22 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rola Elona Muska na Twitterze stawia zarząd Tesli pod nową kontrolą

Rola Elona Muska na Twitterze stawia zarząd Tesli pod nową kontrolą

Odkąd Elon Musk przejął kontrolę nad Twitterem w zeszłym miesiącu, jego zarządzanie siecią społecznościową charakteryzowało się zamieszaniem, intrygami i nie brakowało pytań. Oto jedno: ile czasu spędza jako dyrektor generalny Tesli, producenta samochodów elektrycznych?

Szefowa Tesli, Robyn Denholm, zeznawała w sądzie w zeszłym tygodniu, mówiąc, że chociaż nie znała odpowiedzi, nie martwiła się. „Ilość czasu nie jest miarą, która mnie interesuje” – powiedziała. „To największe wyniki, jakie może osiągnąć”.

Ale kiedy Musk zaczyna być pochłonięty Twitterem, Tesla staje w obliczu wielu zagrożeń dla swojej działalności, a cena jej akcji gwałtownie spada. Niektórzy eksperci ładu korporacyjnego twierdzą, że zarząd Tesli musi upewnić się, że firma ma szefa, który nie jest rozproszony.

„Naruszyli swoją odpowiedzialność powierniczą, jeśli nie zajmą się tą kwestią bezpośrednio” – powiedział William Kleber, profesor zarządzania w Columbia Business School.

Rada dyrektorów Tesli od dawna jest krytykowana przez grupy akcjonariuszy za brak niezależności od pana Muska. Kiedy cena akcji Tesli gwałtownie wzrosła, a firma wydawała się mieć rynek samochodów elektrycznych głównie dla siebie, ten argument nie znalazł oddźwięku.

Tesla stoi teraz w obliczu ostrzejszej konkurencji, zwłaszcza w Chinach, ogromnym rynku dla firmy, i nadal boryka się z problemami z łańcuchem dostaw i audytem. Kwestie bezpieczeństwa związane z systemami wspomagania kierowcy. Jego akcje spadły o około 60 procent w stosunku do szczytowego poziomu sprzed roku. Od czasu pana Muska Twitter kupiony W ciągu ostatniego miesiąca indeks giełdowy S&P 500 wzrósł o 4,5 procent, ale akcje Tesli spadły o 25 procent. Pan Musk sprzedał akcje Tesli o wartości prawie 30 miliardów dolarów w tym i ostatnim roku, częściowo w celu sfinansowania przejęcia Twittera.

„Oczekuję, że dobry zarząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić, że dyrektor generalny jest odpowiednio skoncentrowany na swojej firmie” – powiedziała Brianna Castro, starszy dyrektor ds. badań w USA w firmie doradczej Glass Lewis. „A w sytuacjach podobnych do Tesli dobry zarząd martwiłby się, dlaczego ich akcje spadają, gdy rynek rośnie, i robiłby wszystko, co w jego mocy, aby rozwiązać wszelkie problemy”.

READ  EKSKLUZYWNIE: Czując się „bardzo źle” w związku z ekonomią, Musk chce zredukować 10% miejsc pracy w Tesli

Niektórzy eksperci ładu korporacyjnego obawiają się, że opinie członków zarządu mogą być przyćmione przez ich osobiste relacje z panem Muskiem. Kimball, brat pana Muska, jest członkiem, a pozostali dyrektorzy, jak James Murdoch, rzecznik prasowy i syn Ruperta Murdocha, są długoletnimi przyjaciółmi pana Muska. Niektórzy członkowie rady dyrektorów Tesli mają powiązania finansowe z innymi firmami pana Muska, takimi jak SpaceX, firma rakietowa.

Inny czynnik: menedżerowie Tesli otrzymują wynagrodzenie, prawie w całości w akcjach, i to wielokrotnie większe niż to, co otrzymują menedżerowie w innych dużych firmach, co pozwala niektórym z nich gromadzić fortuny przez lata.

„Jeżeli wynagrodzenie jest tak atrakcyjne, że kierownik jest zmotywowany do zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby pociąg z sosem jechał” — powiedział Mark Goldstein, szef badań w USA w ISS Governance, grupie doradczej akcjonariuszy, będzie to kolidować z wykonywaniem przez kierownika zadań. niezależny nadzór nad firmą Zespół zarządzający.” ISS zalecił głosowanie przeciwko niektórym menedżerom Tesli w celu ponownego wyboru.

Pan Musk i Tesla nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Zeznania Denholma pojawiły się w Delaware Court of Chancery w zeszłym tygodniu na temat transakcji płatniczej, którą pan Musk uzyskał w 2018 r., która ostatecznie dała mu dziesiątki miliardów dolarów w akcjach Tesli. Akcjonariusz zaskarżył, że płatność była nadmierna i że zarząd nie działał wystarczająco samodzielnie, zatwierdzając ją.

Pan Musk pełnił funkcję dyrektora generalnego i przewodniczącego rady dyrektorów Tesli, dopóki nie został poproszony o ustąpienie ze stanowiska przewodniczącego rady część osady Z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd w 2018 r. w celu uregulowania opłat za oszustwa związane z papierami wartościowymi.

Pani Denholm, była dyrektor ds. komunikacji Wziął krzesłoZarobił ogromne pieniądze jako reżyser. Jej wynagrodzenie, które składa się prawie wyłącznie z opcji na akcje, wyniosło w 2020 r. 5,8 mln USD, czyli znacznie powyżej średniego wynagrodzenia dyrektora w dużej spółce publicznej.

