19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W amazońskim lesie deszczowym odkryto 8-kilometrową sztukę naskalną z epoki lodowcowej

W amazońskim lesie deszczowym odkryto 8-kilometrową sztukę naskalną z epoki lodowcowej

Odkrywanie sztuki prehistorycznej jest ekscytujące w najlepszych momentach, ale kiedy sztuka ta składa się z ośmiu mil obrazów z epoki lodowcowej, staje się odkryciem życia.

Naukowcy z lasów deszczowych Amazonii odkryli niezwykły „malowidło” składające się z rysunków przedstawiających mastodonty, leniwce olbrzymie i inne wymarłe zwierzęta, mające nawet 12 600 lat.

Starożytni artyści użyli pigmentu w kolorze czerwonej ochry do stworzenia tego ogromnego dzieła sztuki, które rozciąga się na około 13 kilometrów (osiem mil) skał na wzgórzach kolumbijskiej Amazonii.

„To naprawdę niesamowite zdjęcia wykonane przez najstarszych ludzi zamieszkujących zachodnią Amazonię” – mówi Mark Robinson, archeolog z Uniwersytetu w Exeter, który opublikował badania na temat historycznego znaleziska w czasopiśmie The Lancet. międzynarodowy kwartet,Powiedział w oświadczenie.

Robinson i jego zespół uważają, że rdzenni mieszkańcy zaczęli malować te obrazy na stanowisku archeologicznym Serrania La Lindosa, na północnym krańcu kolumbijskiej Amazonii, pod koniec ostatniej epoki lodowcowej.

Te niezwykłe obrazy nazwano „Kaplicą Sykstyńską Starożytnych”.(Mary Clare Thomas/Wild Blue Media)

W tym okresie, który miał miejsce 12 600–11 800 lat temu, „lasy amazońskie wciąż przekształcały się w lasy tropikalne, które znamy dzisiaj” – powiedział Robinson.

Rosnące temperatury zmieniły lasy deszczowe z mozaiki sawanny, ciernistych krzewów i lasów w dzisiejszy tropikalny krajobraz. Nauki żyweNotatki.

Niezwykle zachowane obrazy z epoki lodowcowej obejmują odciski dłoni, wzory geometryczne i szeroką gamę różnych zwierząt, od krokodyli, nietoperzy, małp i żółwi po trójpalczaste ssaki kopytne i pnie.

Inne formy przedstawiają sceny polowań ludzi lub interakcji z otaczającą przyrodą, w tym z wieloma wymarłymi już gatunkami.

„Te obrazy zapewniają żywy i ekscytujący wgląd w życie tych społeczności” – powiedział Robinson.

„Dzisiaj niewiarygodne jest dla nas, że żyli oni wśród gigantycznych roślinożerców i polowali na nich, a niektóre z nich były wielkości małego samochodu”.

READ  Karty graficzne AMD Radeon działają lepiej w systemie Windows 11 niż Linux 6.2

Naukowcy zauważyli, że wiele dużych zwierząt w Ameryce Południowej wymarło pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, prawdopodobnie w wyniku połączenia polowań przez ludzi i zmiany klimatu.

Obrazy przedstawiają szeroką gamę stworzeń i scen(profesor Jose Iriarte)

Robinson i jego współpracownicy odkopali schrony skalne w latach 2017 i 2018 w ramach projektu znanego jako LastJourney.

Celem tej inicjatywy jest odkrycie, kiedy ludzie po raz pierwszy osiedlili się w Amazonii i jaki wpływ ich działalność miała na różnorodność biologiczną regionu.

„Te rysunki naskalne są niesamowitym dowodem na to, jak ludzie rekonstruowali ziemię, jak polowali, uprawiali ziemię i łowili ryby” – stwierdził w tym samym oświadczeniu współautor badania i archeolog José Iriarte. „Jest prawdopodobne, że sztuka była silną częścią kultury i środkiem komunikacji społecznej między ludźmi.”

A Kanał 4 Dokument o tym odkryciu zatytułowany „Puzzle w dżungli: Zaginione królestwa AmazoniiSerial wyemitowany w Wielkiej Brytanii w grudniu 2020 r.

Subskrypcja Aby uzyskać nasz bezpłatny cotygodniowy biuletyn Indy100

Jak dołączyć Darmowy kanał indy100 na WhatsApp

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100