego, co się stało, regulator szukał sposobów na ulepszenie systemu. W swoim raporcie rozważono wykonalność podniesienia obecnego limitu ubezpieczenia; rozszerzenie go tak, aby ubezpieczenie depozytów było nieograniczone; oraz stworzenie bardziej ukierunkowanego podejścia, które zapewniłoby wyższy poziom ubezpieczenia depozytów dla kont firmowych wykorzystywanych do przetwarzania listy płac.

READ  Microsoft prezentuje czwarte centrum danych w Indiach

FDIC wyraziła obawy, że ekspansja ubezpieczenia depozytów na dużą skalę może spowodować problemy z „pokusą nadużycia”, co oznacza, że ​​banki będą chronione przed konsekwencjami dokonywania ryzykownych inwestycji. Wolałem zapewnić lepszą ochronę kont firmowych, ponieważ środki te są zazwyczaj wykorzystywane do płacenia pracownikom, a nie do inwestycji.

„Zwiększenie zasięgu dużych kont depozytowych o większym zapotrzebowaniu na płynność zmniejszyłoby lub wyeliminowałoby potrzebę wycofywania środków przez deponentów tych kont w obawie o bezpieczeństwo ich depozytów i ze względu na ich ciągłość operacji”, powiedział FDIC w jego raport. „Przyniesie to korzyści dla stabilności finansowej”.

Organ regulacyjny przyznał, że taki system może przynieść nową złożoność, a urzędnicy musieliby wymyślić, jak rozróżnić różne typy kont i uniemożliwić inwestorom znalezienie sposobów na oszukanie systemu w celu uzyskania większej ochrony.

Podczas kryzysu finansowego w 2008 r. i recesji wywołanej pandemią w 2020 r. ustawodawcy zatwierdzili tymczasowy program gwarancji dla kont firmowych, który był podobny do tego, który zaproponował w poniedziałek FDIC.

FDIC nie zaleciła, jak wysoki powinien być nowy próg ubezpieczenia, a urzędnicy stwierdzili, że do zmiany istniejącego systemu wymagana będzie ustawa Kongresu.