14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin mówi, że Rosja dopiero zaczyna się na Ukrainie, a rozmowy pokojowe będą z czasem coraz trudniejsze

Putin mówi, że Rosja dopiero zaczyna się na Ukrainie, a rozmowy pokojowe będą z czasem coraz trudniejsze

  • Putin przybiera agresywny ton, ale sugeruje okazję do dyplomacji
  • Wódz Kremla wyzywa Zachód, by próbował pokonać Rosję na polu bitwy
  • Mówi, że sankcje powodują problemy, ale nie na zamierzoną skalę

LONDYN (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że Rosja dopiero zaczęła na Ukrainie, a Zachód odważył się spróbować pokonać ją na polu bitwy, jednocześnie podkreślając, że Moskwa pozostaje otwarta na ideę rozmów pokojowych.

W ostrym przemówieniu skierowanym do przywódców parlamentu po ponad czterech miesiącach wojny Putin powiedział, że perspektywa jakichkolwiek negocjacji będzie coraz bardziej mroczna, im dłużej będzie się przeciągał konflikt.

„Dzisiaj słyszymy, że chcą nas pokonać na polu bitwy. Co możesz powiedzieć, niech spróbują” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Wiele razy słyszeliśmy, że Zachód chce walczyć z nami do końca Ukrainy. To tragedia dla narodu ukraińskiego, ale wszystko wydaje się zmierzać w tym kierunku”.

Rosja oskarża Zachód o prowadzenie przeciwko niemu wojny zastępczej poprzez nałożenie sankcji na jej gospodarkę i zwiększenie dostaw zaawansowanej broni na Ukrainę.

Ale kiedy przechwalał się, że Rosja tylko idzie w jego ślady, Putin zasugerował również możliwość negocjacji.

„Każdy powinien wiedzieć, że generalnie nie zaczęliśmy niczego na poważnie” – dodał. „Jednocześnie nie odrzucamy rozmów pokojowych. Ale ci, którzy je odrzucają, powinni wiedzieć, że im dalej pójdziecie, tym trudniej będzie im negocjować z nami”.

Była to pierwsza od wielu tygodni oznaka dyplomacji po wielokrotnych oświadczeniach Moskwy o całkowitym załamaniu negocjacji z Kijowem.

Od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego siły rosyjskie zajęły ogromne połacie kraju, w tym zakończyły zdobycie wschodniego regionu Ługańska w ostatnią niedzielę.

READ  wzywa do zakończenia „krwawej łaźni” w Gazie po izraelskim ataku, w którym zginęło 274 Palestyńczyków | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Jednak ich postęp był znacznie wolniejszy, niż oczekiwało wielu analityków, i zostali pokonani w początkowych próbach zdobycia stolicy, Kijowa i drugiego miasta, Charkowa.

Perspektywy ugody wydają się odległe, ponieważ Ukraina, ośmielona zachodnim wsparciem i ciężkimi stratami, jakie zadała przeciwnikowi pod względem ludzi i sprzętu, mówiła o wypędzeniu Rosji ze wszystkich zajętych przez siebie ziem.

Główny negocjator Ukrainy, Mychajło Podolak, powiedział w tym tygodniu na Twitterze, że jego warunki wznowienia rozmów będą obejmować: „Zawieszenie broni. Wycofanie sił Z. Powrót porwanych obywateli. Ekstradycja zbrodniarzy wojennych. Mechanizm reparacji. Uznanie suwerennych praw Ukrainy”.

Putin powiedział, że jasne jest, że zachodnie sankcje stwarzają trudności, „ale wcale nie na to, na co liczą inicjatorzy wojny gospodarczej blitzkriegu przeciwko Rosji”.

Liderzy parlamentu odpowiedzieli na uwagi Putina, a jeden z nich, Siergiej Mironow z partii Sprawiedliwa Rosja, zachęcił go do stworzenia specjalnej agencji ułatwiającej integrację okupowanych ziem ukraińskich z Rosją – pomysł, który Putin obiecał przedyskutować.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Ronalda Popesky’ego. Edytowanie przez Leslie Adler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.