21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin mówi, że Rosja będzie honorować zobowiązania gazowe wobec Europy, ale ostrzega przed kolejnymi zawirowaniami

Putin mówi, że Rosja będzie honorować zobowiązania gazowe wobec Europy, ale ostrzega przed kolejnymi zawirowaniami

Prezydent Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin

Powiedział, że Rosja wypełni swoje zobowiązania dotyczące dostaw gazu ziemnego do Europy, ale ostrzegł, że przepływa przez Rurociąg Nord Stream Niedługo może ulec ograniczeniu, jeśli sankcje uniemożliwią dodatkową konserwację jego komponentów.

Nord Stream Główna arteria rosyjskiego gazu do Europy, obecnie zamknięty z powodu regularnych prac konserwacyjnych, a europejskie rządy obawiają się, że Kreml nie odzyska płynności po zakończeniu prac w czwartek. przedłużona przerwa Może skłonić rządy do racjonalizacji energiiSzkodzi przemysłowi i i tak już kruchemu wzrostowi gospodarczemu.

W komentarzach pod koniec wtorku, po wizycie w Teheranie, Putin powiedział, że Gazprom SAOG, kontrolowane przez Kreml źródło energii, największy udziałowiec gazociągu, „zawsze wypełniał i będzie wypełniał wszystkie swoje zobowiązania”.

Ale rosyjski prezydent dodał, że przepływy mogą spaść do około 20% mocy już w przyszłym tygodniu, jeśli turbina rurociągu, który jest remontowany w Kanadzie, nie zostanie szybko zwrócona do Rosji. Putin powiedział, że kolejna turbina powinna przejść do konserwacji 26 lipca.

Komentarze są zgodne z podejściem Kremla, które wytrąca europejskie rządy z równowagi, podczas gdy Rosja manipuluje przepływami gazu. Utrzymywanie otwartego rurociągu, ale nierównych dostaw wzmacnia wpływy Moskwy w walce gospodarczej z Zachodem. Utrzymuje również wysokie ceny gazu, zwiększając rosyjskie dochody, co może pomóc sfinansować wojnę na Ukrainie i uderzyć w gospodarki europejskie.

Prezydent Rosji Władimir Putin śledzi szczyt przywódców Iranu, Rosji i Turcji w Teheranie w tym tygodniu.


obrazek:

Sergey Savostianov / Sputnik / Carmel / Shutterstock

Jednak taka taktyka niesie ze sobą ryzyko dla Rosji, jeszcze bardziej niszcząc jej reputację wiarygodnego dostawcy gazu i zachęcając gospodarki europejskie do: Znajdź inne źródła energii. Ze względu na ograniczoną infrastrukturę rurociągów do Azji Rosja nie jest w stanie szybko przekierować większości gazu przeznaczonego do Europy.

„Myślę, że musimy powiedzieć bardzo jasno. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę, że Gazprom udowodnił, że jest absolutnie niewiarygodnym dostawcą. Następcą Gazpromu, jak wiemy, jest Putin. Więc to, co się stanie, jest nieprzewidywalne”.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych Gazprom zredukował w zeszłym miesiącu dostawy rurociągów do 40% przepustowości, obwiniając kanadyjskie sankcje, które uniemożliwiły zwrot naprawianych tam turbin. Europejscy urzędnicy odmówili zinterpretowania turbin jako pretekstu dla Moskwy do próby siania spustoszenia gospodarczego na kontynencie.

Niemcy ścigają się o zwrot turbin do Rosji po tym, jak Kanada na początku tego miesiąca zmieniła własne sankcje, umożliwiając naprawę turbin rurociągu Nord Stream i ich zwrot do Rosji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę.


obrazek:

Virginia May/The Associated Press

Gazprom poinformował w środę, że nie otrzymał jeszcze dokumentów dotyczących turbin

Siemens Energia AG

, który zajmuje się konserwacją. Gazprom stwierdził, że konieczność konserwacji turbin i innego sprzętu miała bezpośredni wpływ na bezpieczną eksploatację Nord Stream.

Siemens Energy powiedział w oświadczeniu, że jego celem zawsze było jak najszybsze uruchomienie turbiny. Firma poinformowała, że ​​jest również gotowa do obsługi większej liczby turbin.

Unia Europejska naciska na rządy, aby zintensyfikowały kampanie na rzecz oszczędzania energii, Nowe plany ewentualnej legalizacji zostaną wprowadzone w środę. Oczekuje się, że plan Komisji dostarczy wytycznych dotyczących zmniejszenia zużycia energii i ustali standardy, które rządy mogą wykorzystać przy decydowaniu, które branże należy traktować priorytetowo, jeśli nie ma wystarczającej ilości gazu. Wytyczne wzywają również, aby budynki publiczne ograniczały klimatyzację do 77 stopni Fahrenheita i przykrywały termostat na około 66 stopni w chłodniejszych miesiącach.

Podczas gdy niektórzy europejscy urzędnicy pytali w ostatnich dniach, czy Nord Stream powróci online w czwartek, komentarze Putina pomogły podsycić oczekiwania na ponowne uruchomienie rurociągu.

Oddzielnie przepływy gazu przez rurociąg wzrosły kilkakrotnie we wtorek, co zdaniem operatora rurociągu jest technicznie niezbędnym krokiem w procesie konserwacji.

Moskiewskie biuro rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu w 2021 roku.


obrazek:

Aleksander Niemienow/AFP/Getty Images

Operator poinformował w środę, że na razie nie ma zmian w planowanym harmonogramie konserwacji.

Analitycy z Goldman Sachs powiedzieli, że spodziewają się, że rurociąg będzie działał w czwartek przy 40% przepustowości przed konserwacją.

We wtorkowej notatce dla klientów bank napisał, że całkowite wstrzymanie „usunęłoby elastyczność z rosyjskich decyzji o dostawach, ponieważ po osiągnięciu zera jest tylko jedno miejsce: w górę”, dodając, że taki scenariusz pozbawiłby również Rosję przychody z gazu.

Ale nowe ostrzeżenie Putina, że ​​przepływy mogą zostać ograniczone do 20% w przyszłym tygodniu, pokazuje, że Moskwa będzie nadal używać gazu do wywierania nacisku na Europę, nawet jeśli nie odetnie jej całkowicie, mówią analitycy.

„Jest całkiem jasne, że Moskwa odcina dostawy z powodów geopolitycznych – chce wywołać europejski kryzys gazowy tej zimy, aby rzucić Europę na kolana do punktu, w którym odcina swoje poparcie dla Ukrainy i zmusza Kijów do odpowiedzi na żądania Moskwy, — powiedział Timothy. Ash, główny strateg w BlueBay Asset Management LLP w Londynie.

Putin ostrzegł także Zachód, że jego plan obniżenia rosyjskich cen ropy wstrząśnie światowymi rynkami i spowoduje wzrost cen.

„Słyszymy teraz wszelkiego rodzaju szalone pomysły dotyczące ograniczenia ilości rosyjskiej ropy i położenia kresu cenom rosyjskiej ropy” – powiedział Putin. „Ceny ropy gwałtownie wzrosną”.

Napisz do Georgi Kantchev w [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Kobiety z Wielkiej Brytanii krytykują seksistowski „podstawowy instynkt” prawodawcy