15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Recenzja Surface Pro 11 i Laptop 7: moment Apple Silicon dla Windows

Recenzja Surface Pro 11 i Laptop 7: moment Apple Silicon dla Windows

Zbliżenie / Surface Pro 11 firmy Microsoft, pierwsze flagowe urządzenie Surface dostarczane wyłącznie z procesorami Arm.

Andrew Cunninghama

Microsoft tak długo starał się, aby procesory Windows-on-Arm stały się rzeczywistością, że w pewnym momencie zacząłem myśleć, że to nigdy nie nastąpi.

Pierwszą próbą był system Windows RT, który działał wystarczająco dobrze na prostym sprzęcie Arm dostępnym wówczas, ale miał mylący nowy interfejs i nie był w stanie uruchomić żadnych aplikacji przeznaczonych dla zwykłych komputerów PC z systemem Windows opartych na procesorach Intel i AMD. Windows RT nie powiódł się, częściowo dlatego, że wersja systemu Windows, która nie mogła uruchamiać aplikacji Windows i nie korzystała ze znanego interfejsu Windows, ignorowała dwa główne powody, dla których ludzie nadal korzystają z systemu Windows.

System Windows-on-Arm powrócił pod koniec XXI wieku, oferując lepszą wydajność i warstwę translacyjną dla 32-bitowych aplikacji Intela. Ta wersja systemu Windows, ograniczona głównie do modnych urządzeń Surface i kilku ledwie przereklamowanych modeli dużych producentów komputerów PC, po cichu wyciekała przez lata. Powoli i stopniowo ulega to poprawie, podobnie jak procesory Qualcomm, które napędzają te urządzenia.

Co prowadzi nas do tegorocznych flagowych urządzeń Microsoft Surface: Surface Laptop w wersji 7 I Surface Pro 11. edycja.

Urządzenia te to pierwsze duże urządzenia Surface firmy Microsoft, w których zastosowano chipy Arm, podczas gdy poprzednie wysiłki miały charakter projektów pobocznych lub wersji innych niż wirtualne. Zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie uległy poprawie na tyle, że w końcu czuję, że mogę polecić urządzenie Arm oparte na systemie Windows wielu osobom bez konieczności robienia wielu wyjątków.

Niestety, Microsoft zdecydował się wypuścić ten niesamowity, wydajny sprzęt Arm i ulepszone oprogramowanie wraz z szeregiem generatywnych funkcji AI, w tym rejestratorem ekranu Recall, funkcją, która stała się tak niepopularna tak szybko, że Microsoft musiał ją opóźnić, aby rozwiązać poważne problemy związane z bezpieczeństwem (i … Poznanie spowodowane problemami bezpieczeństwa).

READ  Spotify chce mieć dostęp do audiobooków, ale mówi, że Apple jest w drodze

Pozostałe funkcje AI są na tyle niepotrzebne, że pominę je w tej recenzji i zajmę się nimi później, gdy przyjrzymy się bliżej aktualizacji Windows 11 24H2. To urządzenie jest na tyle dobre, że nic innego nie ma na niego wpływu. Potrzebować System Windows on Arm nadal stwarza problemy, ale nowe Surface Pro i Surface Laptopy — a także kilka innych komputerów z procesorem Arm wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich kilku tygodni — są znacznie lepsze niż komputery z procesorem Arm nawet rok lub dwa lata temu.

Znajomy z zewnątrz

Surface Laptop 7 (po lewej) i Surface Pro 11 (po prawej) wydają się z zewnątrz podobne lub identyczne do swoich poprzedników wyposażonych w procesory Intel.
Zbliżenie / Surface Laptop 7 (po lewej) i Surface Pro 11 (po prawej) wydają się z zewnątrz podobne lub identyczne do swoich poprzedników wyposażonych w procesory Intel.

Andrew Cunninghama

Kiedy pod koniec 2020 roku Apple wypuściło na rynek pierwszą parę komputerów Mac z procesorem Apple Silicon, jedną z rzeczy, które firma zrobiła celowo, było… NIE Zmiana dotyczyła wyglądu zewnętrznego. Apple nie komentował wówczas zbyt wiele na ten temat, ale ukryty przekaz był taki, że to tylko komputery Mac, wyglądają jak inne komputery Mac i nie ma się czym martwić.

Nowe flagowe urządzenia Surface firmy Microsoft, które po raz pierwszy są zasilane wyłącznie chipami opartymi na architekturze ARM, a nie mieszanką procesorów ARM i Intel/AMD, przyjmują podobne podejście: są ulepszone wewnątrz i niczym się nie wyróżniają na zewnątrz. Są bardzo podobne do konstrukcji Surface Pro i Surface Laptop z procesorami Intel (które nadal istnieją), a w przypadku Surface Pro są właściwie identyczne.

Obydwa komputery nadal zawierają pewne elementy definiujące projekty sprzętu Surface. Obydwa mają wyświetlacze o proporcjach 3:2, co czyni je wyższymi niż większość typowych wyświetlaczy do laptopów, które nadal korzystają ze współczynników proporcji 16:10 lub 16:9. Wyświetlacze te obsługują także wprowadzanie dotykowe za pomocą palców lub Surface Pen i nadal mają ładnie zaokrąglone rogi (Windows oficjalnie nie rozpoznaje ich w oprogramowaniu, więc rogi okien zostaną obcięte, co dla mnie nie stanowi problemu).

READ  Gracz Pro Apex Legends cofa się podczas strzelaniny przeciwnika z serii Global Series o wartości 2 mln USD