19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Recenzja Intel NUC 12 Extreme: Alder Lake to droga, przenośna potęga

Recenzja Intel NUC 12 Extreme: Alder Lake to droga, przenośna potęga

Powiększenie / Zestaw NUC 12 Extreme firmy Intel.

Andrzeja Cunninghama

Zawsze trudno było polecić zestawy mini PC Intel NUC Extreme. To prawda, że ​​jest znacznie mniejszy niż nawet najmniejsze obudowy mini komputerów ITX; Nie da się umieścić tak dużej wydajności na mniejszej przestrzeni, jeśli używasz komponentów sprzętowych PC ogólnego przeznaczenia. Ale były też drogie, nie były tak szybkie jak standardowe komputery stacjonarne i miały ograniczone możliwości rozbudowy. Te trzy rzeczy w zasadzie niszczą cel budowy komputera stacjonarnego lub stacji roboczej.

Najnowsza wersja zestawu NUC Extreme Kit, o nazwie kodowej „Dragon Canyon”, pomaga rozwiązać dwa ostatnie problemy, przechodząc na fizyczne procesory stacjonarne zamiast lutowanych wersji laptopów. To wciąż drogie pudełko – zapłacisz około 1150 USD za wersję Core i7 bez pamięci RAM, SSD, GPU lub systemu operacyjnego i 1450 USD za wersję Core i9, którą testowaliśmy – ale teraz działa znacznie bliżej tego, co typowy komputer stacjonarny.

NUC Extreme nadal nie jest dla wszystkich, ale jeśli pieniądze nie są twoją sprawą i chcesz mieć najmniejszy komputer stacjonarny, jaki możesz uzyskać, NUC Extreme 12. generacji jest mniej niż zagrożony przez poprzednie wersje.

Projekt i możliwość rozbudowy

NUC 12 Extreme wykorzystuje procesory desktopowe, które powinny zapewnić lepszą ścieżkę aktualizacji niż poprzednie wersje systemu.
Powiększenie / NUC 12 Extreme wykorzystuje procesory desktopowe, które powinny zapewnić lepszą ścieżkę aktualizacji niż poprzednie wersje systemu.

Andrzeja Cunninghama

Zewnętrzna konstrukcja obudowy NUC 12 Extreme, która wykorzystuje procesory Alder Lake 12. generacji, ale jest sprzętem NUC Extreme trzeciej generacji, jest prawie identyczna jak w przypadku Poprzednia wersja. Jest to wysoki, wąski komputer z panelami z siatki do wentylacji na górze i po bokach oraz neonową czaszką LED z przodu (wszystkie systemowe diody LED można dostosować lub całkowicie wyłączyć za pomocą Aplikacja Intel NUC Software Studio). Jedyną zmianą w stosunku do NUC Extreme 11. generacji jest to, że jeden z portów USB-A z przodu został zastąpiony portem USB-C.

READ  Diablo 4 ogłasza ostateczne testy beta i potwierdza, że ​​będą zawierały aktualizacje gry

8-litrowy rozmiar obudowy wypada korzystnie w porównaniu z godnymi uwagi mini obudowami ITX, takimi jak Druga generacja NZXT H1 (15,6 litra) SSUPD MECHLICHUS (14,7 l) i Kolor Master NR200P (18,5 litra). Minusem jest to, że w NUC nie można używać standardowej płyty głównej ani chłodzenia procesora, chociaż wydaje się, że używa on normalnego zasilacza SFX o mocy 650 W, który powinien być łatwy do wymiany, jeśli się zepsuje lub jeśli trzeba go wymienić na elektryczny model o wyższej mocy. Opcje GPU będą również stosunkowo ograniczone — obudowa Intel NUC może pomieścić karty o długości do 12 cali, ale będziesz ograniczony do kart z dwoma gniazdami. Przetestowaliśmy to z plikiem Zainstalowany procesor graficzny Asus Dual GeForce RTX 3060I choć większe karty zmieszczą się, z pewnością nie zmieścisz w nich większości modeli Radeon RX 6900 XT lub RTX 3080.

Będziesz ograniczony do 12-calowych dwuslotowych procesorów graficznych w obudowie NUC.
Powiększenie / Będziesz ograniczony do 12-calowych dwuslotowych procesorów graficznych w obudowie NUC.

