29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin prywatnie sygnalizuje zainteresowanie zawieszeniem broni na Ukrainie

Putin prywatnie sygnalizuje zainteresowanie zawieszeniem broni na Ukrainie

On gra

Prezydent Rosji Władimir Putin prywatnie dał do zrozumienia, że ​​jest otwarty na zawieszenie broni na Ukrainie Poinformował o tym „The New York Times”. w sobotę, mimo że publicznie oświadczył, że nie wycofa się z trwającego od początku ubiegłego roku konfliktu.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od początku wojny zginęło ponad 10 000 cywilów, a ponad 18 500 zostało rannych. Organizacja Narodów ZjednoczonychOprócz dziesiątek tysięcy żołnierzy.

„The Times” donosi, cytując dwóch byłych wysokich rangą urzędników rosyjskich bliskich Kremlowi oraz innych urzędników amerykańskich i międzynarodowych, że Putin co najmniej od września daje do zrozumienia, że ​​jest otwarty na zaprzestanie walk na obecnych liniach granicznych.

Jest to dalekie od jasnego celu Putina, jakim jest ominięcie Ukrainy. Rosja najechała sąsiednią Ukrainę 24 lutego 2022 roku i szybko przejęła kontrolę nad dużymi obszarami kraju. Jednak siły ukraińskie odpowiedziały zdecydowanie i skutecznie zmusiły Rosję do wycofania się z północnych regionów. Od października 2022 r. zmieniły się linie bitwy Pozostało w dużej mierze niezmienioneZ Rosją kontrolującą część południowych i wschodnich regionów Ukrainy.

Według „Los Angeles Times” zeszłej jesieni Putin wysłał także „czujniki” do zawieszenia broni i wyraził zadowolenie z zajętego przez nie terytorium. Źródła cytowane przez „The Times” ostrzegały jednak również, że może to być próba „wprowadzenia w błąd” lub że Putin może zmienić zdanie, jeśli jego siły nabiorą rozpędu. Nie jest również jasne, czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaakceptuje porozumienie, ponieważ Rosja nadal kontroluje część kraju.

READ  Osuwiska i powodzie w Korei Południowej zabiły ponad 20 osób, ewakuowano ponad 1000 - Yonhap

Na początku 2023 r. armia rosyjska była wyczerpana, a żołnierzy zawodowych zastąpili poborowi i jeńcy, którzy nie radzili sobie dobrze z siłami ukraińskimi. Tylko niewielka część Rosjan wspiera wysiłki wojenne, a Putin stanął w obliczu żenującego buntu przywódcy najemników Jewgienija Prigożyna.

Ukrainie nie udało się jednak odzyskać utraconych terytoriów. Spotyka się z wahającym poparciem na Zachodzie i konkuruje o uwagę międzynarodową w wojnie w Gazie.

Zełenski naciskał na przywódców USA, aby sfinalizowali dodatkową pomoc dla jego kraju, m.in. złożył w zeszłym tygodniu wizytę w Waszyngtonie, aby spotkać się z przywódcami Kongresu i prezydentem Joe Bidenem.

Biden zażądał 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, oprócz 14 miliardów dolarów dla Izraela, 10 miliardów dolarów na pomoc humanitarną i 14 miliardów dolarów na granicę z USA. Pakiet ten utknął w Kongresie, gdzie klub republikanów pozostaje podzielony co do tego, czy nadal wspierać walkę Ukrainy z Rosją.

Administracja Bidena ostrzegła, że ​​bez zatwierdzenia przez Kongres dodatkowych środków wkrótce zabraknie jej środków na działania wojenne na Ukrainie. Republikanie odmówili głosowania w sprawie wniosku o dodatkowe finansowanie bez wprowadzenia poważnych zmian w polityce azylowej i granicznej.

Negocjacje między obiema partiami Senatu, w tym urzędnikami Białego Domu i sekretarzem bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkasem, trwają od tygodni. Senat ma nadzieję osiągnąć porozumienie i głosować nad nim, gdy Kongres powróci na początku przyszłego roku.