Badanie przeprowadzone przez Stevena Holla, konsultanta ds. wynagrodzeń, wykazało, że średnie wynagrodzenie menedżera w dużych firmach w 2020 r. wynosiło nieco ponad 300 000 USD. Z wyższej półki John L. Hennessy, prezes Alphabet, firmy macierzystej Google, zarobił w zeszłym roku wynagrodzenie w wysokości 620 000 USD.

READ  Wyłącznie: SoftBank prowadzi rozmowy w sprawie zakupu 25% udziałów Vision Fund w dziale zaopatrzenia

A dokumenty giełdowe Tesli pokazują, że od 2014 roku firma przyznała pani Denholm odszkodowanie, wypłacane prawie w całości w opcjach na akcje Tesli, o wartości ponad 30 milionów dolarów. Gdy wartość akcji Tesli gwałtownie wzrosła, była w stanie sprzedać swoje akcje ze znacznym zyskiem. Według dokumentów papierów wartościowych od 2020 roku sprzedał akcje Tesli o wartości 280 milionów dolarów. Pani Denholm nie odpowiedziała na prośby o komentarz.

Na rozprawie w sprawie pozwu akcjonariuszy prawnicy powoda, który chce obalić umowę płacową Muska z 2018 r., starali się pokazać, że zarząd Tesli bardziej przypomina prywatny klub niż panel doświadczonych profesjonalistów zajmujących się poszukiwaniem akcjonariuszy. Dyrektorzy Tesli szczegółowo opisali swoje osobiste relacje z panem Muskiem, a czasem między sobą.

Niektórzy wskazywali na gwałtowny wzrost ceny akcji firmy od 2019 roku jako dowód na to, że pan Musk wykonał ogromną pracę i był nieoceniony dla przemysłu motoryzacyjnego.

Ira Ehrenprice, inwestor, który przewodniczy komitetowi odszkodowawczemu Tesli, od lat jest blisko związany z Muskiem. Według dokumentów sądowych pomógł panu Muskowi zaprojektować umowę płacową na 2018 rok, która po tym, jak pan Musk osiągnął 11 z jego 12 celów wydajnościowych, wypłaciła mu akcje o wartości około 40 miliardów dolarów po obecnej cenie akcji Tesli.

W 2018 roku Tesla zapłacił panu Ehrenpreisowi prawie 10 milionów dolarów, prawie wszystkie w opcjach na akcje, na trzy lata, za obowiązki zarządu. Nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Antonio Gracias, inwestor, który zasiadał w zarządzie Tesli do zeszłego roku, przyznał w sądzie, że znał Muska od ponad 20 lat i że obaj przeżyli razem „wiele trudnych chwil”, co ich do siebie zbliżyło. Przyznał, że razem z panem Muskiem spędzali wakacje, byli u siebie w domach, jedli posiłki i rozmawiali o swoich dzieciach. Pan Gracias przyznał również, że był obecny na drugim weselu pana Muska i weselu Kimbala Muska oraz że przyjaźnił się z matką i siostrą pana Muska. Pan Gracias przyznał się do wyjazdów na narty z panem Muskiem i nazwał Jamesa Murdocha „wielkim narciarzem”.

READ  Kupujący Trump's Truth Social zyskają więcej czasu na sfinalizowanie fuzji

Pan Gracias powiedział, że był w stanie zachować niezależność podczas wakacji z panem Muskiem ze względu na ich „związek oparty na zaufaniu i szacunku”. Pan Gracias nie odpowiedział na prośby o komentarz do tego artykułu.

W sądzie Murdoch powiedział, że poznał Elona Muska pod koniec lat 90., kiedy Musk pracował dla firmy zajmującej się reklamą cyfrową. Obaj ponownie nawiązali kontakt po tym, jak pan Murdoch, wówczas mieszkający w Wielkiej Brytanii, kupił jeden z pierwszych samochodów Tesli sprzedawanych w Europie, a Musk wyciągnął do niego rękę, aby mu podziękować. Murdoch powiedział, że odwiedził Jerozolimę i Meksyk z panem Muskiem i jego rodziną. Przyznał również, że był na weselu Kimbala Muska, jadł obiad z Kimbalem Muskiem i jego żoną i osobiście zainwestował w SpaceX. Murdoch powiedział również, że kupił akcje Tesli przed dołączeniem do jej zarządu.

Odkąd dołączył do zarządu w 2017 roku, pan Murdoch otrzymał 11 milionów dolarów, głównie w opcjach na akcje, za bycie dyrektorem Tesli i ma udziały w firmie warte ponad 200 milionów dolarów, według szacunków opartych na ujawnieniach giełdowych Tesli. Pan Murdoch nie odpowiedział na prośby o komentarz na temat jego udziałów w Tesli i tego, czy zarząd robi wystarczająco dużo, aby zapewnić, że pan Musk nie jest rozproszony.

Pan Murdoch zeznał w sądzie w Delaware, że komisja zarządu monitorowała sytuację na Twitterze, dodając, że w ostatnich miesiącach pan Musk zidentyfikował potencjalnego następcę Tesli, ale nie powiedział, kim on jest.

W zeszłym tygodniu w sądzie pan Musk starał się podkreślić wnioski, że zarząd Tesli był elitarnym klubem przyjaciół. Zapytany o wakacje z panem Murdochem, powiedział, że jego czas wolny był mniej skoncentrowany na wypoczynku, a bardziej na wykonywaniu pracy, opisując to jako „e-mail z punktem widzenia”.