Andrzeja Cunninghama

Wnętrze modelu 12. generacji jest również podobne do poprzedniego modelu, do tego stopnia, że ​​możesz ulepszyć poprzednią obudowę o nowszą płytę Compute Element, jeśli kupisz ją osobno. Zarówno płyta Intel Compute Element, jak i procesor graficzny są przymocowane do płyty głównej w dolnej części obudowy, dzięki czemu obie są ustawione równolegle do siebie bez potrzeby stosowania cienkich lub twardych kabli PCIe.

Jedną z pożądanych zmian wewnętrznych w NUC jest to, że teraz wykorzystuje on procesory do komputerów stacjonarnych, które można wyjąć i wymienić, podczas gdy model 11. generacji używał wlutowanego procesora laptopa. Przypuszczalnie dzieje się tak dlatego, że Intel w końcu przeniósł swoje układy do komputerów stacjonarnych na bardziej wydajny proces produkcyjny 10 nm; Niewielki rozmiar i ograniczona wydajność chłodzenia NUC nie pasowały do ​​gorących i energochłonnych chipów 11-tej generacji 14 nm, więc Intel zdecydował się na 11-tej generacji procesor do laptopów 10 nm z pojawiającymi się ograniczeniami mocy. Fizyczne gniazdo procesora będzie szczególnie przydatne, jeśli procesory Intela 13. generacji nadal będą kompatybilne z gniazdem LGA1700 i chipsetem serii 600.

READ  Obszerny przewodnik po frakcjach Starfield
NUC ma wiele portów jak na komputer tej wielkości.
Powiększenie / NUC ma wiele portów jak na komputer tej wielkości.

Andrzeja Cunninghama

Jak na komputer tej wielkości, NUC Extreme ma mnóstwo portów, w tym czytnik kart SD i port USB-A. Z przodu znajduje się jeden port USB-C; Z tyłu ma sześć portów USB-A, port HDMI, port Ethernet 2,5 Gb/s i 10 Gb/s oraz dwa porty Thunderbolt 4. Dwa porty Thunderbolt i HDMI mogą służyć do zasilania wyświetlaczy, jeśli nie masz zainstalowanego GPU lub jeśli chcesz podłączyć wyświetlacze zarówno do zintegrowanego procesora graficznego, jak i dedykowanego procesora graficznego. To ciasny przypadek użycia, ale możliwość podłączenia pół tuzina monitorów do komputera tej wielkości sprawia, że ​​jest to bardzo elastyczna stacja robocza.

Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2 są zintegrowane na pokładzie dzięki uprzejmości firmy Intel AX211 Chipset Wi-Fi, NUC zawiera dwa gniazda na dyski SSD PCIe 4.0 NVMe i parę gniazd DDR4 SODIMM na pamięć RAM wymienianą przez użytkownika. Moglibyśmy poprosić NUC o użycie DDR4 zamiast DDR5, ale DDR5 jest nadal znacznie droższy i znacznie mniej dostępny niż DDR4, oferując jedynie marginalne korzyści w zakresie szybkości. Z czasem się to zmieni, ponieważ DDR5 stanie się tańszy, szybszy i bardziej rozpowszechniony. Ale na razie użycie DDR4 jest najbardziej praktyczną decyzją.

NUC Extreme Compute Element umieszcza procesor, dysk SSD, pamięć RAM i kartę Wi-Fi na jednostce podłączanej do płyty głównej.
Powiększenie / NUC Extreme Compute Element umieszcza procesor, dysk SSD, pamięć RAM i kartę Wi-Fi na jednostce podłączanej do płyty głównej.

Andrzeja Cunninghama

Obudowę można całkowicie zdemontować za pomocą śrubokręta krzyżakowego. Aby dostać się do wnętrza, wyłączasz tylny panel, odsuwasz boczne panele i ostrożnie podnosisz górny panel (ma w sobie wentylatory, dzięki czemu bez dodatkowego wysiłku nie oddzieli się całkowicie od reszty obudowy). Ponieważ komputery stacjonarne są tak małe, łatwo się z nimi pracuje, choćby dlatego, że obudowa nie pozwala na zainstalowanie dużych, skomplikowanych wentylatorów lub kilku wentylatorów i kabli LED.

READ  Microsoft ma nowego szefa Windowsa i Surface